Dvakrát osvobodila jeho ženu. Soudkyně rozhodne i o Nečasovi a trafikách

Soudkyně Helena Králová, která v předchozích měsících dvakrát osvobodila bývalou šéfku kabinetu premiéra Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) v kauze zneužití vojenského zpravodajství, si od Nečasových neodpočine. Právě na jejím stole totiž skončila kauza poslaneckých trafik, v níž je obžalován někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček, expremiér Petr Nečas a znovu jeho žena Jana.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová nestíhá. Jak uvedl ve středu deník Aktuálně.cz, stále ještě nedokázala sepsat písemné znění verdiktu, kterým osvobodila Nečasovou a spol. v kauze sledování bývalé manželky premiéra a dvou lidí z Úřadu vlády.

“Vyhotovení rozsudku není dosud k dispozici, předsedkyni senátu bylo povoleno prodloužení lhůty k písemnému vyhotovení tohoto rozsudku do 31. srpna,” řekla serveru místopředsedkyně soudu Dana Šindelářová.

Čtěte také:

» Žaloba na Petra Nečase za politické trafiky je hotová
» Jak rozumět osvobozujícímu verdiktu nad Janou Nečasovou – Nagyovou
» Jana Nečasová – Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má ale z čeho?
» Stíhat Tluchoře, Šnajdra a Fuksu už nepůjde, zjistil Ištvan
» Pelikán: Odchod Ištvana? Počkejme si na konečný verdikt k Nagyové
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu ke kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je dnes nahradil?

Králová se případem zabývala nejprve loni na konci května, trojici osvobodila. Dva odvolací senáty nadřízeného Městského soudu v Praze však původní stanovisko zrušily a Králové vytkly mnohé chyby. Zejména, že některé důkazy vůbec nezvala v potaz, jiné hodnotila izolovaně – bez ohledu na jejich vztah k jiným důkazům. Případ městský soud vrátil, ale Králová letos v polovině června zopakovala své dřívější rozhodnutí. Nečasovou spolu se zpravodajci znovu osvobodila.

V ústním zdůvodnění svého verdiktu byla Králová stručná. Řekla v podstatě jen to, že obžalovaní jsou nevinní; nevysvětlila, jak se s důkazy vypořádala a proč je odmítla. Proto se netrpělivě čeká na písemné vyhotovení rozsudku. “Pro mě je ten verdikt nepochopitelný. Ale říkám to opravdu s výhradou, že neznám důvody, které k tomu soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 vedly. Takže se pečlivě seznámíme s písemným odůvodněním jejího rozhodnutí,” komentoval to v červnu například Pavel Komár, náměstek vrchních státních zástupců v Olomouci.

Až na konci prázdnin Králová rozsudek odevzdá, může se rovnou začít znovu na Nečasovi chystat. Jak upozornil nedávno server Česká justice, právě Králové připadl příběh poslaneckých trafik.

“Věc byla elektronickým systémem přidělena této soudkyni,” potvrdila pro server mluvčí soudu Alena Novotná.

Jde o tři roky starý příběh, kdy trojice bývalých poslanců ODS – Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa – skončila na krátko ve vazbě kvůli tomu, že výměnou za poslanecký mandát přijala lukrativní místa. A zatímco jejich stíhání zastavil s poukazem na poslaneckou imunitu soud, ty, kteří za nimi s nabídkou přišli, viní žalobci z uplácení. V kauze jsou obviněni manželé Nečasovi a bývalý ministerský náměstek Roman Boček.

Nečas odmítl případ komentovat. Stal se však prvním českým expremiérem, který byl obžalován.