shutterstock_160842509

Flagrantní střet zájmů. Sobotka svolává kvůli Babišovi koalici

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš bude muset svým koaličním partnerům vysvětlit okolnosti, za nichž státní společnosti finančně podpořily jeho soukromý byznys.

Jde o partnerství na eventech pořádaných Babišovým mediálním domem MAFRA, do kterého se zapojily firmy jako je ČEZ, Čepro a Čeps. Fotografie s logy partnerů zveřejnila sama MAFRA na svých webových stránkách.

Lidovci i sociální demokraté považují případ za vážný, mluví o “flagrantním střetu zájmů”.

“Určitě to budeme v koalici řešit,” reagoval na zjištění Neovlivní.cz premiér Bohuslav Sobotka a dodal: “Vzhledem k tomu, že je ministr financí současně i vlastníkem řady médií, vytváří to mnohem větší nároky na striktní a obezřetný postoj státních a polostátních firem v oblasti marketingu. Nesmí vzniknout podezření, že mediální firmy ministra financí jakkoliv těží z jeho politické funkce.”

Podobně vidí věc i vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: “Pokud je pravdou, že mezi těmito firmami byly i polostátní firmy, v nichž akcionářská práva vykonává MF, pokládám to za zcela nepřípustné. Vzpomeňme si na skandál, jaký svého času způsobily sponzorské večeře s Václavem Klausem, a to právě kvůli tomu, že se jich účastnili zástupci polostátních firem.”

Vicepremiér Bělobrádek nicméně ponechal svému vládnímu kolegovi z ANO manévrovací prostor.

“Chci věřit, že tyto eventy byly organizovány bez vědomí Andreje Babiše, a že šlo pouze o chybu, která se již nebude opakovat, neboť MAFRA v tomto případě vystavila ministra financí do flagrantního střetu zájmů. Předpokládám, že si stejně jako VK už dá pozor,” věří Pavel Bělobrádek.

Andrej Babiš na celý případ dosud veřejně nereagoval. Obecně pouze opakuje, že v žádném střetu zájmu není, protože své funkce nezneužívá.

Opozice ve Sněmovně ale už oznámila, že chystá na čtvrtek interpelace, v nichž bude žádat vysvětlení jak od ministra financí, tak od ministerského předsedy.