Foto dne: Hejtman Hašek znovu posloužil ruské propagandě

Zdroj: Z facebookového profilu hejtmana Michala Haška.

Zdroj: Z facebookového profilu hejtmana Michala Haška.

Noční vlci, ruský motorkářský klub, který se těší přízni kremelských špiček a penězi z grantů Vladimira Putina, se na jižní Moravě dočkali vřelého přijetí.

Zdroj: Z facebookového profilu hejtmana Michala Haška.

Zdroj: Z facebookového profilu hejtmana Michala Haška.

Zatímco minulý týden jim Poláci s poukazem na to, že nehodlají hostit akci krajních nacionalistů a pravicových radikálů, jejímž smyslem je “diskreditovat Polsko”, zakázali vstup, v Česku se s Nočními vlky sešel hejtman Michal Hašek z ČSSD.

Fotkami se pochlubil na svém facebookovém profilu.

“Dnes večer vzdali v Brně na ústředním hřbitově hold vojákům Rudé armády padlým při osvobození Brna a jižní Moravy ruští,čeští i slovenští motorkáři. Vše proběhlo klidně, důstojně a bez jakýchkoliv problémů. Bylo pro mne silným zážitkem být při tom a společně se poklonit památce padlých s ruským generálním konzulem p. Budajevem. Jsem zvědav, co se zítra dozvím z českých médií,” připojil k fotografiím Michal Hašek.

Noční vlci slouží Vladimiru Putinovi jako šiřitelé ruské propagandy. Podle tamního tisku dostal klub jen z prezidentských grantů kolem 50 milionů rublů, což je v přepočtu na 18 milionů korun. Jejich výroky z posledních měsíců se točí hlavně kolem podpory Putinovy politiky na Krymu a vůči Ukrajině; mnozí se netají s tím, že aktivně bojovali po boku separatistů na východě země.

Tím, že se s nimi Michal Hašek sešel, neposloužil ruské propagandě poprvé.

Před rokem a půl veřejně citoval z propagandistických serverů, které díky němu pronikly na stránky seriozních médií. Tehdy – po oslavách výročí 17. listopadu, které se nesly v duchu protestů proti výrokům prezidenta Miloše Zemana -, vypustily servery jako Aeronet či Sputnik (databáze proruských webů zde ») informaci, že protesty proti Zemanovi financovala a organizovala americká ambasáda. A právě Michal Hašek pak jejich ničím nepodložená tvrzení opakoval. V ruském provládním tisku dostaly jeho citace zcela jinou váhu: Tvrzení o amerických platbách přeci přinesl český hejtmanem, předseda krajské asociace a zástupce vládních stran.

Hašek se tak přiřadil na soupisku českých postav, které slouží Moskvě: Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku, přesto jsou v Rusku využívány jako “hlasy Česka”. Buď proto, že odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu.

V případě tohoto žebříčku, který redakce Neovlivní.cz sestavila loni v létě, není až tak důležité, zda umístění politici a podnikatelé souzní s oficiálními hlasy Kremlu z přesvědčení, ze zištnosti nebo kvůli byznysu. Rozhodující je, že jsou slyšet a ve společnosti mají zpravidla pozice, které jejich hlasu automaticky dodávají váhu.

Už z této podmínky je zřejmé, kdo jsou v celé desítce klíčoví hráči. Jsou to dva prezidenti – jeden bývalý (Václav Klaus ») a druhý současný (Miloš Zeman »).

Jakékoli slovo vyřčené na podporu Kremlu má pro Vladimira Putina a jeho administrativu nevyčíslitelnou hodnotu. Kdykoli totiž mohou říct: Podívejte, hned dva prezidenti demokratického státu stojí na naší straně. Z toho jasně vyplývá, že ti, kdo nás kritizují za autoritářství, se mýlí.