Fiala chystá změnu v čele mocného úřadu, šéfa GIBS Dragouna už koalice nechce

Radima Dragouna jmenoval ředitelem GIBS Andrej Babiš v roli premiéra, důvěru současné koalice proto nikdy nezískal.

Už za pár týdnů končí mandát Radimovi Dragounovi coby řediteli mocného úřadu, Generální inspekce bezpečnostních sborů. A už nyní je podle informací Neovlivní.cz jasné, že ve funkci nebude pokračovat.

GIBS vyšetřuje zločiny policistů, celníků a vězeňských dozorců, v případě zneužití však lze přes úřad torpédovat i politicky citlivé kauzy. A to třeba odstavením nepohodlných policistů od případu.


GIBS prověřuje i policejní zásahy Foto: Tomas Vynikal / Shutterstock.com

Dragoun byl jmenován do čela GIBS v roce 2018 v éře vlády Andreje Babiše, důvěru současné vládní koalice si proto nikdy nezískal. Bývalý lounský státní zástupce Dragoun přitom nikdy nebyl Babišův člověk, strany vládní koalice ho ale ve vedení GIBS už dál nechtějí. Poslední půlrok probíhala podle zjištění Neovlivní.cz zákulisní vyjednávání, zda ho premiér nyní v srpnu ve funkci potvrdí nebo jej koaliční politici dotlačí k odchodu.

“Ve funkci se choval extrémně slušně, premiér proti němu neměl žádnou konkrétní výhradu, ale ta potřebná důvěra tam zkrátka nebyla. Dvakrát prošel kolečkem u koaličních politiků, kteří mu do očí nesdělili žádné výhrady. Když se to pak řešilo na koaličním jednání, nikdo z nich ho ale nepodpořil, aby ve funkci dál pokračoval. Končí,” popsal zákulisní jednání spolupracovník premiéra Petra Fialy.

Sám Dragoun se poslední měsíce ve svém okolí netajil tím, že podporu vládních politiků necítí. Odejít sám ale nechtěl.

“Čekal, jestli ho natvrdo vyhodí. Získal dojem, že především část lidí z ODS, ale i někteří politici TOP 09 i STAN ho ve funkci nechtějí. A on sám jim to ulehčovat nechtěl,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj, který o tom s Dragounem mluvil.

Když mají koaliční politici veřejně říct, zda nechtějí, aby Dragoun ve funkci pokračoval, přichází mlčení. A to i od těch poslanců, kteří se výhradami k šéfovi GIBS v zákulisí netajili. Jako je podle zjištění Neovlivní například předseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček. Opakované otázce, zda má Dragoun pokračovat nebo by tam raději viděl někoho jiného, se poslanec ODS vyhnul.


Radim Dragoun Foto: GIBS

“Pokud rozumím současným informacím, tak pan ředitel Dragoun se chce spíše vrátit do řad státních zástupců. Nicméně definitivně se to jako výbor zjevně od pana premiéra dozvíme až 31. srpna, kdy budeme projednávat jeho návrh na (staro)nového ředitele GIBS,” řekl Žáček.

Během června se totiž nečekaně naskytlo řešení, které všem aktérům může usnadnit situaci. Na svůj post překvapivě rezignoval olomoucký vrchní státní zástupce Radim Daňhel, uvolnila se tak vlivná pozice. A o tu podle informací Neovlivní.cz projevil zájem právě Radim Dragoun, sám původem státní zástupce.

“Bylo by to dobré řešení. Dragoun má slušné renomé a nebyl by to tedy odchod, který by provázely nějaké přehnané emoce. Dragoun o tom už jednal s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem, další jednání proběhla i na ministerstvu spravedlnosti,” dodal již citovaný spolupracovník Fialy.

Sám Radim Dragoun na dotaz redakce, jestli s ním někdo z vlády řešil, zda zůstane, odpověděl: “Je to v řešení, do konce července by mělo být jasno.”

V tichosti už také probíhá předvýběr kandidátů na Dragounovu pozici v GIBS. Zájem projevil podle informací Neovlivní.cz jeho náměstek z GIBS Vít Hendrych nebo dosavadní ředitel protidrogové brigády Jakub Frydrych.

Radima Dragouna jsme přitom už krátce po volbách v roce 2021 zařadili na seznam úředníků a manažerů z Babišovy éry, u nichž je pravděpodobné, že se jich nastupují Fialova vláda bude chtít zbavit.

“I v jeho profesním životopise tvoří kaňku fakt, že byl jmenovaný v éře Andreje Babiše poté, co se odstupující premiér nátlakem zbavil jeho předchůdce Michala Murína. Bývalý uznávaný státní zástupce Dragoun ale Babišovi nešel na ruku. Důkazem může být příběh, kdy nadřízení policisté udali komisaře Pavla Nevtípila z kauzy Čapí hnízdo a byli to právě Dragounovi lidé, kteří jej odmítli obvinit. A Nevtípila, který byl hlavním Babišovým nepřítelem, všech podezření navzdory premiérovu tlaku zprostili. Kdyby to neudělali, případ Čapí hnízdo by mu byl odebrán a nový policista by už nemusel mít stejný názor: tedy, že se premiér dopustil podvodu a má jít za to před soud,” napsali jsme tehdy.


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Foto: Tomas Vynikal / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email