© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Dva týdny poté, co se jihomoravští sociální demokraté postavili za svého hejtmana Michala Haška v kauze neexistující mluvčí, na účet jejíchž firem kraj poslal v součtu bezmála čtyři miliony korun, padlo v příběhu trestní oznámení. A Mf Dnes, která na příběh lobbisty Jany Mrencové upozornila, zveřejnila, za co Hašek platil.
Mf Dnes si z hejtmanství na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádala faktury k tomu, za co kraj od roku 2011 vyplatil Janě Mrencové a firmám, na které je napojena, v součtu na 3,7 milionu korun. Objednávky a peníze putovaly za společností Marketingové centrum Profil, které Mrencová spoluvlastní. A Producentskému centru Profil, které zas vlastní její druh Miloš Skácel.
“Mrencová se na úřadě uvedla v letech 2011 a 2012 sérií školení práce s médii pro zaměstnance. Za to propojené firmy dostaly téměř 400 tisíc korun,” napsal reportér deníku Lukáš Valášek. “Vzápětí ovšem – podle objednávek – Mrencová začala suplovat práci tiskového odboru hejtmanství. Při důležitých krajských návštěvách se například měnila na fotografku. V roce 2013 dostala agentura jejího druha 33 tisíc za CD se snímky z návštěvy prezidenta Miloše Zemana na jižní Moravě.”
Faktur za podobné práce bylo povícero: Snímky ze Země živitelka vyšly kraj na 18 400 korun. Když do regionu přijel úřednický premiér Jiří Rusnok, za fotografie z návštěvy se platilo 20 tisíc. Za stejnou sumu hejtmanství pořídilo obrázky z oslav výročí příchodu Konstantina a Metoděje.
To, zda firmy patřící k lobbistce Mrencové reálně plnily, za co si fakturovaly, v deníku zpochybnila bývalá Haškova mluvčí Denisa Kapitančiková. Mimochodem – byla první, kdo na jméno potvrdil, že se pod fiktivním jménem Lucie Proutníková skrývá právě Mrencová, žena nepravomocně odsouzená za uplácení novinářů (podrobněji tu »).
Kapitančiková teď v Mf Dnes popsala, jak podle ní vypadala praxe. “U všech těchto akcí to fungovalo tak, že fotografie pořídili zaměstnanci tiskového odboru kraje. Jen jsme měli přikázáno je poslat Mrencové. Ona nám je pak obratem posílala zpět,” prohlásila Kapitančiková. A dodala, že Mrencová neodváděla ani další práci, za niž od úřadu dostávala zaplaceno.
Michal Hašek se k fakturám nevyjádřil. V minulosti tvrdil, že najmutím lobbistky ušetřil kraji peníze. Kauzu pak označil za předvolební kampaň s tím, že “lžou jiní, já ne”.
Pokud jde o konkrétní dotazy, odkázal reportéra Valáška na fakticky existující mluvčí kraje Elišku Holešinskou Windovou. Ta prohlásila, že krajská kontrola zatím na nic problematického nepřišla.
Obsahem faktur se zřejmě bude zabývat také Městské státní zastupitelství v Brně. A to kvůli trestnímu oznámení, které podal právník Petr Němec. Agentura ČTK uvedla, že Němec má za to, že v případě úhrady faktur za nevykonanou práci vzniká u kraje podezření pro porušení povinností při správě cizího majetku. A u inkasující firmy podezření z podvodu.
“Veřejně zazněla informace, že se proplácely peníze za neodvedenou práci, což není v pořádku. Je tam podezření na trestný čin, a pokud se k ničemu nemá opozice nebo někdo jiný, mělo by se to prošetřit,“ řekl ČTK právník.