Esej Jana Hrušínského: 25. února 2018 se u nás nic nestalo

Únor 2018

Mám-li psát o jedné věci, která se v České republice za uplynulý měsíc povedla, a o jedné, co se nepovedla, začnu jednoznačným úspěchem.

Ester Ledecká zazářila na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu a potěšila naše srdce. Dvě zlaté medaile ve dvou různých disciplínách! Češi si mohli opět připomenout hrdost a pýchu na svůj národ a na svoji vlast. Radost. Fantastický výkon! Skvělá Ledecká.

Vzhledem k tomu, že jsme v roce s osmičkou na konci, napadá mě, jakpak se asi náš národ za takový úspěch sympatické lyžařce a snowboarďačce odvděčí.

Tak schválně! Českoslovenští hokejisté získali v roce 1947 zlaté medaile a stali se mistry světa. V roce únorového puče – 1948 – byli stříbrní a další rok znovu zlatí. Nejlepší hráči na světě. Hrdinové a miláčci národa. Komunistická StB je za odměnu v březnu 1950 pozatýkala, když měli letět do Anglie titul obhajovat, a ve vylhaném procesu odsoudila k mnoha letům vězení. V souhrnné výši si dvojnásobní mistři světa odseděli 74 let a 8 měsíců. Modrý dostal 15 let, Bubník 14, Konopásek 12 let, Roziňák a Kobraňov po deseti a tak dále. Obviněni byli z údajného spiknutí a domněnky, že by při obhajobě mistrovského titulu mohli zůstat v Londýně, kam už je KSČ nepustila. Dvě zlaté medaile a jedna stříbrná pro svoji vlast…

V roce 1968 ležel národ u nohou Věry Čáslavské a plakal štěstím nad jejími výkony na olympijských hrách v Mexiku, kde získala pro Československo čtyři zlaté a dvě stříbrné medaile a byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa! Vlast se jí odvděčila tím, že ji v roce 1971 komunisté vyloučili z řad československých sportovců a na mnoho let jí komunistická strana zakázala svou zemi reprezentovat. Absolutní zákaz činnosti.

Máme rok další osmičky – 2018. Ester Ledecká pro nás vybojovala dvě zlaté medaile. Stala se hrdinkou zimních olympijských her a miláčkem celého světa. Jenže. Komunisti nikdy nespí. Premiérem její země je trestně stíhaný agent StB, vliv na vládu má další agent StB se svými komunistickými soudruhy a na Hradě sedí neoficiální spojenec Rusů, přítel sovětských agentů KGB se svými proruskými poradci. Taky sjezdař! Hrdina připravovaného sjezdu KSČM. A to je nějaký sešup! Kam se na něj hrabe sjezd Super-G. Skoro by se člověku chtělo říct: Proboha, Ester! Co sis to spískala? Copak nevíš, jaká odměna u nás čeká úspěšné?! Jenže je to jinak. Ledecká je sportovkyní roku 2018 a žádný komunistický idiot (jak by ještě před pár lety řekl pan prezident) jí její úspěch nikdy nevezme.

Tolik k tomu, co se povedlo i nepovedlo. Škoda že úspěchy všedního dne tak málo vzrušují. Proto o nich nic nevíme. Představte si ty titulky: Dnes všechna letadla přistála bezpečně na zemi. Nebo: Včera odpoledne dva politici v Poslanecké sněmovně mluvili pravdu. A další: Dnes v České republice nikdo nekradl! Nebo ještě lepší: 25. února 2018 se u nás nic nestalo. Bože můj, jak tady by se žilo krásně.

pro Neovlivní.cz Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce
25. února 2018