© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Černínský palác už podruhé odmítl prodloužit akreditaci pražského zpravodaje agentury RIA Novosti Alexandra Kuranova. O kartičku novináře, který smí pracovat v Česku, přišel podle informací Neovlivní.cz také Vladimir Sněgirev zastupující tu metropolitní večerník Večernaja Moskva. Kreml už prostřednictvím svých agentur vzkázal, že kroky nezůstanou bez odezvy.
Zahraniční novináři, kteří chtějí v Česku dělat své řemeslo, musí každý rok znovu žádat o prodloužení akreditace. Alexandr Kuranov, který v Praze žije už třicet let a z toho 27 let píše jako dopisovatel pro řadu ruských periodik, poprvé narazil na podzim, kdy mu na tradiční žádost přišla zamítavá odpověď.
Černínský palác tehdy důvody nesdělil s tím, že jde o utajované skutečnosti. Podobné kroky bývají součástí opatření státu proti cizím špionům. Anebo odvetou za ruské vyhošťování (podrobněji jsme psali zde »).
Kuranov se začal bránit: Psal žádosti o vysvětlení, prosby na ministerstva, k premiérovi, na Hrad. “Pak si mě předvolal ruský velvyslanec s tím, že byl můj případ konzultovat na ministerstvu zahraničí. Mám prý přestat dělat rozruch a na jaře podat novou žádost. To jsem učinil. Před pár dny jsem dostal dopis, že mi bylo prodloužení akreditace znovu zamítnuto,” popsal svůj případ pro Neovlivní.cz Kuranov.
“Tuto informaci mohu potvrdit. Žádost jsme zamítli, ale důvody jsou klasifikovány jako utajované,” řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.
O akreditaci přišel také známý ruský novinář Vladimir Sněgirev, který je středoevropským zpravodajem listu Večernaja Moskva, psal také pro Russkaja Gazeta.
“Ano, akreditaci mi v Praze neprodloužili. Důvody mi nikdo neřekl. Naprosto tomu nerozumím. Pracuji tu už dva roky, Česko mám rád, nejsem rozhodně nějaký nepřítel státu. Nejsem špion,” komentoval situaci Sněgirev.
Redakce jej zastihla během pracovní cesty ve Vídni; Sněgirev pracuje ve více zemích regionu, akreditován je ovšem v Praze. “Budu se bránit všemi prostředky, které jsou. Rád bych tu pokračoval, já vážně nejsem špion. Napsal jsem o Česku stovky článků, nechápu, komu teď vadím.”
Z pohledu ministerstva zahraničí je vysvětlení u Vladimira Sněgireva stejné, jako u Alexandra Kuranova. “Zamítnutí žádosti nebudeme komentovat,” uvedla Valentová.
Obvyklá praxe v Černínském paláci v podobným případech je, že se úřad řídí stanoviskem, které dostane od vlastního bezpečnostního odboru a zpravodajských služeb.
Zprávu o postupu Prahy (v případě Kuranov) už otiskly ruské agentury. “Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo ostrý protest nad nepřátelskými akcemi v Praze. Úřad slíbil, že to nenechá bez odezvy,” napsala bez dalších podrobností RIA Novosti.
Z kuloárových inforamcí vyplývá, že odezvou by mohlo být reciproční odebrání akreditace některému z českých novinářů v Moskvě.
“Zatím jsme žádnou stížnost neobdrželi, nemáme z ruské strany připomínky k práci českých novinářů, že by bylo něco v nepořádku,” řekla za tiskový odbor tuzemského ministerstva Irena Valentová.
Alexandr Kuranov se hodlá dál bránit. A rezolutně odmítá, že by jej české úřady mohly vyhodnotit jako “závadného”. V Česku působí od konce 80. let, s tříletou přestávkou, kdy se vrátil do Moskvy a pracoval jako zástupce šéfredaktora deníku Nězavisimaja gazeta. Poté psal jako pražský dopisovatel pro deník Kommersant. Naposledy byl zpravodajem na volné noze akreditovaným pro dvě státem řízená média. Kremlem financovanou agenturu RIA Novosti a zpravodajskou síť stanic Russia Today (RT), která přináší “ruský pohled na události mezinárodní politiky”. Nyní píše jen pro RIA Novosti.
“Jediná domněnka, kterou mám, je, že je to celé spojené s činností agentury, pro kterou teď píšu. RIA Novosti patří k Russia Today, možná vadí Russia Today. Ale já jen píšu články, nevyvíjím žádnou jinou činnost,” řekl před časem v rozhovoru, který poskytl redakci (naleznete ho zde »). “Nikdy jsem nikoho nepoškodil. Píšu jen o tom, co se tu děje, prohlášení českých činitelů. Jsou to texty, které jsem opíral o zprávy předních českých deníků, českého rozhlasu, televize, není tam nic vymyšleného, žádná propaganda,” brání se Kuranov.
Ten nyní sepisuje dopis na Bezpečností informační službu a žádá jejího šéfa o schůzku. “Chci ho poprosit o přijetí. Musím prostě něco zkusit. Nechci na sobě nechat podezření, že jsem nějaký agent, poškozuje mě to,” řekl.
Fakticky krok, který Černínský palác učinil, ohrožuje pobyt novinářů v Praze. Žurnalisté potřebují doklad, že jsou akreditovaní ministerstvem zahraničí, k jednání s tuzemskými úřady. Cizinecká policie bere akreditaci jako důvod k prodloužení víz.