© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
V atmosféře zvýšených obav z teroru z rukou islámských radikálů se tuzemští žalobci rozhodli poslat k soudu případ šíření údajně radikální islámské knihy. Případ souvisí s loňským zásahem v pražských muslimských centrech, po němž byl z vydání knihy šířící rasismus obviněn bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka.
Ještě před pár měsíci se zdálo, že příběh obří razie, během které vtrhlo v době hlavní páteční modlitby do mešity policejní komando a později byl zástupce Islámské nadace v Česku Sáňka obviněn za vydání kontroverzní knihy o islámu, míří do ztracena.
Deník Neovlivní.cz v červenci zjistil, že protimafiánský útvar s návrhem na Sáňkovu obžalobu u státních zástupců neuspěl. Případ vrátili kriminalistům k došetření.
Jedním z důvodů byl podle poznatků redakce » fakt, že detektivové bezprecedentně odmítli vyslechnout samotného obviněného Sáňku, ač o to po seznámení se spisem sám požádal. A druhak: odborné posudky knihy, za kterou byl Sáňka popotahován – jde o titul “Základy tauhídu − Islámský koncept Boha”, rozhodně nevyšly jednoznačně. Vyznění hned několika z nich nepotvrdilo, že by kniha šířila rasismus, antisemitismus, xenofobii a násilí proti tzv. méněcenným rasám, jak tvrdí detektivové.
Pět měsíců poté je všechno jinak. Agentura ČTK v pátek informovala, že žalobci případ posunuli k soudu. Bez dalšího komentáře to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek.
Sáňkovi nyní hrozí až desetileté vězení. Sám považuje celou kauzu za absurdní. “Nezakládá se na pravdě. Hodnocení samotné knihy ze strany policie považuji za velice neadekvátní, nepravdivé a nekompetentní. Vůbec nic závadného se v té knize neobjevuje. A ani policejní spis neodkazuje na žádnou pasáž knihy, kde by se něco takového mohlo objevit,” řekl v exkluzivním rozhovoru pro Neovlivní.cz Sáňka.
Redakci potvrdil, že jeho obhájce už vložil do spisu vlastní posudky akademiků, kteří nebezpečnost knihy vyvracejí. Kniha se běžně prodává ve většině západních zemích včetně Francie či Velké Británie. V několika zemích je ovšem zakázána a její autor také do některých západních zemí nesmí.
Dramatická razie zakuklených policistů se samopaly v mešitě si vysloužila mezi českými i zahraničními muslimy ostrou kritiku. Několik stovek z nich pak dokonce demonstrovalo před budovou úřadu ministra vnitra Milana Chovance.
Detektivové navíc při akci zadrželi i tajemníka indonéské ambasády Wahona Yulianta, který poté obvinil policii z porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích.