Důkaz, že Hlubuček převzal úplatek, v obvinění chybí

Analýza Sabiny Slonkové: Tajné dohody o cinklých zakázkách, rozhovory o dělení peněz – to vše kriminalisté zadokumentovali. Hlubučka ale s penězi nechytili.

Byly dva dny po zatčení Davida Ratha a spol., když mi advokát jednoho z obviněných řekl větu: “Tady moc prostoru pro obhajobu nezbývá.”

David Rath byl zatčen před deseti lety. Skoro na den přesně, teď co policie spustila další podobnou akci. Při ní byl minulý týden zadržený pražský politik vládního hnutí STAN Petr Hlubuček, spolupracovník uprchlého gangstera Krejčíře Michal Redl a další lidé z pražských firem a byznysu.


Zdroj: STAN/Petr Hlubuček

Případ dozoruje opět tým Lenky Bradáčové. A i tentokrát jde o zakázky a korupci. A hlavní roli i tady hrají odposlechy.

V obou příbězích je ale jeden podstatný rozdíl. Konkrétně proti Hlubučkovi policie podle zjištění Neovlivní.cz dosud nemá přímý důkaz, že převzal peníze z úplatků. A u drtivé většiny dalších obviněných je situace obdobná.

Davida Ratha naopak kriminalisté chytili přímo s krabicí na víno napěchovanou miliony. “Ježiši, to je zajímavý,” zněla hejtmanova bezprostřední reakce, jak si ji na kameru natočila policie a přehrála pak u soudu.

To, že politik věděl, že v krabici není Malbec, obžaloba u soudu přesvědčivě doložila právě odposlechy, které bezprostředně předcházely zatčení. Ve sledované vile Rath převzal krabici, jeho spolupracovnice Pancová jej ještě výslovně ujistila, že “Ty, co nebyly od banky, jsem přepočítala.” Nahrávky zachytily také její explicitní vyjádření, že tohle jsou pětitisícovky. Hejtman ji následně požádal o něco, čím by „to” přelepil, aby se „to” neotvíralo.

Trvalo to sice devět let plných obstrukcí, ale nakonec si za to Rath vyslechl dlouholetý trest vězení. A včera byl k dalšímu trestu odsouzený v druhé větvi stavebních zakázek.

PROSTOR PRO OBHAJOBU TU JE

V případě Petra Hlubučka text obvinění záhy opustil kanceláře policistů a advokátů a dostal se k novinářům. Redakce Neovlivní.cz obsah dokumentu v Hlubučkově kauze konzultovala hned s několika experty na trestní právo. Všichni se shodli: “V jeho případu tu prostor pro obhajobu je”.

Neznamená to, že Petr Hlubuček nic neudělal a městské firmy spravoval s péčí řádného hospodáře. Z informací, které o něm redakce Neolivní.cz poslední půl roku nasbírala, vše nasvědčuje spíše opaku.

Znamená to jen to, že v obvinění policie neuvedla přesvědčivě důkazy o tom, že Hlubuček bral úplatky za cinklé zakázky v hlavním městě.


ČTĚTE TAKÉ: VIP děsí nahrávky z kokainových večírků


Na několika místech 88 stránkového textu policisté přinášejí důkazy, že se obvinění Redl a spol. bavili i o úplatcích pro Hlubučka. Kupříkladu 22. 7. 2020 podle policie Michal Redl a Pavel Kos řešili v monitorovaném bytě rozdělování úplatků a na adresu Hlubučka, kterého titulovali přezdívkou Slepičák či Slepice podle jeho chovatelské záliby, pronesli: “Slepičákovi musíme dát aspoň 15 000 (Eur, pozn. policejního orgánu)” 

K jiné schůzce Redla a spol. ze 3.9. téhož roku, pak kriminalisté do obvinění napsali: “…takže jedna dvěstě a Slepice.”

Podobná slova pak padala na dalších setkáních, jak policie popisuje v dokumentu. Jenže Petr Hlubuček na těchto schůzkách, kde se peníze podle policejní verze dělily, nebyl. Jejich aktéři se o něm jen bavili. A opakovaně se v jednotlivých zakázkách zaštiťovali jeho jménem.

Záznam o tom, že mu úplatky byly předány, text obvinění nezmiňuje.

Přísně vzato nemusí. Ale ve všech dosavadních případech, kdy policie zatkla vlivné postavy politického života, do textu obvinění dala všechny hlavní důkazy, které v tu dobu měla v ruce. Mimo jiné proto, aby předešla spekulacím, že jde o vykonstruovaný příběh. A pak také proto, aby samotné stíhání dostatečně takzvaně odůvodnila pro případné stížnosti obviněných.

Navíc – u dalšího zadrženého, který je součástí obviněné Hlubučkovy skupiny, policisté předání úplatku ve stejném dokumentu naopak zmiňují výslovně. Jde o případ podnikatele Petra Adama, který chtěl podle policejních záznamů uplatit Michala Zděnka z dozorčí rady pražského dopravního podniku kvůli jedné u firemních zakázek. Zděnek ale všechno ohlásil policii a ta už další schůzky sledovala.

“Na závěr schůzky pak Petr Adam doprovodil Ing. Zděnka k jeho motorovému vozidlu a poté, co Ing. Zděnek odemkl, otevřel si Petr Adam dveře předního spolujezdce a do kabiny vozidla něco vhodil. Ing. Zděnek až po nastoupení zjistil, že se jedná o bílou dopisní obálku. Ing. Michal Zděnek se následně dostavil k policejnímu orgánu, kterému obálku vydal podle § 78 tr. řádu a byl přítomen jejímu následnému ohledání i zjištění, že se v ní nachází peněžní prostředky ve výši 100.000,- Kč,” poznamenali si k tomu policisté do obvinění.

Petr Adam byl ale jediný, u koho policie zveřejnila takový důkaz. Byl. Protože Petra Adama včera našli doma mrtvého, jak napsala Mf Dnes s tím, že šlo patrně o sebevraždu.

Důkazní situace se samozřejmě může změnit, policie se třeba vytasí s nějakým tajným trumfem. Nebo někdo ze zatčených, kteří skončili ve vazbě, promluví.

Nebo může nějaké důkazy ještě najít po domovních prohlídkách. Podle informací Neovlivní.cz během nich policisté hledali hlavně hotovost, aby na nich mohli prozkoumat otisky prstů a stopy po kokainu. A také hledali stvrzenky ze směnáren, aby podpořili verzi z odposlechů, že úplatky se původně rozdělovaly v eurech. Tedy hledali důkazy o úplatcích.

CO SE DĚLO PŘED OBVINĚNÍM

Tolik důkazy v obvinění. Pro pochopení celého příběhu je ale dobré znát i kontext. A to, co se zhruba dva roky před tím odehrávalo na politické scéně a v zákulisí.

První náznak aféry se objevil už před téměř dvěma lety, jen tomu ještě nikdo nevěnoval pozornost. 15. září 2020 se v Babišových Lidových novinách objevil text s názvem Divné rande šéfa městské firmy. Popisoval schůzku ekonomického šéfa pražského dopravního podniku, dnes obviněného Mateje Augustina s bývalým ředitelem podniku Martinem Dvořákem.

Tedy ten samý příběh, který je dnes součástí obvinění. Článek se objevil záhy poté, co policie v naprostém utajení začala dění kolem dopravního podniku a Hlubučkovy skupiny sledovat. Policii na ně navedl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), který podal trestní oznámení.

I o trestním oznámení se článek výslovně zmiňoval. Nebylo v něm pouze to, co dnes policie uvádí v obvinění: za schůzkou Augustina s Dvořákem byl plán Hlubučka s Redlem, kteří vymysleli, jak získat miliony jako úplatek od developera Serge Leona Borensteina.


SOUVISEJÍCÍ: Najděte něco na Rakušana, zadal Babiš svým lidem


Informace o schůzce měl tehdy jen náměstek Scheinherr, samotní její účastníci. A policie. Aktéři schůzky neměli důvod o ní veřejně mluvit, policie svůj postup při vyšetřování nekomentuje. A náměstek dnes striktně odmítá, že by byl tím, kdo Babišovy Lidové noviny na příběh navedl.

„Informaci jsem jim samozřejmě nedal. Naopak jsem se snažil LN odpovědět tak, abych skutečnost podání trestního oznámení nemusel potvrdit, a zároveň nelhal,“ řekl dnes Neovlivní.cz Adam Scheinherr. Od chvíle, co podal trestní oznámení, od něj ostatně za celé dva roky neunikla jediná informace, že policie případ vyšetřuje.

(Mimochodem: text v Lidových novinách tehdy sepsal Babišův podřízený, který sehrál roli v příběhu dalšího politika STAN Věslava Michalíka. Při sepisování pochybností o jeho byznyse postavil odhalení na záznamech Finančně analytického útvaru, který byl v té době ještě plně pod kontrolou další Babišovy podřízené, tentokrát z vlády: Aleny Schillerové)

Rok a půl poté se na veřejnosti objevila další informace z policejního sledování Redlovy skupiny. A ta už šla úplně mimo náměstka Scheinherra.

Letos v únoru SeznamZprávy zveřejnily článek o setkání ředitele České pošty Romana Knapa přímo s Michalem Redlem. Schůzka se uskutečnila po volbách v listopadu 2021 a šéf státní firmy ji následně bagatelizoval slovy, že šlo ze strany Redla o sondování povolební situace. Státní pošta, kterou Knap řídil, spadá do resortu vnitra Víta Rakušana.

Během loňského roku se pak odehrála ještě jedna důležitá věc. Loni v srpnu jsme zveřejnili, že nervozní lídr ANO Andrej Babiš před blížícími se volbami zadal svým lidem, aby něco našli na Víta Rakušana. Babiš si totiž Starosty vyhodnotil jako mnohem větší riziko, než do té doby favorizované Piráty. (Měl pravdu, Starostové nakonec získali 34 mandátů, Piráti jen čtyři).

“Zadání znělo, najděte něco na Rakušana. Šéf ho skutečně nesnáší,” citovali jsme tehdy pod podmínkou anonymity jednoho ze spolupracovníků premiéra. A jeho slova pak potvrdil další člověk, který je zapojen do předvolební kampaně hnutí ANO.

Babiš to po zveřejnění hlasitě popřel. Naopak Rakušan obecně potvrdil, že se i k němu informace o sledování jeho osoby dostaly. Každopádně z veřejných výroků bylo zřejmé, že nenávist tehdejšího premiéra k lídrovi Starostů je i v osobní rovině.

Dva měsíce poté, co se hnutí ANO poroučelo po prohraných volbách ze Strakovy akademie, zachytila redakce Neovlivní.cz v politickém zákulisí první informace o tom, že policie vyšetřuje Petra Hlubučka a případ je vážným rizikem pro novou koaliční vládu Petra Fialy. Věděli o tom nejen politici z vládního tábora, ale i ti opoziční. A následně redakce ověřila fakt o Hlubučkově vyšetřování i u policie.

Záhy poté, co jsme případ zveřejnili, přišla anonymní udání ohledně existence nahrávek z bujarých večírků aktérů dnešní kauzy. A také tip na majetkové poměry Petra Hlubučka. Podezření, že si žije nad poměry toho, co dokázal vydělat, se novinářům jednoznačně doložit nepovedlo.

Jeho vlastní nepřesvědčivé výroky a neochota nákupy nemovitostí vysvětlovat ale ve světle nynější policejní razie obraz zatčeného politika s mnohamilionovými vilami ve Španělsku zpečetily.

MŮŽOU SI ZA TO SAMI

Samotný text obvinění, který připravili policisté, je ale hned v několika pasážích na úrovni Hlubučkových haciend ve Španělsku. Nedokládají se v něm zločiny. Uvedené informace ovšem posloužily k lechtivým titulkům v novinách.

Jak už jsme upozornili, jde především o explicitní popis intimních záležitostí zatčeného Michala Redla. Nebo o tajemné odkazy na nahrávky z bujarých večírků, které policie uplynulé dva roky monitorovala.

Ve velkých politických kauzách se informace ze spisu a texty obvinění dostávají ven pravidelně. Dosud k tomu ale novináři museli vždy vyvinout poměrně značné úsilí. Tentokrát to bylo ale jiné.

Detaily kauzy Hlubuček jsme jako novináři měli k dispozici hned první den a v podstatě plošně. Jen minimum redakcí dnes text obvinění nemá v ruce. 

Pro ilustraci: získat dokumenty ze spisu ke kriminální kauze Čapí hnízdo bylo pro redakci Neovlivní.cz nesrovnatelně složitější a trvalo to měsíce.

Základem celého příběhu Petra Hlubučka, Michala Redla a spol. je ale samozřejmě to, že se politici vládního hnutí scházeli s lidmi, s nimiž se scházet neměli. A dělali věci, které se nedělají. Bez toho by žádná kauza nevznikla, policie by neměla co vyšetřovat.

A obžalovaný Andrej Babiš by teď nemohl z televizí pokřikovat na Starosty, že jsou mafiánskou partají.

Zdroj náhledové foto: STAN/Petr Hlubuček

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email