Dramatická razie v mešitě? Státní zástupci případ vrátili vyšetřovatelům

Protimafiánský útvar ÚOOZ neuspěl u státních zástupců s návrhem na obžalobu zástupce Islámské nadace v Česku Vladimíra Sáňky, kterého po loňské dramatické razii v muslimských centrech obvinil za vydání kontroverzní knihy o islámu.

Žalobci z Prahy 1 totiž vrátili případ kriminalistům k došetření. “Je nutné doplnit dokazování,” napsala policii státní zástupkyně Zdeňka Galková.

Podle informací deníku Neovlivní.cz je jedním z důvodů fakt, že detektivové bezprecedentně odmítli vyslechnout samotného obviněného Sáňku, ač o to po seznámení se spisem sám požádal.

Protimafiánský útvar navrhl obžalovat Sáňku za to, že vydal knihu Základy tauhídu − Islámský koncept Boha, která podle něj šíří rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti tzv. méněcenným rasám.

Ukazuje se však, že obvinění českého muslima stojí na velmi chatrných základech. V posledních dnech minulého roku policie obdržela už několikátý posudek, který měl odpovědět na to, zda kniha skutečně podněcuje k násilí. Jeho vyznění ale zdaleka není tak jednoznačné, jak si policie přála.

Obhajoba nadto zakládá do spisu vlastní posudky akademiků, kteří nebezpečnost knihy vyvracejí. Kniha se běžně prodává ve většině západních zemích včetně Francie či Velké Británie.

“To obvinění je absurdní a nezakládá se na pravdě. Hodnocení samotné knihy ze strany policie považuji za velice neadekvátní, nepravdivé a nekompetentní. Vůbec nic závadného se v té knize neobjevuje. A ani policejní spis neodkazuje na žádnou pasáž knihy, kde by se něco takového mohlo objevit,” řekl v nedávném exkluzivním rozhovoru pro Neovlivní.cz Sáňka.

Dramatická razie zakuklených policistů se samopaly v mešitě si vysloužila mezi českými i zahraničními muslimy ostrou kritiku. Několik stovek z nich pak dokonce demonstrovalo před budovou úřadu ministra vnitra Milana Chovance.

Detektivové navíc při akci zadrželi i tajemníka indonéské ambasády Wahona Yulianta, který poté obvinil policii z porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.