Důchod 19 tisíc. Čekal jsem víc, tvrdí Babiš

Byl ministrem financí. O tom, jak se vypočítává důchod ale podle svého tvrzení neměl ani tušení.

Buď Andrej Babiš v roli ministra financí roky vůbec nevěděl, jak se vypočítávají důchody, nebo jde o promyšlenou taktiku před pravděpodobnou kandidaturou na Hrad. Odcházející premiér si v deníku Blesk postěžoval, že má menší důchod, než jaký si původně představoval.


Foto: Hnutí ANO

„Konečně mi teďka vyměřili důchod. Víte, kolik mám důchod? Já jsem myslel, že budu mít padesát, šedesát tisíc. Mám 19 tisíc důchod. A já říkám: ale však jsem zaplatil 322 milionů na daních. Ale jedna kolegyně říká: daně se do toho nepočítají, jenom odvody,“ říkal v rozhovoru Babiš. A jak poznamenali reportéři Blesku, o důchodu začal mluvit bez vyzvání a sám.

Když pomineme, že výměr mu podle jeho vlastních výroků v předvolební debatě přišel už před říjnovými volbami, není jasné, jak mu coby ministrovi financí mohla uniknout informace o tom, z čeho se důchod vypočítává.

Babiš tvrdí, že si myslel, že se započítávají i částky zaplacené na daních. Důchody ale od roku 2014, kdy po vstupu do politiky začal řídit ministerstvo financí, mají strop pojistného a takzvané redukční hranice, které limitují výdělky, z nichž se finální částka stanovuje.

“I kdyby měl Babiš vysoké výdělky a odvody na důchodovém pojištění, do důchodu se mu počítají jen omezeně,” uvedl specializovaný web České důchody.

Výši Babišova českého důchodu ovlivnila i skutečnost, že do devadesátých let český premiér žil a pracoval na Slovensku. I tam mu náleží důchod.

Babišovo překvapení o výpočtu důchodu dává do kontextu i fakt, že to byla právě jeho vláda, kdo ani nesáhl na důchodovou reformu. Odcházející premiér dokonce během své vlády řekl, že to ani řešit nebude. “Pokud to nikdo nevyřešil za dvacet let, já to nevyřeším za pár měsíců,” prohlásil.

Zveřejnění částky přitom zjevně nebylo náhodné. Andrej Babiš díky tomu může tvrdit, že je průměrný český penzista. Nově přiznávané důchody se totiž aktuálně pohybují nejčastěji mezi 15 až 18 tisíci korun.

Odcházející premiér sice tvrdí, že diskuse o jeho prezidentské kandidatuře jsou předčasné, z jeho týmu ale zní jasné stanovisko: šéf chce kandidovat. Je to přitom právě prezidentská funkce, která by Andreji Babišovi vyřešila všechny jeho problémy, které mu přivodil střet zájmů a také kriminální kauzy, v nichž čelí vyšetřování nebo přímo obvinění.

Prezidentský post by mu zajistil imunitu. Podle čl. 65 odst. 1 Ústavy nelze prezidenta republiky po dobu výkonu jeho funkce zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.

A co mu hrozí, pokud bude jen oligarchou s mimořádně špatnou pověstí, který hraje druhé housle v politice? Odpovědi nabízíme v textu Andrej běží o život v listopadovém časopise Neovlivní.cz. Cesta k magazínu je v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,