Exšéf špionů: Pýcha a pád ukrajinských oligarchů

Okupace v roce 2014 a poté rozsáhlá invaze v roce 2022 udělaly z postav loajálních k Moskvě její hlavní nepřátele, píše bývalý šéf rozvědky Petr Mlejnek.

Ukrajinský oligarcha na útěku a Putinův kamarád Viktor Medvedčuk apeloval na “stranu míru” na Ukrajině a tvrdil, že od roku 1991 “existují dvě země” a jedna z nich – východní Ukrajina – je vždy “jiné Rusko”.


Foto: Shutterstock.com

Oligarchové a zločinci z jihovýchodu byli skutečně samostatným ekosystémem úzce spojeným s Ruskem, ale okupace v roce 2014 a poté rozsáhlá invaze v roce 2022 vedly k jeho úplnému zničení a z postav loajálních k Moskvě udělaly její hlavní nepřátele. Klíčový majetek kdysi proruských oligarchů byl buď zničen, nebo přešel pod kontrolu samozvaných úřadů “lidových republik”. Bývalí přátelé Kremlu nyní věnují své prostředky ozbrojeným silám Ukrajiny a k vytvoření zdání jakési “alternativní Ukrajiny” se ruské úřady snaží využít své nové nohsledy, většinou lidi, kteří jsou napojeny na organizovaný zločin.

Kdo jsou tito lidé?

Před válkou tito podnikatelé, tedy Firtaš, Achmetov, Pinčuk, Novinskij byli oporou Ruska na Ukrajině. Byli v úzkém kontaktu s prezidentem Janukovičem a Putinem. Byli úzce svázani se Stranou regionů později z Opozičním blokem. Po ruské invazi na Ukrajinu se jejich pro ruské vnímání otočilo. Současná pozice velkého byznysu na jihovýchodě je vcelku jednoznačná –  podnikatelé aktivně věnují miliony na obranu země. Právníci jejich společností úzkostlivě počítají ztráty vzniklé jejich impériím, aby následně předložili finanční nároky agresorskému státu.

Například Achmetov’s System Capital Management utrpěl ztráty až 17 miliard dolarů. Dalším postiženým oligarchou je Vadim Novinskij, který přišel o závod Azovstal a železárny v Mariupolu. Tyto závody představovaly 40 % celkové ukrajinské výroby kovových výrobků. Podle ukrajinského Forbes činily ztráty Metinvestu téměř dvě třetiny odhadované hodnoty obchodu. Novinskij byl navíc největším sponzorem Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu.

Stínoví podnikatelé a bandité ve službách Ruska

Různí temní byznysmeni a vyloženě mafiáni se v nové realitě cítí mnohem lépe. Všeobecně známý byl donbaský podnikatel Sergej Kurčenko, který za Janukovyče sloužil jako stínový pokladník své rodiny a poté se stal jedním ze správců “znárodněného” majetku ukrajinských oligarchů Achmetova a Novinského. Dalším je “podnikatel” Vitalij Kolesnikov, který působí na Donbasu. Tento člověk se pokusil dát úplatek pět milionů dolarů šéfovi Fondu státního majetku Dmitriji Seničenkovi za jmenování svého člověka ředitelem Oděského přístavu. Od podzimu 2022 působí na anektovaném Donbasu. Zde je seznam jeho majetku v LPR: Gefest Corporation VTEK, Geftek, Romulagroprod (obchod), Donbass Stroy-Engineering, MSK (stavebnictví), Komsnab (obchod se dřevem), Konstruktor (obchod s kovem), Stroygazmontazh (obchod ve stavebnictví materiály).

Sergej Gorochov, bývalý poslanec ze Strany regionů a chráněnec ex-gubernátora Luhanska Alexandra Jegremova, se v LPR také cítí dobře. Gorochov je ve vedení společnosti Marshal a je členem generální rady ruské organizace Delovaja  Rosija. Na Ukrajině proti němu bylo zahájeno trestní řízení.

V pozadí vedení separatistických republik stojí i mafie, jmenovitě Armen Gorlovský (Armen Sarkisjan), dobře známý v kriminálním světě Donbasu od 90. let, se s požehnáním ruské vlády stal „hlídačem“ věznic na okupovaných ukrajinských územích. Sarkisjan byl považován za pravou ruku dalšího zločineckého bosse Donbasu, Jurije Ivanjuščenkova přítele Janukovyče, jehož režimu oba poskytovali četné služby.

Autor Petr Mlejnek je bezpečnostní expert, pracoval roky v tajných službách a armádě, kde působil jako výsadkář. Ze státních služeb odešel loni z pozice šéfa civilní rozvědky, nyní pracuje pro české zbrojaře.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email