Dva rivalové Chovanec a Babiš na schůzce v hotelu. Co řešili?

Při pohledu na sociální sítě a veřejné výroky to vypadá, že si nejsou schopni sednout za jeden stůl. Pro mnohé proto bylo předvánoční setkání Milana Chovance a Andreje Babiše v pražském hotelu Augustine překvapením. Týmy obou politiků to ale líčí jako pragmatické setkání, obsah schůzky ovšem popisují výrazně odlišně.

Schůzka se odehrála před měsícem v restauraci hotelu Augustine nedaleko ministerstva financí, jinak také oblíbeným místem Babišových schůzek. Setkání obou mužů potvrdili redakci Neovlivní.cz lidé z týmu spolupracovníků Andreje Babiše, následně i straničtí kolegové Chovance. Andrej Babiš ponechal schůzku bez komentáře, na sms dotaz nereagoval.

Milan Chovanec ji pak na přímý dotaz nepopřel. “Je o nás s panem vicepremiérem známo, že na řadu věcí máme rozdílné názory, takže si je čas od času o to intenzivněji vyměňujeme. Není třeba v tom hledat nějakou zvláštní motivaci, byť se najdou jedinci, kteří rádi takové drby šíří. Necítím to potřebu ani vyvracet ani podporovat,” napsal v sms zprávě.

Exkluzivně za kulisy kabinetu:

» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?

Zatímco spolupracovníci Andreje Babiše tvrdí, že schůzka byla Chovancovou iniciativou, kolegové ministra vnitra ji líčí jako přirozený vývoj debaty obou politiků.

“Prostě se nad nějakým tématem nepohodli a vyplynulo z toho, že si to půjdou vyříkat u kafe. Jako vždycky ale i tato schůzka skončila tak, že se pohádali. Komunikují spolu skutečně obtížně,” popsal atmosféru v hotelu Augustine jeden z Chovancových kolegů.

Na Chodově, sídle ANO, ale popisují zákulisí schůzky poněkud jinak. Ministra vnitra při popisu vykreslují jako “zrádce zrádců”, který si průběžně sonduje terén pro možnou spolupráci po případ pádu Bohuslava Sobotky v čele ČSSD.

“Setkání vyvolal Chovanec. On to chtěl,  jako že jde o nějakou normalizaci či narovnání vztahů,” popsal jeden ze spolupracovníků lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Vztahy obou mužů jsou vyhrocené od chvíle, co spolu usedli v jednom kabinetu. V zákulisí se jejich přestřelky označují jako přetlačovaná dvou alfa samců na vládě, přičemž ani jeden nešetří vulgaritami. Vzájemnou přetlačovanou na vládě jsme popsali v tomto textu ».

Chovanec lídra hnutí ANO opakovaně obviňuje, že zneužívá svá média k tomu, aby útočil na politickou konkurenci (tedy především na něj osobně). Babiš zase ministra vnitra z ČSSD podezřívá, že k politickému boji zneužívá policejní složky. Nejtvrdší střet se pak odehrál kolem policejní reformy, kterou si Chovanec prosadil navzdory výhružkám ANO, že kvůli ní opustí Sobotkův kabinet.