Farský se nevzdá mandátu. Porušuje tím koaliční smlouvu

Vládní poslanci se zavázali přizpůsobit výkonu poslanecké funkce své ostatní aktivity. Včetně studia

Poslanec Jan Farský odlétá do USA, kde získal stipendium. Studiem stráví v Americe půl roku. Složil funkci předsedy klubu STAN, poslaneckého mandátu se ale nevzdá.


Foto: Jan Farský

“Fulbrigtova komise podpořila můj projekt, který díky stipendiu dostanu možnost v příštím půl roce realizovat na Oregon State University. Je to pro mě obrovská pocta, ale také jedinečná možnost dál rozvíjet svou profesní dráhu,” uvedl Farský, který svůj poslanecký plat po dobu stáže hodlá posílat neziskovým organizacím.

Přímo v koaliční smlouvě STAN s Piráty přitom stojí, že kandidáti jsou v případě zvolení do Sněmovny. připraveni své další aktivity přizpůsobit práci poslance.

“…bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu, a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času; z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí,” stojí ve smlouvě, kterou za STAN podepsal i Jan Farský.

Text dokumentu ZDE.

Poslanec je ale zjevně přesvědčen, že jeho absence vadit nebude. “V případě zásadního hlasování, které by vyžadovalo mou osobní přítomnost kdykoli přiletím zpět,” dodal.

Jak přesně ale hodlá ten půl rok mandát vykonávat a věnovat se práci poslance, to už nepopsal.

Jan Farský se v politice roky profiluje jako strážce morálky. Důležité jsou podle něj nejen ekonomické výsledky, ale právě morálka a osobní integrita, jak řekl například v rozhovoru pro Reflex.

Jak to na Twitteru glosoval docent Masarykovy univerzity Petr Kaniok: “Souběh poslaneckého mandátu Jana Farského a Fullbright stipendia je z řady důvodu problematický. Strašně rád bych se ale dočkal doby, kdy bude česká politická kultura řešit jen podobné problémy.”

Předseda STAN Vít Rakušan nicméně potvrdil Farského slova, že za jeho rozhodnutím stojí. Argumentuje tím, že důvodem k pobytu Farského v USA je vědecký projekt. “Vnímám to jako velký přínos nejen pro jeho profesní růst, ale i pro naše hnutí,” uvedl k tomu pro Novinky Rakušan.

“Myslím, že by byla škoda, aby se kvůli tomu vzdal čtyřletého mandátu, tento postoj sdílí i předseda vlády Petr Fiala. Jestli toto rozhodnutí přijmou i voliči Jana Farského, to ukážou další volby. Já věřím, že ano,” dodal.

Zdroj náhledové foto: Jan Farský

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,