Dozimetr jde k soudu. Další odposlechy na STAN čekají ve spisech

Soud přijal obžalobu v kauze Dozimetr. Policie ale stále řeší další větve příběhu. Už všechno z kriminálních spisů uteklo nebo se máme před volbami připravit na další nálož? V souvislosti s rozhodnutím soudu odemykáme text z dubnového časopisu Neovlivní.cz.

Vyšetřování kriminálního případu Dozimetr jsme před dvěma lety sledovali takřka v přímém přenosu. Šlo o první aféru spojenou s vládní koalicí Petra Fialy. První část kauzy se teď chýlí k soudu, který přijal obžalobu sepsanou státním zástupcem. Další střípky z vyšetřování celého příběhu však na svůj čas teprve čekají. Spustí je policie před podzimními krajskými volbami, nebo až před těmi parlamentními v příštím roce?


Ilustrace: Shutterstock.com

Ta věta nedává na první pohled smysl. V celém textu obvinění v kauze Dozimetr z roku 2022 je totiž osamocená, nic dalšího k ní v dokumentu není.

Doslova zní: „Vedle možného dílčího obohacení uvedených podezřelých osob měla být společným jmenovatelem (motivem) obou způsobů páchání snaha o protiprávní získání finančních prostředků z majetku Dopravního podniku hl. m. Prahy, a. s., popř. dalších společností ovládaných Magistrátem hl. m. Prahy, jež měly být primárně určeny na sanování nákladů, které měl vynaložit pan Michal Redl na volební kampaň politického uskupení STAN, jenž má stát v pozadí zlínské buňky tohoto uskupení.“

Vysvětlení je jediné. Ukazuje, kam kriminalisté NCOZ směřují svoji další pozornost: k financování vládního hnutí STAN.

V případě zmiňovaného dopravního podniku žádnou linku zatím neprokázali tak, aby mohli někoho obvinit. Ve hře jsou ovšem další zakázky, které policie vyšetřuje v Praze, ale hlavně ve Středočeském kraji. A tam už je situace podle zjištění Neovlivní.cz pro image vládního hnutí mnohem vážnější.

Je to na „uších“

Nikoli proto, že by byly na stole nezpochybnitelné důkazy, že bylo hnutí STAN financováno z nelegálních peněz. Jsou to samotné odposlechy, které mohou partaj významně poškodit a nabít před volbami politické konkurenci. V policií monitorovaných rozhovorech se totiž jednotliví hráči domlouvají mimo jiné právě na tom, jak finančně pomoci lidem ze STAN před volbami.


ČTĚTE TAKÉ: Čtyři mrtví z Dozimetru. Horák před smrtí sháněl ochranku


„Bavili jsme se o tom do telefonů, o kterých jsme pak zjistili, že je policie odposlouchávala. A také v tom odposlouchávaném bytě. A ano, šlo o financování kampaně STAN,“ potvrdil v rozhovoru s Neovlivní.cz jeden z obviněných v kauze Dozimetr.

Obrysy financování si podle něj spolu dohodli Michal Redl a za STAN tehdejší hlavní financiér Věslav Michalik, který těsně před spuštěním policejní akce v červnu 2022 zemřel na srdeční selhání. Jednotlivé kroky pak řešili další lidé ze skupiny kolem Redla.

Podnikatele Redla považuje policie za hlavní postavu Dozimetru, v minulosti sledovala jeho aktivity v souvislosti s uprchlým gangsterem Radovanem Krejčířem. Redl fungoval jako Krejčířův poskok, podle starých policejních záznamů a svědectví mu pomáhal s podvody.

V zmiňovaných monitorovaných hovorech se řešila třeba pizza zdarma na mítincích STAN. Proplácení služeb najatých poradců. PR texty. Například další člen skupiny, podnikatel Zakaria Nemrah, měl podle citovaného obviněného muže na starost bezplatnou předvolební inzerci v podobě rozhovorů s lídry STAN v regionálních mutacích novin Náš region.

„Rozhovory a komentáře vycházely před krajskými i parlamentními volbami. STAN neplatil nic, zařizoval to Nemrah, který měl tehdy ve vydavatelství podíl,“ uvedl již citovaný aktér příběhu.

Sám Zakaria Nemrah veřejně nic nekomentuje. „Omlouvám se, ale nebudu se k ničemu vyjadřovat,“ reagoval na dotaz redakce.

Odposlechy s financováním STAN přitom doteď na veřejnost neutekly. Nejsou totiž součástí první nejznámější větve Dozimetru s bývalým komunálním politikem STAN Petrem Hlubučkem, která se bezprostředně po předání obvinění dostala komplet na veřejnost. Hlubučkova část právě nyní po téměř dvou letech směřuje k obžalobě. Obhájci počítají, že se tak stane nyní v dubnu.

Zhruba to odpovídá i termínu, který loni v prosinci veřejně zmínila šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. „Předpokládám, že by ze strany dozorového státního zástupce mohlo být rozhodnuto v první čtvrtině příštího roku,“ řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Výslovně pak dodala, že jiná cesta, než je obžaloba, nepřipadá v úvahu. „Rozhodnutí o vrácení věci policejnímu orgánu neočekávám, protože v ní probíhal velmi intenzivní dozor státního zástupce. Logicky musí být seznámen s obsahem spisu,“ uvedla.

Co zachránilo STAN

Zmiňované odposlechy k financování STAN spadají pod druhou větev, a to jsou zakázky zejména ve Středočeském kraji, kde policie podle informací Neovlivní.cz chystá další obvinění. Ve chvíli, kdy je rozdá, a po zkušenostech s první částí Dozimetru je jasné, že je pak už jen otázka času, kdy se přepisy objeví na veřejnosti.

„Ta obvinění se chystají, rozhodnutí má ale padnout až po obžalování té první věci,“ uvedl zdroj z bezpečnostní komunity, jehož informace o případu se v minulosti ukázaly jako přesné. Na jeho základě redakce například informovala o tom, že STAN čeká problém s vyšetřováním Hlubučka.

Štěstím pro STAN je přitom podle zdrojů Neovlivní.cz fakt, že odposlechy nemíří na nikoho ze současného vedení vládního hnutí. Nynější šéf Vít Rakušan opakovaně a striktně vyloučil, že by se s Redlem potkal a cokoli s ním řešil. A všichni Redlovi političtí kumpáni už jsou z vedení hnutí pryč.

Jak otevřeně v rozhovoru s Neovlivní.cz podotkl obviněný politik Petr Hlubuček: „STAN zachránilo to, že Věšek zemřel.“

Veškeré finanční záležitosti spojené s fungováním strany měl totiž na starost právě Věslav Michalik. A jak už jsme popsali v listopadovém vydání časopisu, byl to právě oblíbený starosta Dolních Břežan, kvůli komu kdysi policisté zakládali spis k Dozimetru. „Vyšetřování začalo právě Michalikem kvůli jeho propojení s Michalem Redlem a finančním operacím včetně financování Starostů,“ napsali jsme.

Jeho smrtí fakticky vyšetřování financování STAN z jeho éry skončilo, policie ani nepřipustila v tomto směru výslechy některých svědků, které navrhli obhájci.

Přes to všechno představují odposlechy se zmínkami o penězích pro vládní hnutí vítanou munici pro politickou konkurenci. Bylo to vidět i na příběhu poslankyně ANO Jany Mračkové Vildumetzové, která musela opustit vlivnou pozici místopředsedkyně sněmovny, když jsme zveřejnili její těsné vazby na aktéra Dozimetru. ANO, které kvůli kauze ostřelovalo právě konkurenční STAN, ji raději z funkce stáhlo. A teď bude mít ke kritice Rakušanovy partaje volné ruce.

Text vyšel v dubnovém vydání časopisu Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email