Plný rozsudek: Proti čemu se rozhodl odvolat prezident Zeman

Prezidentská kancelář se podle očekávání odvolá proti rozhodnutí soudu, podle nějž se má Miloš Zeman omluvit za tvrzení, že slavný žurnalista Ferdinand Peroutka je autorem stati “Hitler je gentleman”.

Podle prvního verdiktu soudu přiřkla hlava státu prvorepublikovém novináři “Hitlerovský výrok” bez jakéhokoliv důkazu či podkladu a Zeman by se tudíž měl za svá slova omluvit.

Kancelář prezidenta republiky však v pondělí oznámila, že proti rozsudku podá odvolání. A podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka může celá věc doputovat případně až k Ústavnímu soudu.

Prezident Miloš Zeman se již krátce předtím, v neděli, veřejně obul do soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Kateřiny Sedlákové, která v prvním kole posuzovala jeho spor o Peroutku. Její verdikt, že se má hlava státu za nepodložené hanlivé tvrzení omluvit, má Zeman za “důkaz amatérismu”.

Deník Neovlivní.cz před dvěma týdny zveřejnil plné znění rozsudku, který potvrzuje, že Miloš Zeman o Peroutkovi lhal. Redakce písemné znění získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Připomínáme, že Miloše Zemana, respektive Českou republiku v zastoupení prezidentské kanceláře, žalovala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová.

Psali jsme:

Ferdinand Peroutka. Foto: ferdinandperoutka.cz Ferdinand Peroutka. Foto: ferdinandperoutka.cz
» Argumenty soudkyně Sedlákové: Hrad odsoudila za dvě a půl hodiny

“V posuzovaném případě je třeba zohlednit, že výrokům proneseným prezidentem republiky, tedy ústavním činitelem, je ze strany veřejnosti vždy přikládána větší váha než informacím, které pocházejí od jiných osob. Od prezidenta republiky se přirozeně očekává, že bude podávat pravdivé a ověřené informace a že bude zachovávat respekt k právům jednotlivců,” napsala soudkyně Sedláková. “Právě proto má soud za to, že – byť je nepochybné – že žalobkyně měla příležitost uvádět v médiích napadená tvrzení a úsudky ‘na pravou míru’, nemohly mít její výroky stejný účinek jako difamující výroky prezidenta republiky.”

Její rozhodnutí v neděli označil v rozhovoru pro Blesk.cz prezident za “tak trochu za důkaz amatérismu”. Točil se především na druhém z výroků, které Peroutkovi připsal – “nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky”. Ani tato slova Peroutka nevyřkl/nenapsal, patří novináři Janu Stránskému, což potvrdil Stránského syn. Nicméně Peroutkovi jej kdysi omylem připsal literární vědec Václav Černý.

“Jinými slovy soudkyně si hraje na literární kritičku, popírá pramen, který se jmenuje profesor Václav Černý, a naopak příbuzní Ferdinanda Peroutky, kteří pochopitelně protestovali, jsou pro ni pramenem důvěryhodnějším. Je to tak trochu důkaz amatérismu, ale budiž,” řekl Blesku Zeman.

Znovu vám nabízíme jedenáct stran, na kterých soudkyně Sedláková vysvětluje, z čeho vycházela a proč rozhodla, jak rozhodla.

 

peroutka_rozsudek_zeman_soud1

peroutka_rozsudek_zeman_soud2

peroutka_rozsudek_zeman_soud3

peroutka_rozsudek_zeman_soud4

peroutka_rozsudek_zeman_soud5

peroutka_rozsudek_zeman_soud6

peroutka_rozsudek_zeman_soud7

peroutka_rozsudek_zeman_soud8

peroutka_rozsudek_zeman_soud9

peroutka_rozsudek_zeman_soud10

peroutka_rozsudek_zeman_soud11