Druhá vlna, nebo odložená první. Srovnání Česka s Evropou

Další státní verze průběhu nákazy Covid-19 v ČR se vládě Andreje Babiše rozpadá. Hygienici veřejně zpochybnili teorii údajných „lokálních ohnisek“.


Statistiky, které národu předkládá Babišův ministr Adam Vojtěch, ukazují nejhorší trendy od dubna 2020. Tehdy vláda ANO a ČSSD svými nařízeními zcela zablokovala život v zemi i chod byznysu a poslala tak Českou republiku do hluboké ekonomické krize. Nyní, kdy jsou statistiky Covid-19 srovnatelné s dubnovou krizí, se tým píáristů kolem Andreje Babiše snaží razit teorii o „lokálních ohniscích“ nákazy.

Vláda začala tuto formulaci do médií tlačit krátce poté, co Adam Vojtěch národu oznámil, že koronavirová krize u nás skončila. „Podařilo se nám bez problému naše zdravotnictví provést touto krizí. Covid krize je za námi a potřebujeme se podívat na to, co je před námi,” řekl 18. května na tiskové konferenci ministr zdravotnictví.

Přesně měsíc poté, 18. června, začala statistika v ČR stoupat a od té doby roste. Realita je taková, že česká čísla se vyvíjejí hůře, než v mnoha evropských zemích.

Ukazuje to přepočet aktuálních případů Covid-19, pokud se vztáhne k velikosti populace dané země. Němců je 83 milionů, Italů 60 milionů, Švédů podobně jako Čechů a třeba Dánů zhruba polovina.

Zároveň je potřeba se dívat na 7-denní průměrné nárůsty případů, nikoli prezentovat denní přírůstky. Týdenní průměr lépe vyrovná jednorázové nárůsty či propady, například o víkendech.

Český dlouhodobě negativní vývoj je dobře vidět ve srovnání se státy, které na začátku léta veřejně oznámily, že ČR považují s ohledem na vývoj nákazy za rizikovou zemi.

Z grafu níže je pohled Estonska či Lotyšska na Českou republiku pochopitelný – nákaza se tam aktuálně vyvíjí zcela jinak, než u nás.

Podle oficiálních statistik by se dalo říct, že Pobaltí by mohlo pravdivě využívat oblíbený slogan Andreje Babiše. A sice, že tyto země opravdu „1. vlnu koronaviru zvládají dobře.“

Vývoj statistiky v Pobaltí vysvětluje, proč tyto země příliš nestojí o to, aby k nim například Češi nyní cestovali (Finové na jaře nastavili omezení pro celou EU).

Nabízíme také kontroverznější graf. Ukazuje, jak vypadá srovnání šíření nákazy v populaci, pokud srovnáme Českou republiku a Švédsko. Zemi, Babišovou vládou notoricky označovanou jako „tu, která to na rozdíl od nás nezvládla“.

Švédských případů, jak je obecně známo je násobně více. Rovněž úmrtí v populaci, které Švédové spojují s koronavirem, mají Skandinávci patnáctkrát více.

Křivka, vztažená k velikosti populace, nicméně ve Švédsku od půlky června vytrvale klesá. V Česku od konce školního roku roste.

Ve Švédsku se život ani ekonomika na jaře nezastavila. V ČR vláda na měsíce zakázala vycestovat dokonce i vlastním občanům.

Švédští epidemiologové svou riskantní strategii od počátku zdůvodňují snahou vybudovat v populaci „imunitu“. Tedy zjednodušeně vystavit ji přirozeně viru a tím ji připravit na budoucí vývoj. Podobně k nákaze na jaře přistoupila třeba Velká Británie. Jejich neortodoxní přístup kritizují mnohé země, které se vydaly jinou cestou.

Andrej Babiš, Adam Vojtěch a další lidé, pracující pro stát tvrdí, že naše vládní anti-koronavirová strategie pomohla Česku „porazit první vlnu“. A připravit celou zemi na další očekávaný náraz nemoci.

Vznikla také červnová státní komunikační strategie údajných „lokálních ohnisek“. Vláda tvrdí, že nárůsty jsou jen místní.

Fakticky jsou aktuální česká čísla nakažených, přepočítaná na počet obyvatel, nejvyšší od 23. dubna. Tehdy platil v Česku plošný zákaz volného pohybu, živnostníci a firmy nesměly dodávat své zboží a služby. A soud ten den nařízení vlády čerstvě označil za nezákonná.

Pokud se česká teorie současných „lokálních ohnisek“ porovná s daty o nakažených z několika evropských zemí, dostaneme zajímavý obrázek. Německo, Itálie či Dánsko zažilo – na rozdíl od zcela izolovaného Česka – velmi intenzivní „1. vlnu nákazy“. Itálie byla vystavena nárazu jako první, osmdesátimilionové Německo hned poté. A pětimilionové Dánsko mělo dlouhé měsíce násobně více nemocných v populaci, než celá ČR.

Aktuálně se však Češi ve statistice již dostali nad Dány, protože u nás případy dlouho a rychle přibývají (k víkendu celkem 13 855 případů v ČR vs 13 173 v Dánsku).

Česká státní píárová strategie nevýznamných, lokálních ohnisek dostala v posledním týdnu několik ran. Politicky nejhlasitěji od moravskoslezského hejtmana Vondráka, kterému nevysvětlované kroky Vojtěchova ministerstva rozkládají kraj (kde, mimochodem, vládne ANO).

Ale poprvé veřejně se přidali i samotní hygienici, kteří podle Andreje Babiše ve skutečnosti „rozhodují o těch opatřeních místo vlády“. Pražská hygiena na twitteru napsala jasně: V ČR už nejde o lokální ohniska.

“Mluví se o lokáních ohniscích, čísla ale hovoří a jasně a grafy už vykreslují druhou vlnu. Počet aktivních případů se blíží jarnímu maximu,” stojí v příspěvku pražské hygieny.

Na twitteru ale nevydržel dlouho, dnes už je smazaný.

Zároveň s drolící se teorií lokálních ohnisek Andrej Babiš a jeho lidé opakovaně o současných rostoucích statistikách veřejně říkají, že v Česku „nejde o 2. vlnu epidemie“.

Může to být tak, že současný vývoj v ČR je ve skutečnosti pokračující PRVNÍ reálný náraz nákazy? Pouze odložený o pár měsíců, kdy se život v zemi zásahem vlády zcela zastavil?

 

 

 

 

 

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz