Důkazy: Katolická církev tajila svědectví o sexuálních deliktech

Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík v pořadu Zvláštní vyšetřování poprvé shromáždili důkazy, že česká katolická církev dlouhá léta kryla svědectví o sexuálních kauzách ve svých řadách. Případ vychází na světlo v době, kdy papež František tlačí na církev, aby přestala nad těmito delikty zavírat oči.

Českobudějovická diecéze nedokázala deset let vyřešit případ, v něm jednoho jejího kněze obvinilo hned několik věřících žen ze sexuálního obtěžování. Jedna z nich dokonce mluví o dlouholetém znásilňování. Některé ze svědkyň byly v té době nezletilé.

Zvláštní vyšetřování: Katolická církev tajila svědectví o sexuálních deliktech Zdroj: TV Seznam

Důkazy reportéři ve středu odvysílali v televizi Seznam v pořadu Zvláštní vyšetřování. Celý pořad zde.

“Jednou mi farář dal pusu na pusu. Pokusil se mi strčit jazyk do pusy. V té době mi bylo deset,” uvedla například jedna ze svědkyň.

Takto zněla část výpovědi další z nich: “Bylo mi patnáct let. Bylo to po mši svaté. Kněz šel okolo lavice a vyzval mě, jestli bych se s ním nešla pomodlit růženec. Ke konci modlitby mě hladil po celém těle. Nakonec mě svlékl, položil na koberec a začal osahávat. Říkal mi, jak bůh nádherně stvořil ženu, že žena je něco výjimečného. A potom mi řekl, že se mohu obléct a jít domů.”

Sám farář, jehož jméno reportéři nezveřejnili, jakékoli sexuální obtěžování či násilnosti popírá. Mluví o pomstě “jedné dívenky”.

Jenže v reportáži Zvláštní vyšetřování zazněly výpovědi hned čtyř svědkyň. Některé z nich se vůbec neznají a nikdy se neviděly.

Dokumenty i svědectví, které reportéři shromáždili, přitom dokládají, kteří konkrétní biskupové a další církevní hodnostáři o případu věděli. Svědectví minimálně jedné ze svědkyň měla církev od roku 2009. Postupně jej dostali na stůl hned dva českobudějovičtí biskupové Jiří Paďour a Vlastimil Kročil. Ani jeden jej vyřešil.

Dokládají to nejen osobní výpovědi, ale především písemná korespondence, kterou českobudějovická diecéze vedla s jedním ze svědků.

Případ se pohnul až před pár týdny, kdy byl na výslovný pokyn Vatikánu podezřelý kněz suspendován. Teprve pak začala církev chystat interní trestní proces.

Případ má nyní z pověření Vatikánu na starosti soudní vikář z Brna Karel Orlita. Mimo jiné i on se hlavní svědkyni omluvil za to, že církev s jejím svědectvím deset let nedokázala nijak naložit.