Byl ministrem financí. O tom, jak se vypočítává důchod ale podle svého tvrzení neměl ani tušení.
Buď Andrej Babiš v roli ministra financí roky vůbec nevěděl, jak se vypočítávají důchody, nebo jde o promyšlenou taktiku před pravděpodobnou kandidaturou na Hrad. Odcházející premiér si v deníku Blesk postěžoval, že má menší důchod, než jaký si původně představoval.

Foto: Hnutí ANO
„Konečně mi teďka vyměřili důchod. Víte, kolik mám důchod? Já jsem myslel, že budu mít padesát, šedesát tisíc. Mám 19 tisíc důchod. A já říkám: ale však jsem zaplatil 322 milionů na daních. Ale jedna kolegyně říká: daně se do toho nepočítají, jenom odvody,“ říkal v rozhovoru Babiš. A jak poznamenali reportéři Blesku, o důchodu začal mluvit bez vyzvání a sám.
Když pomineme, že výměr mu podle jeho vlastních výroků v předvolební debatě přišel už před říjnovými volbami, není jasné, jak mu coby ministrovi financí mohla uniknout informace o tom, z čeho se důchod vypočítává.
Babiš tvrdí, že si myslel, že se započítávají i částky zaplacené na daních. Důchody ale od roku 2014, kdy po vstupu do politiky začal řídit ministerstvo financí, mají strop pojistného a takzvané redukční hranice, které limitují výdělky, z nichž se finální částka stanovuje.
