Dvojice z oficiální akce: Poslanec ANO a muž souzený za vraždu

Návštěvníkům květnových slavností v Havířově se letos naskytl neobvyklý pohled. Na oficiálním pódiu určeném pro politickou reprezentaci města vedle sebe stáli náměstek primátorky a poslanec za ANO Josef Bělica a Robert F., muž, kterého ve Španělsku soudí v kauze úkladné vraždy tamního starosty. Poslanec v rozhovoru pro Neovlivní.cz potvrdil, že se s mužem skutečně zná. Nyní se dokonce hodlá v případu svého letitého známého osobně angažovat.

Alejandro Ponsoda, oblíbený starosta starověkého městečka Polop ve španělské provincii Alicante zemřel před jedenácti lety po vražedném atentátu.  Střelci jej během podzimní noci v říjnu 2007 popravili v jeho garáži, kde právě parkoval svůj Renault Laguna.

Španělská policie později oznámila, že šlo o politicky motivovanou vraždu, kterou zorganizovali starostovi političtí konkurenti, jejichž byznysovým zájmům nešel na ruku. Úřady následně zatkly sedm osob, mezi nimi i dva Čechy Roberta F. a Radima R. Právě oni jsou podezřelí, že popravu vykonali. A oba jsou kvůli tomu i obžalovaní.

Případu vraždy bývalého starosty se věnují i oficiální stránky města Polop. Zdroj: Polop.org

Robert F. je přitom současně člověkem, který se podle svědků opakovaně vyskytuje v blízkosti poslance za hnutí ANO a havířovského politika Josefa Bělici.

Na přímý dotaz to potvrdila například náměstkyně havířovské primátorky Alena Zedníková (ČSSD). Uvedla, že ji během letošních květnových havířovských slavností oslovila místní fotografka s dotazem: Co jste si to vzali na tribunu za doprovod? Vždyť ho soudí pro vraždu.

“Já jsem toho člověka ale vůbec neznala, nevěděla jsem, jak se tam dostal. Stál za mnou, vedle pana Bělici,” uvedla Zedníková.

Na pódium se přitom nemohl dostat nikdo nezvaný, vstup byl jen pro politickou reprezentaci města a jejich doprovod. “Bylo to na vstupenky,” dodala Zedníková.

Josef Bělica v rozhovoru pro Neovlivní.cz potvrdil, že Roberta F. zná. Tvrdí ale, že ho sebou na oficiální akce nebere a když jsou někde viděni společně, je to podle něj prý náhoda.

“Známe se nějakých patnáct, možná dvacet let. Já se stýkám se spoustou lidí. Určitě toho člověka znám, ale není to tak, že bychom si denně volali. Jak sama říkáte, dosud není odsouzený, je na svobodě a  když za mnou někdo z kamarádů přijde, mám mu říct, že se s ním nebudu bavit?,” uvedl Bělica, který se stejně jako Robert F. věnuje bojovým sportům. Robert F. také pravidelně sdílí na svých účtech na sociálních sítích fotografie Josefa Bělici z jeho politické kariéry.

Poslanec ale současně přiznává, že se nyní hodlá případu svého kamaráda věnovat i z pozice politika. “Byl za mnou v poslanecké kanceláři, takže jsem o tom informovaný. On mi říkal, že se to poměrně dlouho táhne, takže se chci dotazovat, v jaké fázi to teď je,” dodal Bělica.

Josef Bělica je nyní aktuálně lídrem havířovské kandidátky ANO Zdroj: Hnutí ANO

Případ vraždy španělského starosty se skutečně vleče už jedenáct let. První obvinění a zatýkání přišla až dva roky po samotné vraždě. Průtahy v případu přitom dávají španělská média do souvislosti právě s tím, že v pozadí stojí politika. Kvůli délce vyšetřování jsou také všichni podezřelí vyšetřovaní na svobodě.

Jak ale na dotaz Neovlivní.cz potvrdila konzulka ve Španělsku Adéla Verner Sýkorová, Robert F. i Radim R. jsou stále vedeni jako osoby podezřelé z nájemné vraždy.

“Oba pánové jsou obžalováni a byli předvoláni k prvním výslechům. Na příslušném soudu jsem se dozvěděla, že započali s výslechy a žádnou další konkrétní informaci v tomto okamžiku poskytnout nemohou, protože proces bude trvat nějakou dobu,” uvedla konzulka.

Podle textu obžaloby, kterou v případu získala španělská média, hrozí sedmi obžalovaným celkem 181 let vězení. Konkrétně Robertovi F. pak pětadvacet let kvůli podezření z vraždy a navrch dva roky za nelegální držení zbraně.