Forejtovu prověrku bude řešit komise pro NBÚ

Bezpečnostní prověrka bývalého ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta začala zajímat sněmovní komisi pro kontrolu NBÚ. Poslanci chtějí po vedení úřadu vysvětlení okolností, za nichž Forejt prověrku získal. Deník Neovlivní.cz totiž upozornil, že Forejtova prověrka měla nestandardní průběh.

Jindřich Forejt, který loni v listopadu rezignoval na svoji hradní funkci, získal prověrku na druhý nejvyšší stupeň utajení. Při své práci se často dostával k citlivým informacím, které souvisely především s bezpečností a ochranou při státních návštěvách. Byl to právě Forejt, kdo znal například detaily návštěvy bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy či německé kancléřky Angely Merkel.

K tématu:
»Další kompro? Lidé z kauzy Forejt mluví o členovi vlády
» Rekonstrukce: Forejtovo soukromí nabízeli za miliony, pak slevili
» Eskort na Hradě a výbuch v podhradí. Případ Forejt spustil tajné vyšetřování

Deník Neovlivní.cz nyní zjistil, že Forejtova prověrka měla nestandardní průběh. U Jindřicha Forejta neproběhlo takzvané zpravodajské šetření, během něhož tajná služba BIS zjišťuje informace ze soukromí žadatele o prověrku a hledá, zda existuje něco, kvůli čemu by dotyčný mohl být vydíraný. Právě vydírání stálo za Forejtovým  pádem, skončil poté, co jej vydíralo několik mužů intimní nahrávkou ze soukromí.

“Jeho soukromím se v rámci prověrky nikdo nezabýval,” uvedl bezpečnostní zdroj obeznámený s Forejtovou prověrkou.

Okolnosti prověrky zkoumá policie, nyní se do případu vložili i poslanci. Prověrku bude řešit komise pro kontrolu činnosti NBÚ, který prověrky uděluje. “Informace o prověrce pana Forejta jsou zcela určitě důvodem, abychom se na to zeptali ředitele NBÚ, což udělám. Kromě toho to proberu s kolegy, abychom mohli případ projednat na komisi,” uvedl člen komise František Vácha.

Sám Jindřich Forejt od své rezignaci s médii nekomunikuje, k prověrce tedy nic neřekl. Už dříve se ale pokusil zabráni tomu, aby se mu někdo přehraboval v soukromí a prověrku vrátil. Forejt nyní působí v Institutu Václava Klause.

NBÚ na oficiální dotaz pouze uvedl, že se ke konkrétním prověrkám nevyjadřuje.

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha označil případ Forejtovy prověrky jako jasnou ukázku toho, jak to chodí s prověrkami pro VIP žadatele: “Opakované problémy s udělováním prověrek ukazují na to, že celý systém je nefunkční, a dokonce se bojím, že je vlastně kontraproduktivní. Je patrné, že pro úřad nejvyššího ústavního činitele může pracovat prakticky kdokoli, a že není páky, která by bezpečnost země zajistila. NBÚ je evidentně pod politickým vlivem a ztrácí tak jeden ze svých hlavních důvodů existence.”

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly