Exministr se omluvy od premiéra nedočkal. Zvažuje žalobu

Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař žádal veřejnou omluvu od premiéra Andreje Babiše za jeho slova o tom, že veřejné zakázky na ministerstvu dopravy před nástupem Dana Ťoka provázela korupce a podivné provize. Omluva ale nedorazila. A bývalý ministr nyní zvažuje žalobu.

Babišova exministra rozzlobila jeho slova na nedávném sněmu ANO, kde premiér mluvil o údajné korupci, která se měla v resortu dopravy odehrávat před nástupem současného ministra Dana Ťoka. Před Ťokem se za vysoutěžení stavby dálnice platilo 4-7 % z hodnoty stavby, ale dokázat to nejde, řekl v únoru Babiš.

Antonín Prachař byl ministrem za ANO od ledna do prosince 2014

Jenže to se dotklo Antonína Prachaře, který seděl za ANO ve vůbec první vládě, které se tato partaj účastnila. A kam jej pozval přímo Andrej Babiš. Ministrem dopravy pak byl od ledna do prosince 2014. Dnes připomíná, že on byl také ministrem před Ťokem a žádné korupce se nedopouštěl.

A proto žádal omluvu a poslal premiérovi v tomto smyslu dopis na úřad vlády.

Jak nyní potvrdil pro Neovlivní.cz, nedočkal se ničeho. “Bohužel z úřadu vlády žádná reakce,” uvedl Prachař.

Antonín Prachař, který je dnes zastupitelem v Přerově, nyní zvažuje, zda se omluvy domáhat soudně. “Vyloučit se to nedá, důležitý bude pohled mých právníků. Nicméně jeden signál už tato kauza má. Slušnost se nenosí. Od člověka, který se ohání Tomášem Baťou, je to obzvlášť pikantní. Jedno z hesel Tomáše Bati přitom bylo: Buď slušný, nic to nestojí,” prohlásil.

A pro přesnost ještě Babišova autentická citace, o tom, co se podle něj na dopravě dělo před nástupem Dana Ťoka. A tedy i v éře Antonína Prachaře: “Podnikatelé ze stavebního průmyslu si samozřejmě dobře pamatují, kolik procent cash, hotově, se údajně platilo bokem za zakázky na dálnice. Údajně čtyři až sedm procent. Důkazy ale samozřejmě nejsou. Byl vybudován skvělý klientelistický systém, aby se nikdy nic nevyšetřilo. Víte, kolik stál jeden kilometr dálnice za Řebíčka, když to stavěl s vlastní firmou? 350 milionů. Dnes to pan ministr soutěží za 150 až 200 milionů.”

Aktualizováno 20. března: Antonín Prachař zaslal Neovlivní.cz zprávu, podle níž v den, kdy jsme text zveřejnili dorazil osobní dopis premiéra ANdreje Babiše. “Dnes jsem dostal osobní dopis od předsedy ANO A. Babiše v souvislosti s jeho projevem a moji žádostí o vysvětlení nebo omluvu . Pan předseda mimo jiné uvádí : “ ke změně došlo v souvislosti s účasti hnutí ANO ve vládě, které jste byl součástí a tudíž je logické, že se předchozí praxe na Vás nemůže vztahovat. “ Považuji to dostatečně vysvětlení, které jsem požadoval a pro mě je celá záležitost vyřízena.”