Exministryně Hubáčková zatajila, že vlastní akcie

Hrozí jí pokuta. Do majetkového oznámení je měla uvést bez ohledu na jejich počet a hodnotu, zní výklad ministerstva spravedlnosti.

Bývalá členka Fialovy vlády Anna Hubáčková, která loni překvapivě rezignovala na post ministryně životního prostředí, má problém s majetkovým oznámením. Podle zjištění aktuálního vydání časopisu Neovlivní.cz v něm zatajila, že vlastní akcie vodárenské společnosti VaK Hodonín.


Anna Hubáčkové v době, kdy byla ministryní životního prostředí Fialovy vlády, léto 2022. Foto: Úřad vlády

“To, že akcie vlastní, přitom vyplývá z veřejně přístupné listiny přítomných na valné hromadě společnosti z července 2020. Sama Hubáčková pak podíl ve VaKu na přímý dotaz redakci potvrdila. „Jsem akcionářkou VaKu Hodonín, v rámci kupónové privatizace jsem si koupila asi deset, dvanáct akcií,“ uvedla politička, která dříve v této firmě i pracovala,” píše květnový časopis Neovlivní.cz.

O vlastnictví akcií se přitom politička nezmínila ani v odpovědích pro média, která loni mapovala majetky členů vlády Petra Fialy. Podle výkladu ministerstva spravedlnosti přitom měla existenci akcií do svého oznámení o majetku jednoznačně uvést.

Na přímou otázku, zda ministři při vstupu do funkce musí uvést všechny akcie bez ohledu na jejich počet a hodnotu, mluvčí ministerstva Vladimír Řepka tlumočil jasné stanovisko resortu: “Ano.”

Hubáčková se totiž hájí tím, že jí “bylo řečeno”, že když má akcií jen málo a jejich cena je malá, nic uvádět nemusí. “Takto mi to bylo řečeno. Proto jsem je do oznámení neuvedla. Akcie VaK se vůbec neprodávají, takže jsou neprodejné,” tvrdí Hubáčková.

Výklad ministerstva je ale striktní. Za porušení zákona při neuvedení veškerého majetku hrozí provinilcům pokuta 50 tisíc.

V příběhu zatajených akcií jde ale o mnohem víc. Anna Hubáčková se ocitla ve střetu zájmů, když coby ministryně rozhodovala o kauze, v níž je VaK Hodonín jedním z klíčových hybatelů. Kvůli nestandardním postupům ministerstva životního prostředí z éry Hubáčkové se případ dostal i na stůl policie. Stalo se to v době, kdy Anna Hubáčková loni rezignovala na post ministryně.

Proč se policie zajímá o bývalou ministryni. Odhalení přináší květnový časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email