Dvě stě milionů z eráru. Pochybná zakázka státního CERMATu

Státní společnost CERMAT, která je mimo jiné spojená s kontroverzní podobou státních maturit, uzavřela letos v květnu IT zakázku na téměř dvě stě milionů korun. Získala ji firma, která těsně před podáním nabídky změnila majitele. S vítěznou společností jsou přitom spojeni lidé, kteří v minulosti pracovali právě pro CERMAT.

Smlouvu na zakázku na necelých 200 milionů podepsala státní organizace Centrum pro zajišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) 14. května. Vítěznou firmou se stala společnosti PragoData, která loni – těsně po vyhlášení soutěže a těsně před vypršením termínu pro podání nabídek – změnila majitele.

Oficiálně je od 27. listopadu 2017 jediným akcionářem stal JUDr. Jakub Sýkora, majitel advokátní kanceláře. Žádná z jeho dalších pěti společností, v nichž působí, nemá IT v předmětu činnosti.

Společnost PragoData existuje od konce září 2016, neuvádí žádné zaměstnance ani obrat. Kvalifikace projektu prokazuje prostřednictvím jiných společností. Dle závěrečné zprávy z veřejné zakázky jsou subdodavateli společnosti Gordic, GC System, Pamido a Společnost pro informační technologie a právo, s.r.o.

Zakázku státního CERMATu přitom provází další podezřelé okolnosti.

Zakladatel projektu Hlídač státu Michal Bláha upozornil, že JUDr. Sýkora je velmi pravděpodobně jen fiktivním majitelem společnosti PragoData a kryje skutečné vlastníky firmy. “Neprůhledně nastavené fungování napovídá, že by některý ze skutečných majitelů společnosti, který má právo čerpat zisky společnosti, mohl být v konfliktu zájmů,” uvedl Bláha.

Bláha upozorňuje také na další věc: CERMAT stamilionovou zakázku, která se skládá z více nezávislých částí, soutěžil jako jeden celek. “Při soutěži po menších částech by jednotlivé části mohli snadno dodat subdodavatelé společnosti PragoData. CERMAT by tak ušetřil minimálně kalkulovaný zisk společnosti PragoData. Tento záměr však CERMAT nesledoval, což nás zpět vrací ke skutečným vlastníkům společnosti PragoData a jejich možnému konfliktu zájmů u této zakázky,” dodal Bláha.

Státní organizace CERMAT ale jakékoli pochybnosti odmítá. Tvrdí, že skutečným majitelem firmy PragoData je JUDr. Sýkora.

A jak to CERMAT ví?“Dle informací poskytnutých společností PragoData a.s. a ověřených v obchodním rejstříku je ovládající osobou skutečný majitel,” stojí ve stanovisku CERMATu, které si vyžádala redakce Neovlivní.cz.

Oficiálně uváděný majitel firmy PragoData Jakub Sýkora na zaslané otázky nereagoval. Stejně přitom pochodil i Michala Blaha, který se jej rovněž pokoušel kontaktovat.

Ve firmě PragoData přitom působí lidé, kteří se v minulosti právě v CERMATu účastnili počátku projektu státní maturity. Šlo o technologické zajištění projektu za 300 milionů . Jde o Břetislava Moce, který je nyní statutárním ředitelem firmy PragoData. A Lubomíra Tomana, obchodního ředitele firmy.

Oba muži se v minulosti v dresech společností IBM a Logica věnovali projektům, které souvisejí se státní správou. Za dvě zásadní zakázky, které lze této dvojici připsat a které ve své době vzbudily značný rozruch, jsou státní maturity a Národní digitální knihovna.

Tendru za 300 milionů korun na technologické zajištění maturit se firma Logica účastnila jako jedna ze šesti společností a nakonec zakázku vyhrála. Tendr následně kvůli pochybnostem, které měl pozdější ministr školství Marcel Chládek, prověřoval Antimonopolní úřad. Nakonec ale dospěl k závěru, že soutěž byla v pořádku. Následná kritika státních maturit se pak týkala primárně obsahu testů a dalších problémů, které jdou spíše za CERMATem.

Server Česká pozice v minulosti upozornil, že i druhý velký úspěch dvojice Toman a Moc – zakázka na systémového integrátora Národní digitální knihovny za 200 milionů – provázely pochybnosti. “Mimo jiné to, že tým odborníků, který projekt léta připravoval, se s navrhovaným řešením seznámil až několik měsíců po podpisu smlouvy s Logicou. Jejich odpor proti tomuto řešení a celému průběhu tendru vyústil až ve faktické rozprášení týmu a jeho nahrazení novými pracovníky. Kromě odborného řešitelského týmu projekt kritizovala i Ústřední knihovnická rada,” napsala Česká pozice.

Společnost CERMAT ale ani v zapojení obou mužů problém nevidí. “Není nám známo, že by pan Toman jakkoli vystupoval v rámci žádosti o účast či nabídky společnosti PragoData ani z dostupných informací nelze dovodit, že by v této společnosti jakkoli figuroval. Pan Moc je nám znám jako jednatel společnosti PragoData a.s. Střet zájmů je definován zákonem o střetu zájmů pro veřejné funkcionáře. Není nám zřejmé, v jakém střetu zájmů by měly uvedené osoby být, takže jej v případě těchto osob nevnímáme. Blíže nám nepřísluší se k této problematice vyjadřovat,” stojí ve stanovisku.