Faltýnek o utajené schůzce k arbitráži: Prostě mě pozvali

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek sice nemá s problematikou Českých drah oficiálně nic společného, přesto se zkraje roku sešel s ředitelem Škody Transportation Tomášem Ignačákem kvůli miliardové arbitráži. Státní železnice po utajené schůzce otočily a navzdory původnímu stanovisku, že nic platit nebudou, firmě poslaly stamiliony korun. Faltýnek ale trvá na tom, že schůzka a obrat Českých drah spolu nesouvisejí.

Druhý muž Babišova hnutí nevidí nic nestandardního na tom, že se mimo svoji gesci a bez vědomí ministra dopravy sešel s protistranou sporu mezi státní železnicí a soukromou firmou (popsali jsme tady »). Jak říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz: “Prostě mě pozval na schůzku, tak jsem ho vyslechl a to je všechno.”

Jaroslav Faltýnek na III. celostátním sněmu strany. Foto: anobudelip.cz

Jaroslav Faltýnek na III. celostátním sněmu strany. Foto: anobudelip.cz

Nakolik bude takové vysvětlení stačit opozici, která hodlá kvůli Faltýnkově schůzce interpelovat jak ministra dopravy Dana Ťoka, tak lídra hnutí Andreje Babiše, bude jasné už ve čtvrtek na schůzi sněmovny. Jak sdělil Neovlivní.cz sám Babiš, i on bude žádat po svém místopředsedovi vysvětlení. O schůzce podle svých slov nevěděl (více zde »).

Faltýnka na setkání v prostorách tenisového klubu Agrofert Prostějov doprovázeli dva straničtí kolegové z ANO: Milan Feranec, bývalý manažer Agrofertu, který dnes řídí dozorčí radu Českých drah. A Faltýnkův další spojenec, poslanec Jan Volný.

Neo: Proč jste se s panem Ignáčákem ze Škoda Transportation setkal? Kdo tu schůzku inicioval a o čem jste se bavili?

Jaroslav Faltýnek: Pan Ignačák mě požádal o schůzku, protože bydlí v Bludově, což je u Šumperka, já bydlím v Prostějově, tak jsme se potkali v sobotu odpoledne v restauraci na tenise v Prostějově. Já jsem si k té schůzce přizval náměstka ministra dopravy Ferance, který je oficiálně pověřený jednáním se Škodou. A kolegu Volného, který byl v tu dobu v Prostějově. Cílem schůzky bylo, aby nám pan Ignačák řekl svoji pozici. My jsme mu sdělili, že stát respektive České dráhy už nebudou doplácet nic a že trváme na tom, že pro nás je ten spor vyřešený. A že se budeme soudit, podáme trestní oznámení. A dalším jednáním byl pověřený pan Feranec.

Neo: Proč se ředitel Ignačák obracel na vás?

To já nevím, proč se obracel na mě.

Neo: A jak si to vysvětlujete?

Tak asi proto, že se známe z doby, kdy byl ředitelem Parsu v Šumperku a požádal mě prostě o schůzku. A já si vzal ty dva kolegy.

Neo: Ty jste si vzal proč? Abyste nemohl být obviňovaný, že jednáte sám?

Přesně tak.

Neo: Informoval jste o té schůzce ministra Ťoka a šéfa hnutí Babiše?

…hmm, informovali jsme všichni o této schůzce a o dalších schůzkách, které potom vedl vlastně Feranec s Krtkem (generální ředitel Českých drah, pozn. red.).

Čtěte také:

vlak-drahy-penize
» Faltýnek bude vysvětlovat tajnou schůzku i své zájmy na železnici
» Faltýnkova tajná schůzka na tenise: Co předcházelo vyplacení stamilionů?
» Politicky výbušná arbitráž: Dráhy už zaplatily 1,2 miliardy korun
» Exšéf Škody Transportation chce být hejtmanem za ČSSD
» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Premiér poprvé k miliardové arbitráži: Chci smír
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Neo: A koho jste informovali o této schůzce?

…No, o téhle schůzce jsme informovali Babiše, ale jestli neprodleně potom, to nevím.

Neo: A ministr Ťok o ní nevěděl?

Ťok o ní ode mě nevěděl, ale možná mu to řekl Feranec, to já nevím.

Neo: Ptám se proto, že se snažím dopátrat toho, proč se pan Ignačák obracel na vás. Má tady ministra dopravy, má tady dozorčí radu Českých drah, generálního ředitele Českých drah a proč tedy vyjednává s místopředsedou politické partaje.

Možná proto, že naše hnutí má v gesci resort dopravy.

Neo: Ale má tam přece svého ministra...

Ale on přece jednal taky, předpokládám. On s nimi jednal se všemi.

Neo: Tak proč jste to ministrovi neřekl?

…já nevím, asi mu to řekl Feranec, ne. To je jeho podřízený, je to v jeho kompetenci. On za ministerstvo byl pověřený tím jednáním.

Neo: Snažil se vás pan Iganáčk ovlivnit ve smyslu toho obratu, který České dráhy následně učinily? Nejprve nechtěly platit nic, vyjma té částky pod exekucí, nakonec vyplatily plnou sumu 1,2 miliardy korun.

Ne, ne.

Neo: Takže schůzka nesouvisela s rozhodnutím Českých drah vyplatit ty zbývající stovky milionů?

Vždyť ta schůzka byla v lednu.

Neo: Ano, a to rozhodnutí a obrat Českých drah nastaly potom.

Dobře, ale to rozhodnutí přišlo koncem dubna.

Neo: Časově mi to přijde adekvátní. Schůzka tedy nesouvisela s obratem Českých drah?

Ne, vůbec. Mezitím probíhalo x jednání, kdy jednal Feranec s Krtkem se Škodovkou.

Neo: Vicepremiér Babiš a váš stranický šéf označuje vyplacení stovek milionů za skandální a je přesvědčený, že neměly být vůbec vyplaceny. Co si myslíte vy?

Já si myslím, že politicky je to špatně. Platit, když bylo podáno trestní oznámení. Ale České dráhy musí respektovat rozsudek. Na druhé straně je to skandální rozhodnutí, že se má platit za to, že Škodovka nedodala včas. To je přece úplně absurdní. A proto jsme řekli, že se budeme soudit.

Neo: Ale České dráhy mezitím vyplatily tu částku a jestli to dobře chápu, tak navzdory vedení hnutí ANO, které má v gesci resort dopravy.

Ano, ale tohle je otázka odborná na zástupce Českých drah, kteří se musí řídit zákony. My jsme řekli, že to rozhodnutí je skandální, ale musí to rozhodnout soud. Čili toto je fakt odborná otázka na Krtka a Ferance.

Neo: Já vám rozumím, ale nechápu, proč tedy jezdíte vy vyjednávat s Ignáčákem, když máte odborníky Krtka a Ferance?

Já nejezdím vyjednávat s Ignačákem. Já jsem se s ním jednou sešel, když jsem vyslechl jeho názor za účasti Ferance a potom zástupci státu dál jednali o eliminaci této škody na České dráhy. Ale Škodovka nepřistoupila na návrh státu, že už nechce doplatit nic a to je všechno.

Neo: Zpětně viděno, šel byste na tu schůzku znovu?

Chodím na stovky schůzek a když mě poprosil, abych se s ním setkal, tak jsem ho vyslechl.

Neo: Takže to nevnímáte ani jako politickou neobratnost?

Neobratnost… Prostě pozval mě na schůzku, tak jsem ho vyslechl a to je všechno. Za účasti dalších dvou kolegů.