Dozvuky zaklekávání: Soudit se nebudete, protože na to nebudete mít

Sedm let trvalo, než rodina Beránkových uviděla světlo na konci tunelu. Nejvyšší správní soud letos zrušil rozhodnutí finančního úřadu, které je málem položilo.

Zaklekávání finančních úřadů, které se rozmohlo za éry Andreje Babiše v politice, neohrozilo jen velké či známé společnosti. V síti berních úředníků často uvízly i maličké bezejmenné firmy, pro jejichž majitele nastal boj o holou existenci.

Takový je příběh Josefa Beránka, který teprve nyní – sedm let od zakleknutí – drží v ruce rozsudek Nejvyššího správního soudu, který mu dává naději. Beránek si na Rokycansku v roce 2014 založil malou rodinnou firmou, zemědělský podnik s rančem a koňmi. O rok později koupil a prodal tři auta. Firmě se tak navýšil obrat a Beránek plánoval, že banka mu snadněji půjčí na traktor.


Foto: Ranch79/se souhlasem

“Jenže přišel finanční úřad a začal tvrdit, že jsme zemědělská firma a auta prodávat nesmíme. Bez ohledu na to, že nám to zaregistrovaný předmět činnosti povoloval. Všechno přitom bylo v pořádku, na vstupu i výstupu bylo řádné DPH. Finančák ale neuznal odpočet DPH na vstupu a doměřili nám 500 tisíc,” vzpomíná dnes Josef Beránek.

Verdikt úřadů byl pro ně tehdy s ohledem na částku likvidační. Farma živila jeho a manželku, finanční úřad ale trval na tom, že musí doměrek zaplatit hned. “Neměli jsme z čeho, museli jsme prodat stádo krav. Pak jsem se naštěstí dohodl s jinými úředníky na finančním úřadu, že nám povolí splátku 8 tisíc měsíčně výměnou za zástavu. Tak jsem jim zastavil své pozemky, které mám v osobním vlastnictví.”

Farmář tehdy udělal chybu, která připravila o živnost řadu jemu podobných. S úřady vyjednával sám. “Byla to hrozná chyba, že jsme se nenechali nikým zastupovat. Byl jsem ale přesvědčený, že se nemám čeho bát, když jsem nic neprovedl.”


ČTĚTE TAKÉ: Stát všechno prohrál, bude platit, ale omluva nepřišla


Teprve poté, co odvolací úřady zamítaly jejich stížnosti na postup berních úředníků jak na běžícím pásu a nebraly v potaz žádné jejich důkazy ani vysvětlení, Beránkovi povolali právníky. Letos v únoru pak přišel v kauze zlom: Nejvyšší správní soud rozhodnutí finančního úřadu o doměření daně zrušil a nařídil nové projednání věci. Soud také mimo jiné výslovně konstatoval, že se berňák musí vypořádat s návrhy důkazů Beránkových.


Dozvuky Zakleknutí popisujeme v březnovém časopise Neovlivní.cz

“Správce daně další důkazy již neprováděl, přičemž rozhodovacím důvodem neuznání odpočtu DPH na vstupu u označených vozidel bylo tvrzení, že stěžovatelka (Josef Beránek pozn. Neo) neunesla své důkazní břemeno. To však stěžovatelka z pohledu procesní aktivity v daňovém řízení bezpochyby unesla, neboť předložila na výzvu správce daně listiny týkající se zpochybněných transakcí, které měla k dispozici a které doložit mohla. Přesto žalovaný v napadeném rozhodnutí uzavřel, že stěžovatelka nevyvrátila jeho pochybnosti,” stojí v rozsudku Nejvyššího správního soudu.

Soud také jasně konstatoval, že finanční úředníci nedostatečně doložili svá podezření. “Pokud správce daně, potažmo žalovaný chtěl vycházet z toho, že stěžovatelka (Josef Beránek pozn Neo) svým jednáním pouze předstírají nákup a prodej osobních vozidel od dealera, musely současně vysvětlit, v čem vlastně toto obcházení spočívá a co konkrétně stěžovatelka zastírá,” doplňuje rozsudek.

Nic z toho ale finanční správa nepředložila. A svůj postup odmítá veřejně jakkoli komentovat. Na dotazy redakce zástupci odvolacího finančního ředitelství neodpověděli. A to ani po urgenci.

Proč se finanční správa zaměřila zrovna na ně, Josef Beránek s jistotou neví. Vždycky si ale vzpomene na jednu starší akci Andreje Babiše, kam byl pozvaný. Politik tam prezentoval své plány s EET a Beránek proti tomu přímo na místě vystoupil. “Jako blbec jsem jim tam vysvětloval, že to je špatný systém, který víc uškodí než pomůže. Natáčeli si mě, myslím, že jsem tam nechal vizitku. Důkaz na to nemám žádný, ale už se od té doby nezbavím pocitu, že to zakleknutí bylo právě proto.”

Farmář nyní věří, že příběh skončí nulovým doměrkem. “Stálo nás to peníze, zdraví. Nejsme žádní podvodníci, každý měsíc od nás stát dostává 10 až 15 tisíc na DPH, chceme mít od státu klid. Všechno poctivě platíme a oni na nás natvrdo zaklekli. Dodneška mi zní v hlavě, jak mi ta úřednice řekla: Dobře víte, že pan Babiš chce všechny doměřit. A vy se soudit nebudete, protože na to nebudete mít peníze.”

Alena Schillerová dnes překvapivě od praxe, která začala v éře Andreje Babiše na ministerstvu financí, dává ruce pryč. A to i přesto, že část případů spadá i do doby, kdy už byla ministryní ona.

Proč se Schillerová od zaklekávání distancuje? A byl někdo za nezákonný postup finanční správy potrestaný? Čtěte v březnovém časopise Neovlivní.cz, k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Ranch79/se souhlasem

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email