Grossův přítel Pohanka: Nedostávalo se mu odpovědí. Tak hledal

Bývalý poslanec ČSSD Michal Pohanka, který dnes řídí Sexuologický ústav Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, nebyl ošetřující lékařem Stanislava Grosse. Svému stranickému kolegovi však byl během posledních tří let před smrtí nablízku. Mnozí o něm mluví jako o jednom ze tří nejbližších lidí, které Gross na sklonku svého života měl.

Má role spočívala především v tom, že jsem dohlížel na to, abychom něco nepřehlédli, nevynechali nějakou možnost, kterou standardní medicína nabízí. Snažil jsem se zprostředkovávat kontakty na další kolegy,“ říká Pohanka.

Michal Pohanka. Foto: Archiv MP

Michal Pohanka. Foto: Archiv MP

Neo: Svěřil se vám Stanislav Gross s teorií otravy?

Ne. Nikdy mi o tom nic neřekl. A to jsme byli v pravidelném kontaktu.

Neo: Jak si to vysvětlujete? Vám to neřekl, a kolegovi Dolejšovi, s kterým neměl tak blízký vztah jako s vámi, ano. Stejně tak to řekl i své sestře.

Nemám pro to nějaké vysvětlení. Ale my jsme to drželi v kolejích standardní medicíny. Říkal jsem mu, že pokud chce vyzkoušet i alternativní způsoby, rozhodně mu bránit nebudu. Ta nemoc byla pro nás všechny strašný šok a chtěli jsme mít jistotu diagnózy.

Neo: Bavili jste se o tom, co bylo spouštěčem té choroby?

Ano, ale přísně vědecky jsme na to nepřišli. Říkal jsem mu, že každý si v genomu neseme nějaký problém, který se může, ale také nemusí projevit. A on dal svému organismu v politice zabrat. Nezapomeňte, že tam byl někdy od svých dvaceti let. A jinak se se stresem a vypětím vyrovnáváte, když je vám čtyřicet padesát, a jinak, když ještě nemáte ten správný nadhled.

Neo: Z toho, co o průběhu jeho nemoci víte, je možná spojitost s těmi těžkými kovy, které se v jeho vlasech našly?

Podle mého poučeně laického-lékařského názoru o otravu nešlo. Nejsem toxikolog, ale ten průběh nemoci byl zejména v samotném závěru s nadsázkou jako z učebnic o ALS. Z jeho strany to podezření byla podle mého soudu reakce na to, že jde o stále neprobádanou diagnózu, kde je víc otázek než odpovědí. A když se mu nedostávalo odpovědí, tak prostě hledal. Nechtěl se vzdát.

……

Pozn. red.: Rozhovor s Michalem Pohankou je součástí obsáhlého materiálu, v němž redakce Neovlivní.cz a Seznam Zprávy společně mapovaly okolnosti úmrtí Stanislava Grosse. Hlavní článek naleznete zde ».