Generace Z z pohledu těch, kteří něco dokázali

Dagmar Pecková, Markéta Irglová, Břetislav Rychlík, Jakub Menšík a Michaela Pixová v časopise Neovlivní.cz nejen o generační propasti.

Máme pocit, že jim nerozumíme. Odmítají svůj život přizpůsobit práci, po deseti letech v zaměstnání mluví o vyhoření. A rozčiluje nás jejich levicové vidění světa, které považujeme za snílkovské. A mnozí i za nebezpečné.

Co si o příslušnících generace Z, která už dávno dospěla do produktivního věku, myslí ti, co skutečně něco dokázali? V Letním speciálu Neovlivní.cz o generační propasti mluví pěvkyně Dagmar Pecková, divadelník Břetislav Rychlík, vycházející tenisová hvězda Jakub Menšík, oscarová Markéta Irglová a sociální geografka Michaela Pixová.


Foto: Neovlivní.cz

Překvapivě i oni znají pojmy jako je vyhoření. Otevřeně o něm mluví například mezzosopranistka Dagmar Pecková. Jenže taky vědí, že když člověk něco chce, musí tomu něco obětovat.

Neo: Velká část mladé generace má pocit, že mají mít spoustu času na rodinu, přátele, koníčky…

Dagmar Pecková: “Chtějí něco v životě dokázat, nebo chtějí mít rodinu a koníčky? Dohromady to nejde. A skloubit rodinu s vrcholovým jobem už vůbec ne. Jestli něco chceš, musíš pro to udělat všechno a přizpůsobit tomu všechno. A za to dostaneš docela slušné ohodnocení. Pak samozřejmě přijde doba, kdy si tak vyskakovat nemůžeš. A třeba si najdeš zas něco jiného. Na Západě je dobré, že zpěváci jsou dobře ohodnocení, takže když nejsou úplně blbí, investují, aby překlenuli dobu, kdy o ně nikdo moc nestojí.”

Oscarová zpěvačka Markéta Irglová, která žije s rodinou na Islandu, má pro to jednoduché přirovnání. Bez námahy ani na záhonech nic nevyroste.

“Mě život naučil, že když chce člověk něčeho dosáhnout, musí se snažit. Nic není v životě zadarmo. Snaha se pak odráží na výsledku a pocit z dobře udělané práce je podle mě k nezaplacení. Na druhé straně bychom si měli umět vychutnat plody své námahy a udělat si v životě prostor pro odpočinek a kvalitně strávené chvíle s rodinou a přáteli.”

Neo: Čeští zástupci generace Z z řad novinářů tvrdí, že neschopnost zvládat tempo není o lenosti či neochotě. Ale když přece chci nahrát skvělé album, být s ním spokojená, tak tomu nutně musím něco obětovat. Je to vždy jen o vyvážení priorit. Nebo se pletu?

Asi máme měřítka a priority nastavené každý jinak. Nejvíc se člověk poučí z práce na zahradě. Když chce mít dobrou úrodu, musí se starat, strávit podstatnou část dne na kolenou, nebo s ohnutými zády, s potem na čele a někdy i s rukama od hnoje, ale bez námahy nic nevyroste.

Divadelník Břetislav Rychlík, otec hlasité zástupkyně Generace Z Apoleny, nicméně mluví smířlivě. I když dost často musí poslouchat, že jeho dcera je levičákem proto, že žije celý život příliš pohodlně. A její generace nemusela za nic bojovat.

“Apolena se v tom (levicovém zaměření pozn. Neo) našla, pohybuje se v tomto světě. Nemám s tím problém, i když se mnou třeba nějaký čas nemluvila. Léta jsme všichni bažili po pluralitě názorů, a když ji tady máme, tak jsou z toho zase mnozí lidé nervózní. Ať s Apolenou polemizují, nebo přemýšlí nad tím, o čem ve veřejném prostoru ona píše, natáčí filmy.  

Mimochodem, druhá dcera Juliana má také silné sociální cítění, ale není nikde ideologicky ukotvena jako Apolena. Nemá tu veřejnou, politickou potřebu.”

I mezi zástupci Generace Z jsou přitom lidé, kteří se nehroutí při prvním stéblu, které jim život přeloží přes cestu. A vybrali si těžší cestu. Vědí proč, a jsou přesvědčeni, že jim to za to stojí. Jako třeba vycházející tenisová hvězda Jakub Menšík.

“Jdu si za svými sny a jsem pro to ochoten udělat maximum. Věnuji tomu veškerý svůj čas a energii; pokud se tomuto říká obětovat vše, tak ano, toto všechno obětuji. Tenis je nádherný, mám ho moc rád a už teď můžu říct, že to za to stojí,” říká Jakub Menšík v Letním speciálu Neovlivní.cz.

Sociální geografka Michaela Pixová nicméně upozorňuje na jeden nepopiratelný fakt: Generace Z nemá úplně nejlépe rozdané karty.

“Kdyby naši společnost skutečně zajímalo zakládání rodin, tak by v první řadě dělala něco pro to, aby tu bylo dostupné bydlení, předškolní péče a také nějaké vyhlídky na budoucnost, které už dnešní mladá generace moc dobré nemá. Před nimi stojí vidina nedostupných nájmů a prohlubující se klimatická krize,” říká Pixová.  

Rozhovory jsou součástí tématu Generační (pro)past, který vyšel v Letním speciálu Neovlivní.cz. Tištěný časopis je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email