Exministr financí za ANO proti Babišovu týmu: Máme sloužit občanům. A ne být populisti

Bývalý ministr financí za ANO Ivan Pilný zveřejnil otevřený dopis poslancům, kteří budou hlasovat o vládním návrhu rozpočtu na příští rok. Už poněkolikáté se současný zastupitel Prahy odchýlil od stranické linie Babišova hnutí. Poslance vyzývá k obezřetnosti a varuje před dalším zadlužováním


Ivan Pilný už v létě dal veřejně najevo, že se mu nelíbí způsob, jak hnutí ANO spravuje veřejné finance. Stalo se to během diskuse, zda vláda Andrej Babiše skutečně pomáhá byznysu, který zjara zcela ochromila svými opatřeními proti nákaze covid. Bývalý ministr financí, který post za hnutí ANO zastával v éře Sobotkovy vlády, v České televizi uvedl, že vláda jen slibuje. “Jedna věc jsou nějaké záměry a prohlášení, druhá věc je realita a ta je úplně jiná,” řekl doslova.

S premiérem se neshoduje ani ohledně zrušení superhrubé mzdy. “Dvacet miliard nemá marginální dopad na stát. Je nutné prosadit něco, co je důležité jak pro rozpočet, tak i lidi. Tyhlety šachy s přestavováním daně mají dopad a já ho nevidím jako důležitý, aby to byla daňová otázka,” uvedl v České televizi Pilný.

Premiér Bohuslav Sobotka uvedl do funkce ministra financí Ivana Pilného v květnu 2017. Úřad Pilnému předával Andrej Babiš. Foto: vlada.cz

A nejnověji varuje poslance před hlasováním o rozpočtu na příští rok před dalším rozhazováním. “Státní rozpočet je dlouhodobě zpolitizovaný, je to fakt, který lze jen těžko změnit. V době krize bychom určitě měli dát politiku alespoň trochu stranou a řídit se tím, čím by politika měla být – službou občanům, ne předmětem volebních spekulací a populismů. Výstrahou pro všechny současné i budoucí politiky by měl být enormní deficit státního rozpočtu v letošním roce. Možná nebude beze zbytku vyčerpán, ale už teď se projevují tendence investiční záměry, které nelze vyčerpat, konvertovat v nezodpovědné dárky nebo sanovat požadavky, které byly v době přípravy rozpočtu, kdy jsme počítali deficit ještě v miliardách, neuspokojeny,” píše Pilný v otevřeném dopise.

A pokračuje: “V době krize by měla určitě platit zásada utáhnout si opasky alespoň o jednu dírku. Ne vždycky a ne všude, ale neměli bychom sanovat neexistující pracovní místa, podporovat podnikatele v klinické smrti, měli bychom zvažovat udržitelnost a návrat navrhovaných investic. Není to nic asociálního, je na místě připomenout, že žádný oběd není zadarmo a přemýšlet o tom, kdo jej zaplatí. Je třeba být obezřetný v přijímání dalších zákonů a novel zejména těch, které do budoucna zvýší mandatorní výdaje nebo se stanou trvalou součástí poklesů příjmu. Nezapomeňte, že takovéto úpravy je téměř nemožné v dalších letech zrušit. Oprostěte se od spekulací – zvyšování mezd nebo důchodů se promítne do spotřeby? Ne vždy, ne u každého. Lidé začínají šetřit a je rozdíl mezi dopadem na hrubý národní produkt tj. HDP a skutečným vlivem na českou ekonomiku. Většina spotřeby, zejména její zisková marže, končí v zahraničí. Na jedné straně stojí snadno spočitatelné výdaje, na straně druhé často ryze spekulativní výnosy.”

Současně také bývalý ministr vyzývá poslance, aby při hlasování neopomenuli názory, které se k současné správě veřejných financí staví kriticky. “Věřím, že budete brát v úvahu doporučení zkušených politiků, ekonomů, analytiků, podnikatelů, bankéřů a akademiků stejně jako Národní rozpočtové rady. Budete myslet na udržitelnost veřejných financí, nepřenesete břímě současné krize na příští generace, nepostavíte nejen vaše následovníky ale celou společnost před nesplnitelný úkol neohrozit budoucnost naší krásné země.”

 

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz