Grossův muž ze zákulisí se vrací, radí lidem z ANO

Po letech v ústraní se na scénu vrací jeden z kdysi nejvlivnějších tuzemských lobbistů Miroslav Forman.

Služeb blízkého spolupracovníka bývalého premiéra Grosse začali podle zjištění Neovlivní.cz využívat politici z hnutí ANO.

Forman je v kontaktu především s prvním místopředsedou partaje Jaroslavem Faltýnkem. Do služeb ANO jej ale nalákal poslanec s nálepkou stranického rebela Ivan Pilný, pro kterého Formanova agentura pracovala v dobách jeho působení v Microsoftu. “Dal jsem nějaké své doporučení a zkontaktoval jej s předsedou klubu Faltýnkem. Nyní už je to věc užšího vedení ANO, já ani nevím, jak to nakonec dopadlo,” řekl Pilný.

Miroslav Forman své nejnovější angažmá na dotaz Neovlivní.cz potvrdil. “Dohodli jsme se s lidmi z ANO na nějaké formě spolupráce,” uvedl Forman.

Odmítá však, že by od teď formoval směřování Babišova hnutí. “Rozhodně to není tak, že bych určoval marketingovou nebo mediální strategii celého ANO.”

“Na starost” má nyní hlavně šéfa resortu dopravy Dana Ťoka. Ministra, jehož pozice není silná ani u lídra hnutí Andreje Babiše, a aktuálně jej navíc začala ostřelovat sociální demokracie kvůli tendru na mýto.

Formanova role se projevila už v minulém týdnu. Ťok přešel v případu mýto do ofenzivy a opřel se rovnou do premiéra Bohuslava Sobotky, který jeho práci na tendru veřejně zkritizoval. Ministr jej obvinil, že svými výroky může celé výběrové řízení zkomplikovat.

Miroslav Forman se PR a lobbismu věnuje prakticky čtvrt století. Jeho zlatá éra je ale spojena s postavou nedávno zesnulého Stanislava Grosse. Pracoval pro něj sice jen jako pouhý poradce přes ekonomiku, jeho vliv byl ale obrovský. Gross totiž dávno před tím, než se stal premiérem, z pozice ministra vnitra do značné míry určoval personální politiku ve státních firmách a řídil privatizace. A kdo se chtěl k premiérovi z této oblasti dostat, šel většinou přes Formana.

Miroslav Forman, který by mimo jiné členem meziresortní komise pro privatizaci Telecomu, patřil mezi Grossovi nejbližší spolupracovníky. V kontaktu zůstali až do expremiérovy smrti.