Druhé kolo: Babiš vs. Pavel. Nerudová vyzvala k podpoře generála

Podle očekávání se bývalý premiér hladce dostal do druhého kola prezidentské volby. Utká se s Petrem Pavlem.

Po dosavadním sečtení hlasů je jasno: do druhého kola prezidentské volby postupují Petr Pavel a Andrej Babiš. Danuše Nerudová už odpoledne uznala porážku a vyzvala k podpoře Petra Pavla.


Danuše Nerudová právě vyzývá ke společnému postupu proti AB Foto: Tým DN

“Pořád je zde velké zlo a to zlo se jmenuje Andrej Babiš. To zlo musíme společně porazit. Chtěla bych pogratulovat vítězi Petru Pavlovi a budeme spolu večer hovořit, jaké jsou možnosti,” řekla ve své první reakci na výsledky už odpoledne Nerudová.

A na sociálních sítích to pak uvedla doslovně: “Záleží mi na zachování demokratických hodnot v této zemi. Řekla jsem, že generála Pavla do druhého kola podpořím. A to platí. Čekají ho nesmírně náročné dva týdny. Já i můj tým jsme ochotni mu pomoci.”

Její krok je zásadní, pokud by šli v druhém kole její voliči podpořit Petra Pavla, mohlo by to na Andreje Babiše stačit. Výsledek Nerudové se totiž bude pohybovat kolem 13 procent. K podpoře Pavla vyzval i další neúspěšný kandidát Pavel Fischer, který řekl, že podpoří každého, kdo bude stát proti Babišovi. Jeho výsledek bude kolem 6 procent. “Respektuji vůli voličů a vyjadřuji pro druhé kolo jednoznačnou podporu Petru Pavlovi,” uvedl.

Naopak Jaroslav Bašta, jehož voliči by přirozeně mohli vyslovit podporu Babišovi, nakonec zaostává za očekáváním. Zatím se pohybuje kolem 5 procent.

Výsledek mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem navíc bude podle odhadů STEM těsný, kolem 35 procent.

Volební účast byla vysoká, kolem pětašedesáti procent, což je o pět procent víc než v minulé volbě. Vysoká účast podle expertů ukazuje, že se mobilizovaly obě části názorového spektra společnosti.

“Andrej Babiš jasně vyhrává v obcích s vyšší mírou chudoby, exekucí a nižší mírou vzdělání a socioekonomického rozvoje. Tam má okolo 45 %. Petr Pavel jasně poráží Danuši Nerudovou v bohatších regionech. Co je klíč vysokého výsledku Andreje Babiše – účast se sice liší, ale v i chudších obcích a městech je okolo 62-63 %. Mobilizovaly se obě části spektra,” komentoval průběžné výsledky sociolog Daniel Prokop.

V té době ještě nebyla sečtena Praha.

Petr Pavel výsledky prvního kola komentoval slovy: “Na druhé kolo se těším, beru ho jako výzvu a já mám výzvy rád.”

Andrej Babiš ve své první povolební reakci za´útočil na Pavlovu komunistickou minulost a tvrdil, že vítal okupační vojska při sovětské invazi. Pavlovi bylo v roce 1968 sedm let. “Já nejsem zlo,” tvrdil v reakci na slova Nerudové.

Průběžně aktualizujeme.

Zdroj náhledové foto: Tým DN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email