Vláda v demisi neztrácí čas: nově chce prolomit advokátní mlčenlivost

Vláda v demisi za přispění Pirátů nachystala další změny, které by v důsledku znovu posílily pravomoci finanční správy a umožnily by berním úředníkům prolamovat advokátní tajemství. Profesní spolky se bouří, upozorňují, že jde o oblast, kde ochranu lidských práv nehlídá žádný soud. A navíc se tak děje v době, kde právě soudy začaly krotit finanční úřady za nepřiměřené postupy při vydávání zajišťovacích příkazů.

Celou akci původně v tichosti rozjelo ministerstvo financí. Využilo k tomu evropského nařízení, podle které banky mají poskytovat zahraničním úřadům informace o svých klientech v případě daňových úniků.

Ministerstvo financí nad rámec požadavků unie v novele daňového řádu požaduje, aby stejné informace musely úřadům v případě daňových úniků v zahraničí poskytovat i advokáti a daňoví poradci. A Piráti k tomu navrch přidali, že by tyto informace měly být finančním úřadům poskytovány i v rámci domácího vyšetřování, tedy nikoli jen pro kriminální případy vedené v zahraničí.

Kontext:

» Šéf GIBS odmít Babišovu výzvu k rezignaci. Přišla kontrola z financí
» Další z mužů na odstřel: Končí šéf státní pošty
» Vedlejší efekty zprávy OLAF: Dezinformací k záchraně premiéra
» Babiš tvrdí, že nechce Ondráčka do komise GIBS, práci mu ale nabízel

Záměr ostře kritizuje především Česká advokátní komora. “Zejména v poslední době se setkáváme se snahou o zásahy do profesní povinnosti mlčenlivosti. Až dosud se však omezovaly na rovinu trestního řízení a zůstávaly vždy pod kontrolou soudní moci. V poslední době však tyto ataky souvisejí více s výkonem státní správy a to způsobem, který není přezkoumatelný žádným nezávislým orgánem, tedy, kde žádný soud ochranu lidských práv nehlídá a nekontroluje,” stojí ve stanovisku komory. (Kompletní znění stanoviska na externím odkazu ZDE.)

Pochyby vzbuzuje zejména návrh Pirátů, aby advokátní mlčenlivost neplatila “v případě, zjištění skutečností nasvědčujících tomu, že ze strany daňového subjektu, kterého se údaje a dokumenty týkají, nedošlo nebo nedojde ke splnění daňové povinnosti ve výši přesahující hodnotu 500.000,- Kč.”

Co by také mohlo následovat v praxi po schválení takové novely, popsal advokát Tomáš Sokol: “Jinými slovy řečeno, pokud berňák pojme podezření, že daňový subjekt má cosi za lubem, a mohlo by to být také nesplnění daňové povinnosti, bude advokát muset, pokud návrh projde, sdělit vše, co se od klienta dozvěděl v jakékoliv souvislosti.  A samozřejmě předat všechny dokumenty. Moudrý úřad už si to pak nějak přebere. Na základě, jakých indicií berňák dospěl k závěru, že snad někdo nesplnil daňovou povinnost anebo se tváří, že má něco podobného v úmyslu, do toho nikomu nic není.”

Ministerstvo financí novelu obhajuje slovy, že slaďuje českou právní normu s evropskými předpisy. Jak už jsme ale popsali výše, Evropská unie nic takového jako prolomení advokátního tajemství pro vyšetřování tuzemských daňových deliktů nepožaduje.

Poslanec za Piráty Jakub Michálek zase svůj postup vysvětluje tak, že původní návrh byl nelogický: pokud by k datům měly mít přístup zahraniční úřady, bylo by diskriminační, kdyby stejné pravomoci neměly české úřady. Shrnutí jeho argumentů najdete ZDE.

“Pokud je prioritou vlády řádně vybírat daně, je nezbytné, aby měla finanční správa účinné nástroje vůči tomu malému počtu osob z řad advokátů a dalších odborných profesí, které se podílejí na legalizaci výnosů z trestné činnosti. Je v rozporu se zájmy České republiky, aby Česká republika musela chránit německé a rakouské daňové příjmy, ale rezignovala na odpovídající ochranu daňových příjmů českého státního rozpočtu,” napsal na webových stránkách Pirátů.

Jenže na nich se obratem objevily i komentáře, které ukazují, že ani Piráti nejsou v této oblasti jednotní. “Já se teda toho Jakubovo pozměňováku taky bojím…..mám firmu a snadno se muže stát ( po tom co MF předvádí v poslední dob ), že jestli to projde, může to znamenat, že přijde berňák, řekne, že si myslí, že moje firma podvádí a proto její advokát a daňový poradce bude muset vydat všechny dokumenty, které se firmy týkají? …to mi nepřijde úplně OK,” napsal poslanec za Piráty Lukáš Kolařík.