Francouzská prokuratura zkoumá zjištění ohledně Babiše

Český premiér chtěl zapojit do kampaně francouzského prezidenta Macrona, ten to odmítl. Kvůli Pandora Papers.

Francouzské úřady začaly analyzovat informace Mezinárodního konsorcia novinářů, které zveřejnilo problematický nákup nemovitostí českého premiéra Andreje Babiše. Lídr hnutí ANO je v podezření, že si složitou operací s využitím offshorových společností snížil daně spojené s honosnou vilou na francouzském Azurovém pobřeží. Popsali jsme ZDE.


Babišovo francouzské sídlo v Mougins ze záběrů dronu, které pořídila strana Zelení Foto: Michal Berg, Zelení

“Finanční úředníci prověřují zjištění konsorcia novinářů,” uvedla na dotaz Neovlivní.cz kancelář finanční prokuratury v Paříži.

Andrej Babiš se od nedělního zveřejnění případu stále vyhýbá detailnímu vysvětlení, jaký měla celá operace, díky níž zůstal před francouzskými úřady skrytý coby majitel, smysl. Opakuje stále jen to, že nákup nemovitostí v celkové výši skoro 400 milionů, byl zcela v souladu se zákony.

Případ už má ale přitom mezinárodní dopady a představuje další reputační šrám Andreje Babiše. Ten už je pocítil dokonce několik týdnů zpět.

Český předseda vlády totiž velmi stál o to, aby ho v rámci předvolební kampaně přijel podpořit do České republiky francouzský prezident Emmanuel Macron.

Ten to ale podle zjištění Neovlivní.cz odmítl. Uvedly to dva na sobě nezávislé zdroje, přičemž jeden z nich je přímo z týmu spolupracovníků Andreje Babiše. Lídr hnutí ANO se tak musel spokojit s Viktorem Orbánem.

“Babiš o Macrona velmi stál, ale dostalo se mu odmítnutí. Nebylo tehdy řečeno, že to souvisí s nějakou kauzou, zpětně je ale zřejmé, že francouzský prezident měl informace o tom, že není vhodná doba se nyní s Andrejem Babišem veřejně spojovat,” uvedl jeden ze zdrojů.

Český premiér ke svému francouzskému kolegovi vzhlíží a tvrdí o něm, že Macrona inspiroval právě svým hnutím ANO. Naposledy tu Macron byl v roce 2018 u příležitosti stého výročí republiky. Jenže pak vztahy poněkud ochladly, Andrej Babiš se v rámci EU stal pro francouzského prezidenta a německou kancléřku Merkelovou nevyzpytatelným partnerem.

„Graduje především spor mezi Macronem a Babišem. Český premiér si s francouzským prezidentem začal poměřovat svaly a to je poslední věc, kterou by Macron připustil,“ popsal v roce 2019 vztah mezi oběma politiky pro časopis Neovlivní.cz dlouholetý zdroj z Bruselu.

Jakkoli se Babiš snažil své voliče prostřednictvím fotografií přesvědčovat, že je s Macronem a Merkelovou víc než za dobře, opak byl pravdou. Při jednání o zásadních věcech český premiér zůstával stranou.

Definitivně se to pak potvrdilo ve chvíli, kdy Evropská komise navzdory zákulisnímu vyjednávání necouvla a setrvala na svém závěru, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a jeho Agrofert proto nemá nárok na dotace.

Právě proto je nyní pro Andreje Babiše klíčové, aby ve víkendových volbách uspěl. Z pozice předsedy vlády se mu bude kauza lépe torpédovat než coby obyčejnému podnikateli.

Zdroj náhledové foto: Strana Zelení/Michal Berg

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email