Exšéf Škody Transportation chce být hejtmanem za ČSSD

“Jeho” firma před pár dny vyhrála miliardovou arbitráž nad státními dráhami. O férovosti arbitráže panují pochyby, ministr dopravy Ťok dokonce mluví o trestním oznámení. Někdejší šéf Škody Transportation Josef Bernard naopak o oprávněnosti nároku firmy nepochybuje. A jak říká, kvůli arbitráži nevidí důvod, proč by měl rezignovat na svůj plán získat v barvách ČSSD hejtmanský post.

Roky vedl plzeňskou Škodovku, nyní je v dozorčí radě a zůstává minoritním akcionářem této strojírenské firmy. U arbitráže s Českými dráhami byl Josef Bernard od počátku a říká, že pochybnosti o regulérnosti rozhodčího řízení nechápe.

Josef Bernard. Foto: Škoda Transportation

Josef Bernard. Foto: Škoda Transportation

“Je to neuvěřitelná novinářská zkratka. Stále se mluví jen o tom, že Škoda Transportation dodala lokomotivy pozdě. Ale nikdo už neřeší, že se po uzavření smlouvy změnila legislativa a museli jsme akceptovat zásadní konstrukční a homologační změny,” říká Bernard v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Neo: Vy tedy nesdílíte pochybnosti zejména politiků z řad ANO o průběhu arbitráže?

Rozhodně ne. Nezaznamenal jsem nic, co by nějakým pochybnostem nasvědčovalo. Ostatně k té arbitráži vůbec nemuselo dojít. Ještě když jsem byl generálním ředitelem, nabízela Škoda Transportation Českým drahám mimosoudní dohodu. Neakceptovaly ji. (Stát na smír nepřistoupil s argumentem, že je v právu a nijak nepochybil, pozn. Neo)

Neo: Vy chcete příští rok kandidovat na post hejtmana v Plzeňském kraji za sociální demokracii. Není právě tato arbitráž vaším slabým místem?

V jakém smyslu? Arbitráž a má kandidatura spolu vůbec nijak nesouvisí.

NEO: Minimálně musíte počítat s tím, že se vás na to novináři budou ptát, jako se vás ptám já teď, a během kampaně to bude vděčné sousto pro vaše politické rivaly. Kandidujete za ČSSD, v případu arbitráže figuruje coby místopředseda arbitrážního soudu a zároveň právník Škody Transportation přítel premiéra Radek Pokorný, a celá kauza je tak vnímaná jako problém sociální demokracie…

Ale i pan Babiš také vyhrál nějaké arbitráže a nikdo se ho na to neptá.

Neo: Řešil jste teď ten případ se svými stranickými kolegy z ČSSD?

Čtěte také:

» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Ptali se mě na to a já jim to vysvětloval, jako to vysvětluji teď vám. Ale to bylo všechno. Zajímali se o to až teď. Celé roky nikdo nezpochybňoval, nikdo neříkal, že by ta arbitráž byla špatná.

Neo: Už jste řešil financování své kampaně?

To je předčasné, je to záležitostí strany, ostatně na ČSSD také záleží, jestli budu kandidovat.

Neo: Ptám se proto, jestli jste už jednal s lidmi ze Škody Transportation o případné finanční podpoře vaší kampaně.

Nemluvil jsem o tom s nimi, ale nepředpokládám, že by něco takového udělali. Škodovka nesponzoruje politické strany, věnuje se charitě či sportu.