Doznání po 30 letech: Vynesl jsem seznamy StB

Bylo to jedno z největších tajemství polistopadové éry. Jména lidí, kteří v roce 1992 stáli za zveřejněním spolupracovníků tajné komunistické policie v Cibulkových seznamech, byla širší veřejnosti dosud neznámá. Nyní se k “úniku” přihlásili v časopise Neovlivní.cz.

Je to trochu paradox. Divoké zveřejnění seznamů agentů a důvěrníků StB krátce po listopadu 1989 už je navždy spojeno se jménem aktivisty Petra Cibulky. Jeho podíl na celé akci ale v zásadě spočíval „jen“ v tom, že seznamy ve třech pokračováních otiskl ve svých novinách Rudé krávo.

Rudé krávo s první várkou seznamů.
Zdroj: FB Petra Cibulky

Ti, kdo jména 160 tisíc spolupracovníků z archivů tajné komunistické policie vydolovali a vynesli ven, zůstávali širší veřejnosti doposud skryti.

Přináší je listopadové vydání časopisu Neovlivní.cz, který právě míří k předplatitelům.

Stejně jako jména dalších lidí, kteří tehdy diskety připravili pro vytištění a odvezli do Brna Petrovi Cibulkovi.

„S těmi svazky StB to tehdy byla týmová práce,” říká jeden z hlavních aktérů a popisuje v časopise roli svojí a svých přátel. Před dekádou se poprvé případu věnoval také časopis Týden.

I přes nejrůznější zpochybňování se Cibulkovy seznamy v průběhu let ukázaly jako přesné. Odpovídají oficiální verzi, kterou stát zveřejnil skoro o desetiletí později. Byť ta byla zpočátku neúplná a postupně se doplňovala.

Příběhy lidí, kteří očistný proces po roce 1989 pomohli nastartovat, přináší časopis Neovlivní.cz. Tím, že pirátsky získali a prostřednictvím Petra Cibulky zveřejnili databáze spolupracovníků StB, minimálně urychlili vyrovnání se s minulostí. Bez nich by otevření estébáckých archivů trvalo mnohem déle. A možná by se to vůbec nestalo.

Časopis také popisuje dilema, které tehdy aktéři příběhu řešili: kdo má morální právo na vytištění seznamů StB vydělat a komu je tedy máme dát. Na výběr bylo několik kandidátů.

Nakonec volba padla na Petra Cibulku. Proč?

Kdo seznamy získal, kdo je zkopíroval a kdo je vezl starým Citroenem kachnou do Brna? Unikátní příběh jednoho z největších polistopadových tajemství přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email