Finančník Krúpa má Bakalovi zaplatit 700 milionů za vydírání

 Americký soud v Jižní Karolíně přiznal Zdeňkovi Bakalovi vysoké odškodnění za protesty, které v USA proti němu organizoval Zemanův oblíbenec.

Poté, co Zdeněk Bakala v létě uspěl se žalobou na Pavola Krúpu, soud mu nyní přiřknul vysoké odškodnění.

“Žalobce Zdeněk Bakala získá od žalovaného Pavola Krúpy částku 32 406 146,94 amerických dolarů,” uvedl soudce David C. Norton v rozsudku, z něhož citoval magazín Reportér.


Bakala se zlobí na Krúpu, který proti němu organizuje protesty. Zdroj: Žaloba Zdeňka Bakaly

Bakala požadoval odškodnění za to, že Krúpa proti němu organizoval v USA a Švýcarsku protestní akce, kterými poukazoval na údajně nečisté praktiky uhlobarona. A tvrdil, že jej Krúpa vydíral. Naopak Pavol Krúpa podal na Bakalu trestní oznámení v souvislosti s jeho působením v důlní společnosti OKD.

Soudce v USA dal nyní jednoznačně za pravdu Bakalovi. “Ačkoli se odehrávala na dvou kontinentech, jednalo se o koordinovanou kampaň s jediným a společným cílem donutit pana Bakalu, aby ustoupil vyděračskému požadavku pana Krúpy a zaplatil mu 23 milionů dolarů za ukončení obtěžování a pomluv,“ napsal Norton v rozsudku, který médiím ve středu rozeslala mediální agentura Zdeňka Bakaly.

Zlom v soudním procesu nastal ve chvíli, kdy se Bakalovi podařilo na svou stranu dostat kalifornského podnikatele Adama Swarta. Právě jeho agenturu Crowds on Demand, v překladu „Davy na objednávku“, si Krúpa objednal na organizování demonstrací. Letos Swart uzavřel s Bakalou smír a podle Reportéra dal výměnou za beztrestnost Bakalovi k dispozici účty a také komunikaci, kterou měla Swartova firma s Pavolem Krúpou jako objednavatelem protestů. Bakala u soudu uvedl, že Krúpa požadoval půl miliardy korun a poté by prý protesty „horníků“, e-maily a telefonáty investorům přestaly.

Po letech vzájemných sporů z nich tak zatím vychází jako vítěz právě Zdeněk Bakala. A Pavol Krúpa, kterého za jeho aktivity proti Bakalovi vyznamenal prezident Miloš Zeman, má začít platit.

Bakala v žalobě tvrdil, že Krúpa a jím najatá agentura rozeslali desítky mailů obchodním partnerům i přátelům miliardáře a očerňovali jej. Zároveň Bakala v žalobě tvrdí, že najatá agentura platila komparzisty, kteří se vydávali za organizaci údajně zastupující české dělníky, aby ve Spojených státech před jeho domovem demonstrovali. Bakala rovněž připisuje jedné z Krúpových firem účty na sociálních sítích, na nichž mu hrozí smrtí.

Pavol Krúpa ale rovněž na Bakalu podal trestní oznámení v České republice, když upozornil zejména na pochybnou výplatu dividend v OKD. Na ty si manažeři vzali úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány.

Zdeněk Bakala jeho aktivity dosud veřejně nekomentoval. Byl to přitom právě případ OKD, který miliardáře, jež se chtěl stát nositelem odkazu Václava Havla a ochráncem politické morálky v České republice, připravil o reputaci.

Pavol Krúpa jakékoli vydírání Bakaly popíral, obšírněji se k případu ale zatím nevyjádřil. Nyní má navíc další starosti kvůli pádu jeho bývalé skupiny Arca.

Zdroj náhledové foto: Žaloba Zdeňka Bakaly

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email