Faltýnek je dotčený. Mluví o odchodu z politiky

Nejbližší spolupracovník Andreje Babiše se svěřil svým známým, že už toho má dost. Řekl jim, že příští rok už nechce kandidovat a hodlá se stáhnout.

Andrej Babiš nemá loajálnějšího spolupracovníka než je Jaroslav Faltýnek. Šéf poslaneckého klubu hnutí ANO a Babišův dlouholetý manažer, který mu vybudoval agrodivizi v jeho holdingu. A pomáhal mu také zakládat hnutí ANO.

V posledním roce ale jejich vztahy silně utrpěly. A to natolik, že Faltýnek začal mluvit o tom, že už toho má dost.

„Opakovaně dal najevo, že mu to za to fakt nestojí. A po tom skandálu s restaurací na Vyšehradě to vzal velmi úkorně. Dotklo se ho, že o něm premiér veřejně mluví jako o někom, kdo něco přehnal a překračuje své kompetence. Když ho podobnými schůzkami a vyjednáváním sám pověřuje,“ uvedl jeden z Faltýnkových známých.


Celostátní sněm hnutí ANO z roku 2017. Tehdy ještě Faltýnek zaječí úmysly neměl. Foto: hnutí ANO

On i další lidé, kteří se odvolávají na rozhovory s Faltýnkem, dokonce tvrdí, že Babišův věrný spojenec chce příští rok z politiky odejít. „Nechce už kandidovat ve volbách, chce se stáhnout i z hnutí. Svou roli v tom samozřejmě hrají i zdravotní obtíže, ale hlavní důvod je, že má pocit křivdy, která navíc ani není vyvážená dobrým platem jako v Agrofertu,“ uvedl jeden z dlouholetých Faltýnkových spojenců.

Slova o odchodu z politiky Faltýnek vyslovil i před dalšími svými známými, s nimiž o tom redakce Neovlivní.cz hovořila. Všichni se shodují v jednom: nechystá se žádná rebelie, Faltýnek to hodlá dohrát do příštích voleb, ale už nechce pokračovat.

Sám Jaroslav Faltýnek na otázky Neovlivní.cz ohledně své politické budoucnosti nereagoval.

Den po vypuknutí vyšehradského skandálu odletěl za rodinou do španělské Malagy a přivolal na sebe veřejný hněv „šéfa“ podruhé. „Není to dobrý signál ze strany pana Faltýnka a mně se to nelíbí,“ pravil Andrej Babiš, který sám v létě sklidil kritiku za svou dovolenou na Krétě. A každý takový výrok Faltýnka podle jeho okolí utvrzuje v rozhodnutí z politiky odejít.

A co vlastně pevné spojenectví, v němž je vzájemná důvěra nyní narušená, nabouralo? K premiérovi se podle zjištění Neovlivní.cz poslední dobou začaly dostávat zprávy, že jeho dlouholetý kumpán „přeběhl“. A přimkl se ke skupině kolem Hradu, kterou reprezentuje Zemanův poradce Martin Nejedlý.

Shodou okolností to byl právě známý gurmán Nejedlý, kdo Faltýnka prvně přivedl do vyšehradské restaurace Rio’s, kvůli níž skončil Prymula. Jak jsme citovali na webu jednoho z pražských byznysmenů: „Chodit ho tam naučil Martin Nejedlý. Dělají skvělé karbanátky a Faltýnek to má za rohem. Chodí tam jako do závodky.”

Veřejně nikdo žádnou roztržku mezi Babišem a Faltýnkem nezaznamenal. Vedle Babišovy podezíravosti na jedné straně se ale na jejich vztahu projevilo i to, že samotnému Faltýnkovi podle zákulisních informací v posledních měsících začala se „šéfem“ docházet trpělivost.

Babiš jej v uplynulých letech několikrát klepl přes prsty, hlavně kvůli jeho mocenským ambicím v resortu dopravy. A pak taky poté, co policie pozatýkala brněnskou chobotnici ANO, k jejímuž vzniku personálně významně přispěl právě Faltýnek. Popsali jsme ZDE a ZDE.

Jejich vztahu podle insiderů neprospělo ani to, když Andrej Babiš viděl, kdo všechno přišel číslu 2 pogratulovat k loňským narozeninám. Na party se tehdy sešly ty nejvýznamnější podnikatelské špičky. A premiér to podle svědků nesl s nelibostí a dával to pak Faltýnkovi výrazně najevo.

Kvůli zákonu o střetu zájmů navíc Faltýnek přišel o příjmy z Agrofertu, odkud musel po vstupu do politiky odejít. A ty nebyly zanedbatelné: za rok 2016 Faltýnek inkasoval v Agrofertu 4,6 milionu korun. Teď bere ve sněmovně 128 tisíc hrubého měsíčně plus náhrady.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Pozice Jaroslava Faltýnka je součástí obsáhlého textu o politickém zákulisí z listopadového časopisu Neovlivní.cz. Pátrala jsem v něm, kdo nachystal past ve vyšehradské restauraci Rios.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Anobudelip.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email