Forbes srovnal největší české boháče, Babiš si za rok polepšil o šest miliard

Česká odnož magazínu Forbes ve středu zveřejnila čerstvý přehled šedesáti nejbohatších byznysmenů v České republice. Spočetla, že v souhrnu činí majetek šedesáti nejúspěšnějších podnikatelů 846 miliard korun. V čele žebříčku, s náskokem mnoha koňských délek, zůstává Petr Kellner. Jeho jmění časopis odhadl na 255 miliard korun, což je o 35 miliard více než před rokem. A rekordně vydělával i druhý ze seznamu – vicepremiér Andrej Babiš.

Časopis Forbes podobné žebříčky sestavuje ve světě už třicet let. Nejbohatší lidé planety se – zjednodušeně řečeno – porovnávají tak, že se odhaduje čisté jmění. Magazín ve spolupráci se samotnými miliardáři počítá, kolik by každý jeden z nich měl peněz, pokud by prodal veškerý svůj majetek a vyrovnal veškeré závazky.

Čtěte také

Pohled do výroční zprávy PPF. Koláž: Neo
» Ekonomická událost srpna? Fotka Petra Kellnera
» V jako vendeta. Co stojí za hrou miliardářů o Světlíkův trůn
» Daniel Křetínský mezi nejvlivnějšími hráči ve sportu

V čele českého žebříčku (externí link tu ») se pravidelně objevuje majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner.

Podle Forbesu má za sebou rok ve znamení expanze Home Creditu, mohutně roste zejména v Asii. “Pro představu, aktuálně má jen v Číně přes 42 tisíc zaměstnanců a na konci příštího roku už jich může být až 70 tisíc. Každopádně už dnes je největším českým zaměstnavatelem v zahraničí,” napsal magazín, který Kellnerův majetek vyčíslil na 255 miliard korun.

Ani druhá příčka se v posledních letech příliš nemění. Usadil se na ní majitel holdingu Agrofert, současný vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Jeho jmění odhaduje Forbes na 70 miliard korun, přičemž meziročně si Babiš o šest miliard polepšil. “Agrofert loni rekordně vydělával. EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, vyrostla na 17 miliard korun. Úspěšně se prodávala hnojiva, kterým se letos už tolik nedaří, a vůbec celé potravinářsko-chemické uskupení dobře šlapalo,” píše Forbes.

Své jmění navyšovali i Radovan Vítek (investiční skupina CPI) a Karel Komárek (KKCG); dělí se o třetí příčku s majetkem odhadnutým na 49 miliard korun.

Většina miliardářů z žebříčku Forbesu si meziročně významně přilepšila. Nejde jen o ziskovost jejich aktivit, ale i fakt, že rekordně rostla i celá česká ekonomika. Mezi největší skokany, pokud jde o meziroční růst jmění, patří vedle Kellnera třeba Daniel Křetínský. Loni se jeho jmění odhadovalo na 13,2 miliardy korun, letos už na 22 miliard.

Do žebříčku proniklo jedenáct nováčků, nejvýše je Jiří Písařík s manželkou Hanou, kteří stojí za společností Bohemia Energy. Forbes je zařadil na 24. místo s majetkem odhadnutým na 7,2 miliardy korun.

Nejmladším v žebříčku českých miliardářů je pak jeden z nejúspěšnějších Čechů v internetovém obchodu. Michal Zámec, vybudoval impérium Parfums.cz a jeho jmění se dnes odhaduje na 2,5 miliardy korun. Zámec skončil v TOP 60 na 58. příčce – a je mu 33 let.