© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Skupina DRFG Davida Rusňáka dostala pětimilionovou pokutu od centrální banky. Podle ČNB Rusňákova firma porušila zákon o podnikání na kapitálovém trhu. Někdejší prominentní člen a sponzor hnutí ANO Rusňák patří mezi vlivné brněnské hráče. Těží mimo jiné z toho, že jeho tchyní je ministryně financí Alena Schillerová. Byl stíhaný za nákup informací z policie. Z kriminální kauzy se ale vykoupil tak, že věnoval statisíce do fondu na pomoc obětem trestných činů
Pětimilionová pokuta od ČNB se týká klíčového pilíře, na kterém David Rusňák postavil svoji skupinu: dluhopisového financování.
ČNB dospěla k závěru, že Rusňák před lety při budování skupiny porušil zákon o kapitálovém trhu. Firmě proto udělila pokutu “ve smyslu recidivy v porušení veřejné nabídky”. Jde o případ, který se v zákulisí táhl už několik let. Skupina DRFG se proti stanovisku ČNB bránila, nyní ale rozklad dopadl v neprospěch firmy.
“Rozhodnutí je již pravomocné. V dohledné době bude text rozhodnutí i s odůvodněním k dispozici na našem webu,” uvedla pro Neovlivní.cz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.
Pětimilionová pokuta Rusňáka rozhodně nepoloží. Je však vážným reputačním šrámem na pověsti jeho skupiny. Ta už v minulosti čelila kritickým hlasům, že nepůsobí v ekonomických kritériích zdravě: Vysoké zadlužení, nebezpečně nízká likvidita.
A konstatování ČNB, že na začátku byznysu DRFG bylo porušení zákona není z marketingového hlediska pro budoucí investory právě ideální.
David Rusňák si je toho zjevně vědom. Na webu Finsider , který vede bývalý člen představenstva DRFG Ondřej Záruba, už zveřejnil obhajobu v celé věci. Případ staví tak, že o nic nejde a sama ČNB neměla původně jasný výklad.
„DRFG a.s. vždy postupovala ve své nejlepší víře. Rozhodnutí České národní banky respektujeme. Nicméně k této více než pět let staré věci došlo v době, kdy pro ni neexistoval ani ze strany České národní banky žádný výklad zákona. K tomu došlo až později v roce 2016 a DRFG a.s. ho okamžitě naplnila. Zdůrazňujeme, že i dle závěrů České národní banky nevznikla vlastníkům dluhopisů či dalším subjektům žádná škoda, ” stojí ve stanovisku DRFG.“
ČNB nicméně celý případ opakovaně posuzovala dospěla k finálnímu verdiktu: pokuta pro DRFG je oprávněná,
Je to už několikátá rána, s níž se David Rusňák v posledních letech potýká. Nejtěžší zatím byla tři roky stará trestní kauza, v níž ho policie stíhala jako člena podnikatelské skupiny, která si nelegálně obstarávala informace z policejních spisů. Právě obvinění zasáhlo nejen jeho samotného, ale i hnutí ANO, jehož byl do té doby prominentním členem a sponzorem. Andrej Babiš v reakci na policejní razii zavelel: Rusňáka vyhoďte.
Sám podnikatel následně oznámil, že v hnutí ANO končí. Případ zastavil i politickou kariéru jeho ženy Petry, která byla v té době za vládnoucí ANO na brněnské radnici a chystala se kandidovat do Sněmovny.
Jak jsme tehdy popsali, policie Davida Rusňáka totiž tehdy vyhodnotila jako výraznou postavu příběhu. Kriminalisté jej stíhali za to, že stál za celkem dvanácti nelegálními vstupy do policejních databází a evidencí státního zastupitelství. Podnikatel měl díky tomu v podstatě online přístup k vyšetřování, které proti němu pro podezření z obřího podvodu vedla brněnská policie. Její vyšetřování pak skončilo ve ztracenu.
Policie Rusňáka za únik informací obvinila, případ se ale rovněž nedostal před soud. A to proto, že se podnikatel z kauzy “vykoupil”. Musel proto přiznat vinu a zaplatit stovky tisíc do fondu na pomoc obětí trestných činů.
Státní zástupce poté vyhověl Rusňákově žádosti a jeho stíhání podmíněně zastavil. Shodou okolností se tak stalo týden před tím, než se Rusňákova tchyně Alena Schillerová stala ministryní financí v nové Babišově vládě. Státní zástupce Petr Šereda odmítá, že by s tím politika jakkoli souvisela.
Žalobce uvedl, že obviněný splňoval všechny podmínky institutu podmíněného zastavení. Ten byl zaveden pro ty trestné činy, u kterých je horní trestní sazba pět let. To přesně David Rusňák splňoval. Stejně jako podmínku dosavadní bezúhonnosti.
“Byla stanovena přiměřená zkušební doba a obviněný současně složil adekvátní finanční částku určenou na pomoc obětem trestné činnosti. Politické souvislosti v rozhodování nehrají žádnou roli,” odmítl státní zástupce Petr Šereda možnost, že by k Rusňákově podmínce vedla politika.