Farský rezignuje. Rakušan: Podcenili jsme to

Vládní poslanec STAN sklízel kritiku za svoji půlroční stáž v USA, během níž chtěl dál vykonávat poslanecké povinnosti.

Poslanec Jan Farský složí mandát. Z jeho reakce je zřejmé, že tak neučinil dobrovolně, ale dotlačili ho v noci jeho straničtí kolegové.

“Nechci komplikovat fungování vlády a našeho hnutí STAN. A tak vyslyším výzvu našeho předsednictva a složím mandát poslance. Chtěl bych se omluvit všem, které svým odstoupením zklamu, a poděkovat všem, kteří mě v mém rozhodnutí podporovali,” napsal v noci na Twitter.

Jan Farský dodnes odmítal uznat, že více než půlroční poslancování z USA není nejlepší nápad a zbytečně nabíjí Andreji Babišovi. Jeho původní rozhodnutí ponechat si mandát označil za nešťastné i premiér Petr Fiala, na něhož se původně Farský odvolával s tím, že mu cestu posvětil.

Premiér pak tento týden v České televizi na dotaz, zda se neobává, že Farského příběh nalomí důvěru ve vládu, jasně odpověděl: “Mám. S důvěrou se příliš hazardovat nemůže.”


ČTĚTE TAKÉ: Farský se mandátu nevzdá. Porušuje tak koaliční smlouvu


Předseda STAN Vít Rakušan následně Farského rezignaci komentoval slovy: “Přiznávám, že jsme celou situaci podcenili, vnímali ji chybně, neodhadli jsme, jakým způsobem ovlivní politickou realitu, ve které se pohybujeme. Naše současná pozice si žádá těžká rozhodnutí.”

Problém stáže Jana Farského nebyl jen v půlroční fyzické absenci ve Sněmovně. Poslanec čelil kritice i kvůli tomu, že do voleb šel už s tím vědomím, že se svojí žádostí o stipendium uspěl. Voličům to ale zatajil.

Farský se od začátku zaštiťoval jménem Rakušana i Fialy, o nichž tvrdil, že mu cestu i setrvání v křesle poslance schválili. Nakonec se začal odvolávat i na Petra Pitharta, údajně mu řekl, že by to byla zrada na voličích, kdyby rezignoval na mandát. Jenže Pithart jeho interpretaci zpochybnil. V rozhovoru pro web Novinky uvedl, že Farskému psal doporučení ke stipendiu, ale rozhodně mu neříkal, jak se má zachovat.

“Způsob, jak pojede, jsme neřešili. Já jsem se ho jen ptal, jestli to má promyšleno, protože se může dostat do problémů…„Měl jet, ale měl to předem říct voličům,” řekl k tomu někdejší český premiér.

Jan Farský patřil mezi nejpracovitější poslance, byl to on, kdo přivedl v minulých volbách STAN do Sněmovny coby lídr. V politice roky profiloval jako strážce morálky. Důležité jsou podle něj nejen ekonomické výsledky, ale právě morálka a osobní integrita, jak řekl například v rozhovoru pro Reflex.

Zdroj náhledové foto: Jan Farský

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,