Elity na večírku u Pavla Němce prořídly, soudce Bureš to vzdal

Byla to jedna z největších loňských kauz v justici: předseda vrchní soudu Jaroslav Bureš se veselil na večírku s advokáty a politiky, jejichž případy měly končit právě na stole Burešova soudu. Ministr spravedlnosti Pelikán kvůli tomu hrozil kárnou žalobou. Letos se Bureš účasti na párty u vlivného zákulisního hráče Pavla Němce raději vzdal.

Soudce Bureš nyní v rozhovoru pro Neovlivní.cz přiznal, že na lednovém tradičním novoročním večírku pořádaným advokátní kanceláří exministra spravedlnosti Němce letos chyběl z obavy, jaké následky by to mohlo mít.

Připomeňte si
(GRAFIKA: Newslab)
 • Prohlédněte si infografiku: Pavučina vztahů z justiční párty »
 • Původní zpráva: Malér soudce Bureše. Večírek u Pavla Němce »
 • Rozhovor: Soudce nežije pod poklopem, říká soudce Bureš »
 • Reakce: Na Bureše se valí vlna kritiky »
 • Reakce: Soudce Bureš nám to tak trochu maří, říká Robert Pelikán »
 • Reakce: Soudce na večírku? V USA nemožné, míní Wagnerová »

“Dosáhli jste toho, že na akci, kam bych jinak šel, jsem nešel, protože bohužel je tu spousta lidí, kteří nedokáži rozlišovat věci podstatné od nepodstatných,” vysvětlil svou neúčast a dodal: “Nešel jsem tam a teď se za to stydím, že jsem tomu tlaku podlehl. Protože, podle mého názoru, to není o tom, kdo se s kým schází, ale do jaké míry si zachová – jako soudce – svou integritu.”

Deník Neovlivní.cz loni sledoval příchozí na večírek před pražským hotelem Casa Marcello a ukázalo se, že kromě advokátských es a soudce Bureše na párty dorazila i řada mocných lidí, kteří mají problémy s probíhajícím vyšetřováním či soudy. Jako například bývalý premiér Petr Nečas s manželkou. Právě jedna část kauzy Jany Nečasové-Nagyové tehdy mířila na Burešův soud.

Jeho účast na party obratem zkritizovala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, její nástupce Robert Pelikán si nechal vypracovat odborné posudky, zda má šanci uspět s kárnou žalobou. Ministr se ale nakonec rozhodl, že do otevřeného střetu s Jaroslavem Burešem a částí justice, kterou reprezentuje, nepůjde. Stačilo, že se soudce omluvil.

Jaroslav Bureš je dodneška přesvědčený, že o žádný problém nešlo. “Víte, já chodím třeba na srazy gymplu. Scházíme se čtyři třídy najednou, je to kolem 120 lidí. A pokaždé, či skoro vždycky, je tam někdo, kdo zrovna vede nějaký soudní spor, a samozřejmě se mě ptá na rady. To tam tedy nemám chodit, na sraz se spolužáky, jenom proto, že by tam mohl být někdo, kdo vede soudní spor?”

Letošní párty u Pavla Němce se obecně musela obejít bez zvučných jmen z první ligy. Nedorazil například ani expremiér Mirek Topolánek s manželkou či jeho nástupce Nečas. “Davy se tam letos nehrnuly, minule to zveřejnění některé jistě nepotěšilo. Zvlášť ti, co mají svůj byznys, nestojí o podobnou reklamu,” glosoval to někdejší šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra, který si večírek letos rovněž nechal ujít.