Foto dne: Dostaveníčko u Rusů

Zdroj fotografie: Twitter účet mluvčího Hradu.

Zdroj fotografie: Twitter účet mluvčího Hradu.

Pokud má v Česku ruská propaganda své hvězdy, jsou jimi bezesporu dva čeští prezidenti – bývalý a současný. Oba se potkali 9. května – v den, kdy země Evropské unie slaví Den Evropy – na ruské ambasádě na recepci pořádané u příležitosti Dne vítězství.

Evropské země včetně Česka si sice konec druhé světové války – Den vítězství – připomínají 8. května. V Rusku a bývalých republikách Sovětského svazu se ale drží květen 9., který ukončil Velkou vlasteneckou válku mezi Sověty a Němci.

Takto akci zachytil na svém Twitteru ministr průmyslu Jan Mládek.

Takto akci zachytil na svém Twitteru ministr průmyslu Jan Mládek.

Ruská ambasáda v tento den tradičně pořádá oslavu, na kterou i letos zamířily české politické špičky.

Jména osobností, které do Bubenče dorazily, se prakticky překrývají s žebříčkem, který loni touto dobou zveřejnil deník Neovlivní.cz. Mapovali jsme, kdo z prominentů z řad politiky a byznysu v rozporu s oficiální českou zahraniční politiků vždy souzní s hlasem Kremlu. Není přitom důležité, zda tak činí z přesvědčení, ze zištnosti nebo kvůli byznysu – rozhodující je, že jsou slyšet a ve společnosti mají zpravidla pozice, které jejich hlasu automaticky dodávají váhu z přesvědčení, ze zištnosti nebo kvůli byznysu.

První dvě příčky tohoto žebříčku obsadili současný a bývalý prezident republiky: Miloš Zeman a Václav Klaus. Dále ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, vydavatel Parlamentních listů Michal Voráček, ekonom, exministr průmyslu Vladimír Dlouhý, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, novinář a bývalý vicekancléř prezidenta Petr Hájek či exposlanec ČSSD Jiří Vyvadil.

A takto o pondělní recepci píše server iDnes: “Slavnosti se účastní několik set hostů. (…) Jsou mezi nimi bývalí či současní politici jako například bývalý prezident Václav Klaus, šéfové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček, dále exministr zahraničí Cyril Svoboda, bývalý ministr vnitra Martin Pecina, poslanci za ČSSD Jaroslav Foldyna, Jeroným Tejc, poslanec ANO Stanislav Berkovec či komunistka Marta Semelová. Přišel i hudebník Felix Slováček. Expremiér Petr Nečas dorazil i s manželkou Janou.”

yakub88 / Shutterstock.com

Den vítězství a rok 2013. yakub88 / Shutterstock.com

Prezident Miloš Zeman na akci přednesl projev o nutnosti společně bojovat proti teroru.

Projev měl i v roce 2013, pak jej ovšem postihla náhlá “viróza”. Záběry z následné akce – odemykání korunovačních klenotů, nad nimiž hlava státu vrávorala -, jsou památné. Loni se recepce neúčastnil, v době vrcholící ruské ofenzivy na Ukrajině odjel slavit Den vítězství do Moskvy.

Čtěte také: Co se dělo u Putina? Exkluzivní popis ze zákulisí »

Tehdy také vykázal z Pražského hradu amerického velvyslance v Česku Andrewa Schapira. Připomeňme si, jakými slovy Schapiro odpověděl na otázku České televize, co říká (tehdy plánované) ruské cestě Miloše Zemana: “Není na mně nebo na kterékoliv jiné zemi, abychom říkali českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. Když prezident Zeman řekl, že je třeba vzdát hold všem zemím v souvislosti s koncem druhé světové války, tak to chápu. Ta symbolika, že možná je jediným vůdčím představitelem státu EU, který bude stát na tom pódiu a sledovat vojenský pochod, když ta armáda destabilizuje jeden ze sousedních států EU, možná je taková prekérní, uvidíme, co se stane.”

Zeman pak v Parlamentních listech Michala Voráčka, dalšího z žebříku TOP 10 “přisluhovačů”, reagoval takto: “Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené.”

Přestřelka je zapomenuta, u Rusů se dnes potkali oba dva.

zeman_klaus2

klaus_weigl
zeman_klaus

Kdo “slouží” Putinovi?

»Miloš Zeman, prezident
»Václav Klaus, exprezident
»Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu
»Michal Voráček, vydavatel Parlamentních listů
»Vladimír Dlouhý, ekonom, exministr průmyslu
»Jaroslav Foldyna, poslanec ČSSD
»Petr Hájek, novinář, bývalý vicekancléř prezidenta
»Jiří Vyvadil, exposlanec ČSSD