Europoslanci odhlasovali tvrdou kritiku Česka za dotace, Čapí hnízdo mezi řádky

Neobvykle tvrdou kritiku vůči České republice odhlasovali evropští poslanci výboru pro rozpočtovou kontrolu kvůli špatnému čerpání dotací. Argumenty se hromadí: vyšetřované zakázky na monitorovací systém na MMR, zpochybněné výdaje za čtvrt miliardy a konečně – sílící obava ze střetu zájmů v ČR.

Europoslanci pro rozpočtovou kontrolu odhlasovali, že by Čech Tomáš Nejdl, člen kabinetu eurokomisařky Coriny Cretu, neměl mít nadále na starosti záležitosti české dotační politiky, protože taková funkce představuje střet zájmů.

Na neobvyklé a v důsledcích vážné rozhodnutí upozornili zpravodajové České televize. “Výbor pro rozpočtovou kontrolu v Evropském parlamentu odhlasoval tvrdou kritiku České republiky za špatné čerpání dotací. Je znepokojený porušováním pravidel při zadávání mnohamilionové zakázky na monitorovací systém pro eurodotace Ministerstva pro místní rozvoj, který vyšetřuje policie. Všímá si také toho, že Brusel eviduje v Česku neodůvodněné výdaje za téměř čtvrt miliardy korun,” uvedla televize na svém webu (odkaz »)

Tomáš Nejdl býval zaměstnancem Ministerstva pro místní rozvoj a ve své současné roli v rámci komise zodpovídá za eurodotace pro Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, ale také Česko.

“Europoslanci pro rozpočtovou kontrolu však odhlasovali, že by neměl mít na starosti záležitosti české regionální politiky, protože podle nich přidělení takové funkce představuje možný střet zájmů,” uvádí veřejnoprávní televize.

Členové Evropského parlamentu podle ČT zároveň plně podpořili postoj Evropské komise, že by kvůli kauzám v Česku neměly být prováděny platby dříve, “než budou přijata příslušná nápravná opatření a než skončí policejní vyšetřování”.

Televize upozornila, že někteří poslanci zároveň chtěli na půdě Europarlamentu prosadit návrh, aby v kritice České republiky bylo výslovně zmíněno i Čapí hnízdo, luxusní farma vlastněná koncernem Agrofert ministra financí Andreje Babiše, která před lety čerpala miliony dotací jako “malý podnik”.

“V původním pozměňovacím návrhu Čapí hnízdo zmíněné bylo, ve schváleném už ne. Nicméně atmosféra ve výboru napovídá, kam kritika směřuje,” řekl ČT europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s dodatkem, že Evropský parlament většinou nejmenuje konkrétní projekty, proto nakonec Čapí hnízdo ve zprávě zmíněno není.

Exkluzivně na Neovlivní.cz:
Německá europoslankyně Inge Grässle. © foto Evropska unie Šéfka Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle se ostře pustila do českého ministra financí. Prohlásila, že představuje vážný konflikt zájmů, že jeho privátní byznysové aktivity jsou těžko slučitelné s funkcí ve vládě. Deníku Neovlivní.cz poskytla nedávno exkluzivní rozhovor o prošetřování Babišova Agrofertu, Čapího hnízda i české praxi v rozdělování unijních dotací. Celé interview zde »
 

Všechny větvičky Čapího hnízda: Naše investigativní zjištění, dokumenty, fakta. Předkládáme vám průvodce dotační aférou Čapí hnízdo, která vážně zpochybnila byznysové praktiky miliardáře, vicepremiéra, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Projděte si náš SPECIÁL »

 

 Vetvicky_Capi-Hnizdo