© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Obchodník a spolupracovník libanonské rozvědky Alí Fajád , kterého Česká republika v roce 2016 vyměnila za pětici Čechů unesených v Libanonu, mohl z pražské vazební věznice telefonovat. Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli tomu v tichosti nyní obvinila tři dozorce.
Není to obvyklé, ale stává se to. Dozorci pankrácké věznice půjčovali jednomu z vazebně stíhaných telefon. V případě Alí Fajáda jde ale o víc, než o prohřešek vůči pravidlům. Fajád byl totiž spolupracovníkem libanonské rozvědky, pohyboval se ve světě obchodů se zbraněmi a byl zapletený hned do několika mezinárodně citlivých případů.
Informace Neovlivní.cz o obvinění dozorců potvrdil mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivo Mitáček.
„Vyšetřovatel GIBS trestně stíhá celkem tři příslušníky VS ČR (1 bývalý, 2 sloužící), z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, když porušili své služební povinnosti vůči jedné vězněné osobě. Podstatou bylo umožnění telefonování v době a situaci, kdy to není povoleno,“ uvedl mluvčí Mitáček.
O tom, že Fajád opakovaně z vazby telefonoval a to do Libanonu a také do Spojených států, věděla policie delší dobu. Vyšetřovala totiž okolnosti únosu pětice Čechů, které Česká republika nakonec vyměnila právě za Fajádovo propuštění. Existovalo podezření, že Češi byli v Libanonu uneseni právě kvůli Fajádovi, kterého české úřady zatkly na základě mezinárodního zatykače více než rok před únosem.
Kvůli samotnému únosu nakonec nikdo obviněný nebyl. Přišlo se ale na Fajádovy nelegální telefonáty z vazby.
„Vědělo se, že telefonoval mimo jiné do Libanonu. Nebylo zpětně příliš těžké zjistit, jak se to mohlo stát. Přece jen přístrojů, z nichž se na Pankráci volá opakovaně do Libanonu, není příliš mnoho. Tak se přišlo právě na dozorce,“ uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.
Alí Fajád byl zatčen v roce 2014 na základě zatykače, který vydaly Spojené státy Americké kvůli podezření z jeho napojení na obchody se zbraněmi. Sobotkova vláda ale nakonec Fajáda do rukou USA nevydala, protože mezitím byli v Libanonu uneseni Češi, které stát za Fajáda vyměnil.
Do operace se zapojil bratr ministra spravedlnosti a orientalista Petr Pelikán, svoji roli v propuštění Čechů sehrál i telefonát prezidenta Miloše Zemana Vladimiru Putinovi.
Deník Neovlivní.cz už záhy po výměně pětice unesených Čechů napsal, že Alí Fajád pro Američany není nutně jen osobou, podezřelou z obchodů s teroristy, jak zněla oficiální žádost. Jako čím díl pravděpodobnější verze se tak ukazuje ta, podle níž skutečným důvodem tlaku na vydání nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje.