Grossova manželka Šárka, sestra Ivana, policie: Co řekli ke smrti expremiéra?

Krátce po smrti nejmladšího polistopadového premiéra Stanislava Grosse se vyrojily spekulace, že mohl být otráven. Ne vždycky se odpovědí dočkáme hned poté, co vyslovíme otázky. Některé případy chtějí svůj čas. Rok a půl po Grossově smrti poprvé promluvila jeho rodina, sdílnější začali být i lékaři a přátelé. Shromáždili jsme pro vás zcela nová zjištění, z nichž to podstatné jsme již publikovali – zde ». Nyní vám předkládáme několik klíčových výpovědí.

 

Grossova sestra Ivana: Proč mi to podezření nevyvrátil?

Stanislav Gross se svou sestrou Ivanou. Snímek poskytla redakci Neovlivní.cz právě Ivana Karetová.

Stanislav Gross se svou sestrou Ivanou. Snímek poskytla redakci Neovlivní.cz právě Ivana Karetová.

Sourozenci Grossovi k sobě měli vždycky blízko. Ivana Karetová také byla jedním z lidí, kteří se Stanislavem Grossem před jeho smrtí absolvovali řadu návštěv nemocnic a lékařů. Několik posledních nocí podle svých slov proseděla u jeho lůžka. Dnes říká, že má ohledně bratrova konce pochybnosti. S vdovou Šárkou má totiž, stejně jako rodiče Grosse, komplikovaný vztah. A ohledně posledních hodin svého bratra nemá úplně všechny informace.

Je to poprvé, co Ivana Karetová o smrti bratra promluvila.

„Jednou jsme jeli v autě a mluvili jsme o možnosti otravy. Strašně mě tehdy překvapilo, že mi to nevyvrátil. O důvodech, proč by ho chtěl někdo otrávit, jsme se nebavili. Já se ani neptala proč. Vždycky se mě snažil od politiky a podobných věcí držet dál. Když byl v politice a měli jsme pár chvil pro sebe, chodili jsme spolu na houby, politiku jsme neřešili. Nevím, jestli byl otrávený, vycházím jen z toho, co mi řekl. Chybí mi informace, takže pochybnosti si ponechávám.“

 


Manželka Šárka: Věřím, že by mi to řekl

Šárka Grossová s dcerou. Foto: Jakub Syrůček, Neo

Šárka Grossová s dcerou. Foto: Jakub Syrůček, Neo

Vdova po Stanislavu Grossovi má jasno. Smrt jejího muže podle Šárky Grossové s žádnou otravou nesouvisí. Jako argument používá mimo jiné vyšetřování policie. A také říká, že Gross jí nikdy o svém podezření ohledně možné otravy neřekl ani slovo. Proč o tom mluvil se sestrou nebo Richardem Dolejšem, pro to Šárka Grossová vysvětlení nemá.

„Pro mě to je naprostá blbost,“ říká o otravě. „Policie opravdu dostala do rukou všechno, co bylo zapotřebí. Dostala vyjádření lékařů, všechnu dokumentaci k nahlédnutí. A Standa se tím nezabýval. Kdyby se tím vážně zabýval, tak by mi o tom řekl. Alespoň si to myslím. X-doktorů mu potvrdilo naprosto jasnou diagnózu, bohužel. Je ale pravda, že si nechával dělat tisíce testů, furt hledal příčinu. Jaká byla, to vám neřeknu, nevím to. Když tam Dolejš podal to trestní oznámení, policii jsem dala všechno, aby mohlo projít řádné řízení, aby se to mohlo uzavřít, že zemřel přirozenou smrtí.“

 


Policie: Nebyl zjištěn trestný čin

Kopie výslechu poslance Richarda Dolejše na policii. Repro: neo

Kopie výslechu poslance Richarda Dolejše na policii. Repro: neo

Pražská kriminálka se smrtí bývalého premiéra začala zabývat poté, co se na ni obrátil poslanec a Grossův dlouholetý spolupracovník Richard Dolejš.

Ten se rozhodl jít na policii kvůli svému rozhovoru s Grossem pár týdnů před jeho smrtí. Gross mu podle jeho slov tehdy už podruhé řekl, že má podezření na otravu.

Verdikt policie je podle oficiálního stanoviska následovný: „Usilovným pátráním policie dospěla i k samotnému zdroji původní informace, tedy zprávy o výsledcích laboratorního šetření německé soukromé laboratoře. Na základě této získané zprávy i kompletní a podrobné zdravotní dokumentace zemřelého vyšetřovatelé přizvali ke konzultaci i přední znalce z oboru zdravotnictví, odvětví soudní lékařství. Důkladným prošetřením všech souvislostí a vyhodnocením dostupných materiálů nebylo zjištěno, že by se v dané věci jednalo o podezření ze spáchání trestného činu, přestupku, ani jiného správního deliktu.“

……

Pozn. red.: Rozhovor s Michalem Pohankou je součástí obsáhlého materiálu, v němž redakce Neovlivní.cz a Seznam Zprávy společně mapovaly okolnosti úmrtí Stanislava Grosse. Hlavní článek naleznete tady ».

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sedm