Dozvuky zaklekávání: Schillerová si myje ruce. Nepřísluší mi to hodnotit

Prohrané soudy, hrozby výplat odškodného. Pro bývalou ministryni to ale není téma.

Jestli o něčem Alena Schillerová nerada mluví, pak jsou to zajišťovací příkazy a tvrdé “zaklekávání” na podnikatele z éry Andreje Babiše. Bývalá ministryně po něm převzala resort financí a teprve pod tlakem veřejnosti a médií pomalu od přísné praxe, která zničila řadu podnikatelů, finanční správa ustoupila.


Alena Schillerová Foto: Úřad vlády

Alena Schillerová se ale dodnes neomluvila. Redakci Neovlivní.cz na zaslané otázky spojené s tvrdým postupem k podnikatelům nereagovala. Jasné stanovisko od ní nezaznělo ani na jednom ze starších slyšení v Senátu, který byl právě k nezákonnému zaklekávání.

Alena Schillerová tehdy zaujala postoj: mě se to netýká, nesmím do toho zasahovat.

“V hodnocení postupu jednotlivých úředních osob, jakož i v otázkách, které se týkají výkonu státní služby, se zdržím jakýchkoli soudů, protože mi to jako ministryni financí absolutně nepřísluší. Obdobné platí pro otázky, které se týkají případné trestní odpovědnosti, respektive toho, zda došlo ke spáchání trestného činu, protože úřední osoby v rámci Finanční správy ČR jsou pod státní službou, která stanovuje jasná pravidla pro možnost kontroly výkonu státní služby,” umyla si ruce Schillerová.

A stejně se postavila k otázkám SeznamZpráv. “Tak v té době prostě byly určité věci, byla nastavovaná metodika. Já jsem se o to zasadila, v podstatě generální ředitel Janeček po nějaké době skončil, dneska je tam paní generální ředitelka. V rámci metodiky, která byla nastavena za mého působení jako náměstkyně, se při vydávání zajišťovacích příkazů naprosto zohledňovala judikatura Nejvyššího správního soudu. Dnes je praxe Finanční správy naprosto jiná,” prohlásila Schillerová.

Zajišťovací příkazy a nezákonná doměření daní se rozmohly po nástupu hnutí ANO do vlády. Nyní – po téměř jedné dekádě – se odehrává finále případů u soudů. Jak popisujeme v časopise Neovlivní.cz, ti, co vyhráli, se omluvy nikdy nedočkali. Někteří to vzdali, jiní se o svá práva soudí a požadují od státu i odškodnění.

Jak říká jeden z těch, co nakonec vyhráli, Michal Kramoliš: “Nejde vzdát se aroganci.”

Josef Beránek, další z postižených, kterého se nyní zastal Nejvyšší správní soud, zase připomíná, proč řada postižených do soudů vůbec nešla. “Dodneška mi zní v hlavě, jak mi ta úřednice řekla: Vy se soudit nebudete, protože na to nebudete mít peníze.”

Téma nezákonných postupů státu a jak se tomu bránit popisujeme v březnovém časopise Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email