Důkaz: Dostálová návod k voucherům nedodala

Ministryně Klára Dostálová navzdory reálným zkušenostem lázní a cestovních kanceláří tvrdí, že vládou oznámený program slevových voucherů do lázní funguje bez problémů. Zde je důkaz, že ještě několik dní po schválení programu vládou ministerstvo nedodalo žádný manuál, jak mají především cestovní kanceláře postupovat.


Na ministerstvo pro místní rozvoj a Czechturism se obrátila Vilma Příbramská, která zastupuje cestovní portál nabízející právě lázeňské pobyty, ještě před tím, než vláda 29. června vouchery schválila. Dostala odpověď, ať počká, že se všechno zveřejní poté, co program schválí vláda. 1. července pak ministryně Dostálová na tiskové konferenci oznámila, že sleva čtyři tisíce platí i pro klienty, kteří si své pobyty v lázních pořizují přes cestovku.

Vyřiďte si to s lázněmi samy, vzkazuje ministryně Dostálová cestovkám. Foto: FB Kláry Dostálové

“Pokud klienti jedou přes cestovní kancelář, mají nárok na slevový voucher, aby si to takto mohli uplatnit,” uvedla Dostálová na tiskové konferenci.

Jenže realita byla jiná. Cestovní kanceláře klientům vouchery neuznávají, protože jim je lázně neproplácí. Vilma Příbramská v korespondenci s MMR následně doložila, že lidé jim proto jen za první červencové dny stornovali zájezdy v hodnotě jedenácti milionů korun. Příbramská proto MMR žádala o radu, jak mají dále postupovat.

Teprve 3. července jí odpověděl náměstek Dostálové David Koppitz. Napsal jí, že co se týče cestovních kanceláří jí žádný metodický pokyn dát nemůže. A ať si to cestovky vyřeší s lázněmi samy.

“Chápu, že vaše situace a situace dalších cestovních kanceláří a agentur je složitá a že do jisté míry ji v této chvíli mohou ovlivňovat i podmínky projektu Covid-Lázně. V této věci povedeme s lázněmi diskusi. Zároveň musím konstatovat, že MMR nemůže a nebude vstupovat do obchodních vztahů mezi CK/CA a lázněmi. Projekt Covid–Lázně nevylučuje možnost uplatnění voucherů klienty prostřednictvím nebo ve spolupráci s CK/CA. V tomto ohledu nemůžeme ale zároveň stanovit závazný postup, protože smlouvy mezi CK/CA a lázněmi se v podmínkách liší a je to výlučně věc obchodní dohody těchto subjektů,” napsal náměstek Koppitz a v dopise dodal, ať si to vyřeší cestovky s lázněmi samy.

“MMR informovalo nejen zákazníky, ale v metodickém pokynu upozorňuje i lázně, že uplatnit vouchery na pobyty rezervované nebo uhrazené u CK/ CA, které splňují dané podmínky, je možné. CK/CA však nemohou být žadateli o dotaci. Oprávněnými žadateli v dotačním titulu jsou pouze lázeňská zařízení, která mají příslušné oprávnění k poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče. Cílem projektu je podpořit tuzemské lázeňství. Domnívám se proto, že po vzájemné dohodě mohou lázně i cestovní kanceláře/agentury spolupracovat a nabízet a prodávat zákazníkům pobyty v českých lázních,” uvedl Koppitz.

Vilma Příbramská takový postup považuje za alibistický. “Oni nakonec vydali doporučení, ale to není pro lázně závazné. Ať řeknou všem veřejně oni sami, že kdo pojede s cestovkou, nemůže uplatnit voucher. A nenechávají to na nás. Tím se vše vyjasní. Ale není možné, aby klienti dostávali informace, že můžou uplatnit vouchery, ale my jim to neumožnili, protože lázně už třeba mají kapacitu nebo nám vouchery neproplatí,” dodala Příbramská.

Zdroj náhledové foto: FB  Andreje Babiše