Faltýnek vstoupil do hry o Prahu, ANO nechce o hlavní město přijít

Už jedenadevadesát dní není vítězné hnutí ANO schopno složit novou vládní koalici, která by vládla Praze. Lídrovi hnutí Andreji Babišovi došla trpělivost: hlavní město považuje za klíčové a o primátorský řetěz nechce za žádnou cenu přijít. Vyjednávání o nové vládě proto svěřil svému prvnímu místopředsedovi Jaroslavu Faltýnkovi, jinak také dlouholetému manažerovi Agrofertu.

Oficiálně sice po odchodu Radmily Kleslové vede pražskou buňku ANO ministr obrany Martin Stropnický a diskuse o vládě nad Prahou má na starost i primátorka Adriana Krnáčová, deník Neovlivní.cz ale opakovaně zaznamenal v politických kuloárech nově jako zásadní postavu Jaroslava Faltýnka. Mluvili o něm také zástupci ostatních stran, s nimiž Faltýnek o nové vládě vyjednával.

O situaci v Praze 

Adriana Krnáčová na momentce z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp
» Nový plán: Krnáčovou má ve vládě nad Prahou podpořit ODS
» Vysedí si Krnáčová vládu nad Prahou? Zdá se, že ANO
» Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat
» Vláda nad Prahou? Jsou tak zoufalí, že už nevadí ani komunisté, říká Udženija
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády

“Potřebovali jsme za ANO silného partnera, který nám bude garantovat, že to, co si dohodneme, platí. Dosud to tak bohužel nebylo. Na něčem jsme se dohodli a část klubu ANO to začala obratem podkopávat a bořit. Faltýnek v roli vyjednavače je rozhodně posun vpřed,” uvedl jeden z lídrů pravice v pražské politice.

Zdroje z ANO zase naznačovaly, že Martin Stropnický kvůli svému působení na ministerstvu obrany nemá tolik času, aby se mohl pražské agendě dostatečně věnovat.

Sám Jaroslav Faltýnek na dotaz Neovlivní.cz svou roli v pražské vyjednávání potvrdil.

“Jde o budoucnost našeho města, celostátní předsednictvo mne pověřilo, abych se účastnil jednání o nové koalici v Praze za naše hnutí. Naším cílem je najít funkční a stabilní koalici pro Prahu do příštích komunálních voleb,” sdělil Faltýnek.

Primátorka Krnáčová na otázku, proč se Faltýnek do jednání vložil, uvedla, že hnutí chtělo mimo jiné využít jeho osobních kontaktů na některé z politiků. “Je to velmi zkušený politik, který zná některé aktéry ve vyjednávání, takže je pro celý ten proces přínosný,” řekla primátorka.

Loajální manažer Agrofertu má na rozdíl od hlavních oficiálních postav ANO v Praze – Stropnického a Krnáčové – tu výhodu, že prošel strukturami sociální demokracie, v níž v minulosti působil. A záhy po vstupu do parlamentu za ANO se stal jedním z nejobratnějších vyjednavačů Babišovy partaje.

Nakolik Babišova záchranná brzda v podobě Faltýnka zafunguje, může být jasné už během příštích čtrnácti dnů. Deník Neovlivní.cz už před časem informoval, že ANO překvapivě vyjednává s občanskými demokraty o podmínkách, za nichž by byli ochotni v Praze vládu v čele s Krnáčovou podpořit. “Nevypadá to, že by vstoupili přímo do koalice. Ale jedná se o jejich podpoře buď menšinové vládě ANO a ČSSD nebo současnému trojkoaličnímu projektu,” uvedl zdroj obeznámený s vyjednáváním.

Jaroslav Faltýnek bez bližších podrobností uvedl, že ANO s občanskými demokraty, s nimiž si jdou na celostátní úrovni po krku, skutečně jednají. Ovšem stejně tak podle něj se rozhovory vedou i s TOP 09. “Prioritou je stávající koalice s primátorkou Krnáčovou s širší podporou dalších stran v zastupitelstvu.Proto jsme oslovili k jednání ODS a TOP 09,” řekl Faltýnek.