Filip míří do Číny. Řeč přijde i na Huawei

Předseda českých komunistů Vojtěch Filip se tento týden vydává do Číny. Na programu má setkání se zástupci tamního režimu. Filip povede jednání s čínskými politiky v době, kdy Česká republika jako jedna z prvních evropských zemí řeší, zda odstřihne čínské technologické firmy od strategických veřejných zakázek. Cestu do Číny redakci Neovlivní.cz potvrdil přímo Vojtěch Filip.

Poté, co sněmovna v uplynulém půlroce hned dvakrát překazila plánovaný výlet skupinky poslanců do Číny na pozvání a útraty čínské ambasády, jedna cesta zástupce českého parlamentu se přece jen uskuteční. Na vlastní pěst vyráží v neděli do Číny šéf KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

“Ano, cestu mohu potvrdit. Mám naplánovaná setkání s tamními politiky, cesta bude také o byznysu, mimo jiné v provincii S’-čchuan,” sdělil Neovlivní.cz Vojtěch Filip.

Psali jsme:
» Mnohem víc než modrá velryba: Někdo se dívá
» Když byznys zařizují soudruzi
» Huawei na mušce

Jak tvrdí, jeho mise nijak nesouvisí s aktuální snahou českých bezpečnostních složek zabránit čínské firmě Huawei v účasti na veřejných zakázkách ve strategických státních firmách. Filip ale současně připustil, že na problém při diskusích s čínskými představiteli dojde. “Je to dost pravděpodobné,” dodal.

Cesta šéfa českých komunistů do Číny totiž přichází v době, kdy Česká republika jako jedna z prvních evropských zemí řeší, zda skutečně odstaví čínské firmy ze strategických zakázek. Jde především o i zmiňovanou společnost Huawei, u níž experti na kyberbezpečnost vydali jasné varování: firma podléhá přímo čínské vládě a podle zpravodajských poznatků také přímo vojenské rozvědce.

Jak jsme popsali v jednom z loňských magazínů (zde »»), Huawei neustále upevňuje svoji pozici v českých státních i strategických firmách. Konkurenci válcuje podstřelenou cenou. Tak se dostal například ke všem třem operátorům. Mobilní sítě jsou tak kompletně obhospodařovány zařízeními značky Huawei.

Společnost dodala své telefony na Pražský hrad, a když prezident Miloš Zeman loni navštívil Čínu, jedna ze schůzek byla právě s ředitelem společnosti Huawei. Na konci loňského roku pak firma prostřednictvím partnerů získala obří zakázku na datové centrum polostátního energetického gigantu ČEZ.

Státní firmy s ohledem na nabízenou cenu dosud nemohly Huawei ze soutěží vyřadit. To by se ale mělo změnit. Podle aktuálně vydaného metodického pokynu Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost by vybrané společnosti se strategickým významem pro stát měly u svých zakázek nově zohledňovat i bezpečnostní aspekty u jednotlivých uchazečů.

Takové rozhodnutí může mít dopady na česko-čínské vztahy. Ostatně za Huawei už lobboval u českého premiéra Andreje Babiše čínský velvyslanec na nestandardní předvánoční schůzce.

A jsou to právě hlasy českých komunistů v čele s Vojtěchem Filipem, na nichž je Babišova vláda závislá.

Vojtěch Filip si přitom zakládá na tom, že dobré osobní kontakty a vazby jsou jeho nejsilnější zbraní. Ve východních regionech se angažuje už mnoho let. Jak sám říká, specializuje se na země, kde umí něco zařídit. Přeloženo – na státy, kde hrají velkou roli současní, nebo alespoň bývalí komunisté. Mezi nejsilnější oblasti Vojtěcha Filipa patří Blízký východ, Rusko, Vietnam a právě Čína.

“Já se netajím tím, že KSČM má dobré vztahy s Komunistickou stranou Číny, máme pravidelná mezistranická jednání, znám situaci v Číně a mohu říci směr uvažování v Číně. Obchodníci si ale musí udělat obrázek sami. Komunistická strana Číny se na nás obrací, ptá se na náš názor, my mezi sebou komunikujeme, i bilaterálně,”  popsal před časem Filip pro magazín Neovlivní.cz své aktivity v Číně. Byznys českých komunistů jsme detailně popsali ZDE.