Ferdo, na to zapomeň! Jak Babišova kampaň málem skončila diplomatickou roztržkou

Oligarchův tým chtěl využít setkání prezidentů České republiky a Polska ve své kampani.

Na první pohled to vypadalo, že Andrej Babiš měl zase jednou smůlu na to, s kým se vyfotil. Tentokrát to byl náchodský recidivista Ferdinand Baník, který následně zveřejnil i video, v němž vyzýval Romy: Volte Babiše!

Na pozadí příběhu jednoho setkání se však odehrála ještě jedna story, která směřovala k diplomatické roztržce a redakce ji ověřila hned z několika zdrojů. Andrej Babiš totiž chtěl podle zjištění Neovlivní.cz využít setkání českého a polského prezidenta, kteří se příští úterý sejdou v Náchodě. Na stejný den měl namířeno do Náchoda i Babiš.


Andrzej Duda a Miloš Zeman na loňském setkání v Praze Foto: Prezidentská kancelář

Veřejně Babišovu chystanou návštěvu provalil právě Ferdinand Baník, když se jej portál SeznamZprávy včera ptal na okolnosti fotografie a jeho videovzkazu Romům. Řekl totiž, že Babiše pozval do Náchoda do svého baru. Na příští úterý.

“Baník ve videu uvedl, že jednal s Babišem a jeho blízkou spolupracovnicí Tünde Bartha. Z kontextu vyplývá, že se bavili o podpoře Babiše v jeho tažení na Hrad. Zve také Babišovy příznivce na příští úterý do kavárny Al Capone v centru Náchoda, aby se s Babišem setkali. Občerstvení prý bude zdarma,” uvedly s odkazem na Baníka SeznamZprávy.

Baníkův podnik Al Capone je na Masarykově náměstí. A právě tam má v plánu přijít v úterý Miloš Zeman a setkat se s občany, jak avizovala ČTK.

Zveřejněná fotografie Babiše a Baníka dokládá, že se muži sešli na Chodově, kde má oligarcha své sídlo. Snímek je pořízený před jeho restaurací Cafe Columna v budově centrály ANO.


ČTĚTE TAKÉ: Dvě tváře AB. Čočka s párkem pro veřejnost a v utajení vila za miliardu. FOTO v textu


Proti plánované Babišově návštěvě se však podle informací Neovlivní.cz neoficiální cestou ohradila jak náchodská radnice, tak prezidentská kancelář. Setkání Miloše Zemana a Andrzeje Dudy se totiž řídí přísným protokolem, doprovázejí ho mimořádná bezpečnostní opatření a je naprosto vyloučeno, aby se jej bez předchozího avíza účastnil nějaký řadový poslanec na vlastní pěst. Byť bývalý premiér, který právě kandiduje na Hrad.

“V Náchodě na radnici vůbec nevěděli, že tam má Babiš namířeno. Dozvěděli se to od prezidentské kanceláře. Volal jim šéf protokolu, který se o Babišových plánech dozvěděl a ptal se v Náchodě, co to má znamenat,” uvedl zdroj obeznámený s přípravou prezidentského setkání.


Poslední dny týmu MZ na Hradě popisujeme v Zimním speciálu Foto: Neo

Starosta Náchoda Jan Birke potvrdil, že o žádné návštěvě Babiše město nikdo oficiálně neinformoval. Nic bližšího ale k přípravě setkání prezidentů sdělovat nechtěl. “Řeknu jen to, že o jeho návštěvě nevím. Navíc to nepřipadá v úvahu, jde o vrcholné setkání prezidentů a nikoli nějakou kampaň,” řekl Neovlivní.cz Birke.

Rovněž prezidentská kancelář náchodské radnici podle informací redakce jasně sdělila, že Babišova účast na setkání prezidentů není vítaná. “Kruliš jasně řekl, že Miloš Zeman bude pěkně naštvaný, jestli se tam Babiš objeví. Tvrdil, že to upekli za jeho zády. A upozorňoval, že to může skončit diplomatickým skandálem,” dodal již citovaný zdroj.

Jak se prezidentská kancelář o plánu na Babišovu návštěvu Náchoda dozvěděla, to není jasné. Šéf protokolu Vít Kruliš na to zatím neodpověděl.

A mlčí i Babišův tým, sám kandidát na prezidenta neodpověděl na otázky ani redakci SeznamZpráv. S Neovlivní.cz dlouhodobě odmítá komunikovat se zdůvodněním, že jde o “mafiánský server”.

Každopádně zatím všechno směřuje k tomu, že pokud se bude Babiš chtít “náhodou” v Náchodě před kamerami a občany příští týden objevit, bude pro to muset najít jiný důvod, než návštěvu podniku Al Capone Ferdinanda Baníka. Ten totiž podle již citovaných zdrojů zástupcům náchodské radnice slíbil, že akci zruší.

“Ferda dostal jasnou informaci, že na to může zapomenout. Když se dozvěděl, že to nepřipadá v úvahu, vzdal to. Oznámil nám pak, že volal Tünde Bartha a zrušil to,” dodal další přímý účastník příprav prezidentského setkání.

Zbývá tedy jen získat od Andreje Babiše odpověď na otázku, zda od recidivisty Ferdinanda Baníka nabízenou podporu přijal a co za ni slíbil.

Zákulisí prezidentské kampaně popisujeme v časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email