Generační pro(past)

Proč nerozumíme generaci Z? Maskují ve skutečnosti ti “vyhořelí” jen svojí lenost a neochotu se měřit s těmi, kteří jsou ochotni se za své sny poprat? Sonda do duše nastupující generace v Letním speciálu Neovlivní.cz.

Že lidé kolem dvaceti protáčejí oči, když sledují styl starší generace, je normální. Novinkou ale je, že mezi ty „starší“ dnes patří už i mnozí třicátníci. Narážejí na to, že mladší kolegové nechtějí tolik obětovat práci. Generace, která vyrůstá s Netflixem, do českého prostředí přenáší kulturní války, které můžeme pozorovat v USA: MeToo, Black Lives Matter; mnohé debaty končí odsudky „bílých heterosexuálních mužů“.

Rozevírá se ve společnosti stále víc generačních propastí? Pohybujeme se na překážkové dráze, kde měřítkem neporozumění je už pouhých deset let? Nebo bereme příliš vážně dramatická vyprávění personalistů, vytržené historky a nadnesená mediální pozorování?

Je jim nad třicet, čtyřicet let. Mileniálové, nebo také generace Y a starší. Zdaleka ještě ne staří, ale při debatě s mladšími kolegy si začínají připadat jako důchodci.


Ilustrace: Shutterstock

Vedou pohovory s o deset let mladšími kandidáty a v mnohém jim často nerozumějí. Nejenom že používají jiné sociální sítě a jiné emotikony a jinak se oblékají. Mají také odlišné představy o pracovním nasazení, firemní kultuře a smyslu života.

Generace Z. Lidé, kteří už vyrůstali s internetem a ještě nedovršili třicítku.

JSOU I JINÉ VĚCI NEŽ PRÁCE

„Hrozně se glorifikuje výkon. To, že někdo zvládá hrozně moc věcí najednou v permanentním tempu, pracuje od nevidím do nevidím, je věc, která je obdivovaná. Část mě ji obdivuje taky. Na druhou stranu si myslím, že není zdravé dávat do společnosti zprávu, že pokud někteří tohle vysoké tempo nezvládají, z různých důvodů jim nevyhovuje, tak jsou něco míň. To mě štve. Takhle to nechci. A nechci to ani pro své děti,“ svěřila se ve vysílání Českého rozhlasu televizní moderátorka Linda Bartošová.

Bartošové je 29 let a po osmi letech v České televizi před časem oznámila, že si kvůli chronické únavě bere půlroční neplacené volno. „V pracovním prostředí se z toho vytvořila diskuse o tom, kdo má právo na syndrom vyhoření. Mnoho starších novinářů to rámuje tím, že oni takhle fungují celou dobu a neměli prostor si ani pomyslet na to, že by si vzali pauzu. Já to obdivuji, nechci snižovat jejich pracovní nasazení. Přesto si myslím, že mladí lidé v dnešní době mají těch tlaků opravdu hodně naráz a je to nepřenosná zkušenost. A bagatelizovat ji doporučením ‚tak si ty sociální sítě smažte a možná budete mít trochu volněji v hlavě‘ úplně nejde. Žijeme to, co je teď. A je to opravdu hodně věcí, které si v sobě jako mladý člověk musíte srovnat a nějak se k tomu postavit. Jste neustále pod palbou informací, vjemů; situace je to specifická a přijde mi, že je občas trochu neférově posuzovaná starší generací.“

Tenhle přístup přitom není „český“, podobně svůj život nahlížejí i mladí na Západě. Takhle svou zkušenost popsal pro list The New York Times třicetiletý Gabe Kennedy, který vede svou vlastní potravinářskou firmu. Když mluví s mladšími uchazeči o zaměstnání, má pocit, že příliš nestojí o tvrdou práci. Že nejsou ochotni trávit v práci večery, nepřipadá pro ně v úvahu obětovat svůj volný čas.

A také víc řeší hodnoty a politiku. Gabe Kennedy se tak během vrcholícího hnutí Black Lives Matter dostal do nepříjemné situace: „Když jsem mluvil se staršími zaměstnanci, říkali mi: ‚Chlape, my prodáváme kečup, ne politiku‘. Ale mladší kolegové to zase vidí takhle: ‚To je politický kečup. Politická rajčata‘.“

Ano, zhýčkaní dvacátníci, příslušníci „generace Z“, zpolitizují i kečup.

Třicátníci mají pocit, že mladým se nechce dělat a že jsou pohodlní a rozmazlení a o všem chtějí diskutovat.

A čtyřicátníci a starší si nejsou jistí, zda ještě stále patří do tohoto světa.

Maskují ve skutečnosti ti “vyhořelí” jen svojí lenost a neochotu se měřit s těmi, kteří jsou ochotni se za své sny poprat? Co vlastně chtějí? A jak moc je nebezpečné, když jim neporozumíme? Čtěte v Letním speciálu Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email